• Wycieczka do Warszawy w ramach realizacji programu „Lekcje o finansach”

     • 29 listopada 2023 r. uczniowie z kl. 5 i 6 z naszej szkoły wraz z opiekunami: Dyrektorem Szkoły  P. Radosławem Sienickim, P. Martą Gniazdowską, P. Małgorzatą Godlewską i P. Beatą Nowacką wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach realizacji programu pod nazwą „Lekcje o finansach”.  
      Głównym celem programu było zrealizowanie wycieczki edukacyjnej, obejmującej tematykę finansową, w tym wizytę w wybranej instytucji publicznej, która swoim działaniem obejmuje obszar finansów, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Miejskiego w Czyżewie. 
      Dzięki uprzejmości Pana Posła Jacka Boguckiego oraz Pani Senator Anny Boguckiej mieliśmy możliwość zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który był nadrzędnym punktem wycieczki. 
      Po przyjeździe na miejsce nasza grupa została oficjalnie powitana przez samą Panią Senator Annę Bogucką, która mimo wielu obowiązków znalazła czas na spotkanie i rozmowę z nami. Zostaliśmy zapoznani z makietą współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Przedstawiono nam, w jaki sposób funkcjonuje współczesny Sejm, gdzie zasiadają parlamentarzyści z poszczególnych ugrupowań politycznych, które miejsca są przeznaczone dla marszałka, wicemarszałków, prezydenta, Rady Ministrów i przedstawicieli innych organów państwowych. Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować wystąpienia poszczególnych posłów. 
      Wizyta w Sejmie była dla nas ekscytującym przeżyciem, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. 
      Następnym punktem programu był seans w kinie 2D, które mieściło się w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Siła naszych marzeń”, opowiadający o walce o marzenia, na przekór wszelkim przeciwnościom losu.
      Na zakończenie udaliśmy się do Królewskiego Ogrodu Świateł przy pałacu w Wilanowie, gdzie z zachwytem obejrzeliśmy wspaniałą plenerową wystawę m.in. labirynt pełen mitologicznych stworów i różany ogród z cudownymi kwiatami. Zapierająca dech w piersiach iluminacja o różnej tematyce była prawdziwą ucztą dla oczu.
      Po solidnej porcji wrażeń w godzinach wieczornych bezpiecznie wróciliśmy do Czyżewa.

      Wizyta w Sejmie była ważnym doświadczeniem. W imieniu uczestników wycieczki chcemy serdecznie podziękować Panu Posłowi Jackowi Boguckiemu i Pani Senator Annie Boguckiej za miłe przyjęcie.
       

     • Klasa 2 a i 2 b Teatr Lalki i Aktora w Łomży

     • Z wizytą w Teatrze.

      Dnia 29 listopada uczniowie klas drugich odwiedzili Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

      Tym razem wybraliśmy się na spektakl pt. „Niesamowite przygody skarpetek”. Scenariusz tego widowiska oparty jest na zbiorze opowiadań Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (lektura szkolna klas I – III).

      W domu Małej Be znikały skarpetki wrzucane do pralki. Najczęściej zostawała tylko jedna. A zaginione skarpetki ruszaływ świat, robiły zawrotne kariery i miały świetne przygody: zostawały gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo prezydentami.

      Spektakl bardzo się nam podobał ze względu na ciekawą i pomysłową scenografię. Był z humorem, a zarazem wzbudzał wzruszenie.

      Odbyły się też interesujące zajęcia z edukacji teatralnej. Za pomocą krótkich etiud poprowadzonych przez aktora p. Tomasza B. Rynkowskiego dzieci próbowały swoich zdolności teatralnych. Zabawy z własnym ciałem, głosem i wyobraźnią uruchomiły kreatywność dzieci.

      Tradycyjnie „wdrapaliśmy się” na wieżę, żeby podziwiać panoramę Łomży. Obejrzeliśmy też wystawę kukiełek teatralnych.

      Beata Dmochowska
      Małgorzata Kaczyńska
      Marzena Kulesza

     • Wpłaty za obiady - grudzień

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu grudniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi - 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 96,00 zł. (16 dni roboczych)

      Wpłatę należy dokonać do 14 grudnia w godz. 8.00 -11.00 w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

       

     • Wyróżnienie naszej uczennicy

     • Dnia 14.11.2023r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku uczennice kl. VI a : Alicja Stańczuk, Kornelia Zaremba i Natalia Kamińska, przygotowane przez p. Iwonę Sienicką wzięły udział w przesłuchaniach wojewódzkiego konkursu recytatorskiego pod hasłem „ Wolność kocham i rozumiem”. Konkurs recytatorski poświęcony był literaturze o tematyce patriotycznej. Dziewczęta zaprezentowały następujące wiersze: „Modlitwa ludzi wolnych” Zbigniewa Herberta,  „ Modlitwa” Juliana Tuwima, „Wolność” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

      23. 11.2023r. na gali finałowej konkursu laureatką została Alicja Stańczuk otrzymując wyróżnienie. Cieszymy się z sukcesu naszej  uczennicy i gratulujemy.

      Iwona Sienicka

     • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Uczniowie siódmych i ósmych klas brali udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, która odbyła się 20.11.2023. Wyjazd do Muzeum  Powstania Warszawskiego organizowany jest cykliczne i ma na celu poszerzanie wiedzy na temat patrona szkoły Szarych Szeregów. Wśród pamiątek z tamtych dramatycznych wydarzeń, także ze śladami krwi dopiero można  zrozumieć czym jest walka za Ojczyznę i jak cenna jest wolność. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.

      Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum życia w PRL. W tym miejscu uczniowie dowiedzieli się jak żyli Polacy w czasach komunistycznych, które nastąpiły po upadku Powstania Warszawskiego i zakończeniu II wojny światowej.

      Na koniec uczniowie aktywnie spędzali czas w parku trampolin.

      Małgorzata Godlewska
      Katarzyna Krych
      Agnieszka Budzeń Kozłowska

     • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie

     •  

      W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.  Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny, który ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Warto wspomnieć, że ten dzień był poprzedzony tygodniowym przygotowaniem. Powstały wtedy gazetki ścienne a klasy III i IV rozwiązywały łamigłówki z wykorzystaniem tabliczki mnożenia i malowały sowę- symbol Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

      17 .11.2023 w akcji polegającej na krótkich egzaminach z tabliczki mnożenia uczestniczyli uczniowie klas od III do VI, łącznie w tym dniu 14 egzaminatorów przepytało około 210 uczniów. Wszyscy uczniowie, którzy zdali egzamin uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas 5b i 5c i to oni sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych ( nauczyciele, dyrekcja, pani pedagog i pani sekretarka również musieli zmierzyć się z "tabliczkowymi" zadaniami). Młodzież z naszej szkoły wybrała się także do różnych instytucji na terenie Czyżewa, by sprawdzić, jak dorośli radzą sobie z tabliczką mnożenia. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną, sklep Spożywczo –Przemysłowy przy ul. Polnej, sklep Lewiatan, kwiaciarnię Zielony Gaj, Oddział PKO Banku Polskiego i Urząd Miejski w Czyżewie.

      Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, uśmiech i wzięcie udziału w odpytaniu z tabliczki mnożenia. Gratulujemy także uzyskania przez wszystkich odpytywanych dorosłych tytułu Eksperta Tabliczki Mnożenia. Inicjatorem całej akcji, która mam nadzieję zagości już na stałe w naszej szkole, był uczeń kl. 5b Jakub Godlewski, a koordynatorami pani Dorota Jadczak i pani Nina Garbowska.

      Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie

     • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

     • 11 Listopada- Narodowe Święto Niepodległości

      Dnia 10 listopada uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno- muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Listopad, to szczególny miesiąc dla naszego narodu- symbol wolności i jedności. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania polskiego hymnu narodowego-Mazurka Dąbrowskiego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

                                                                                                                                                         Iwona Gniazdowska
      Magdalena Bogucka

     • Pro memoriam

     •  

      Członkowie SKC i harcerze Naszej szkoły wzięli udział w akcji zbiórki pieniędzy na zabytki cmentarne. Akcję przeprowadzono we Wszystkich Świętych b.r. Zebrane środki pozwolą chociaż w (niewielkiej) części  zrealizować potrzeby naszej parafii w zakresie renowacji zabytków znajdujących się na czyżewskim cmentarzu grzebalnym.

      Jak zawsze hojność darczyńców nie zależała od zasobności portfela, ale od ich wielkodusznego serca. Działania wolontariackie w takim czasie i takim miejscu wzmacniają więź między tymi, który są w drodze, a tymi, którzy już doszli do niebieskiej ojczyzny.

      Krajewski Zbigniew

       

     • By pamięć przetrwała

     •  

      Sympatycy Szkolnego Koła Caritas w ubiegły czwartek (26.10.2023) podjęli dzieło oczyszczenia i uporządkowania zapomnianych grobów. Mimo całej życzliwości naszych parafian, takich zapomnianych mogił jest trochę.

      Co warte podkreślenia, to postawa naszych wolontariuszy. Mimo że skończył się plan naszych porządkowych działań, młodzież sama z siebie postanowiła jeszcze kontynuować prace porządkowe, oczyszczając kolejną mogiłę.

      Wszystkim akcjonariuszom serdeczne Bóg zapłać. Troska o pamięć, to inwestycja w przyszłość.

      Krajewski Zbigniew

     • Futsalowy Tydzień

     • Futsalowy Tydzień – to nazwa imprezy sportowej, która po raz pierwszy zagościła w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. W dniach 20 – 26 listopada rozegrano 27 meczy w dwóch kategoriach: I kat. IV-VI i II kat. VII-VIII. W sumie strzelono 143 bramki a najwięcej w jednym meczu 11. Królem Strzelców w młodszej kategorii został Wiktor Pawlak z klasy 6a z wynikiem 22 bramek a w starszej kategorii najlepszy okazał się uczeń klasy 7b Olaf Pakieła, który w całym turnieju strzelił 8 bramek. Ciekawostką jest fakt, że na boisku oprócz chłopców musiała grać przynajmniej 1 dziewczynka. Dziewczętom również udało się zdobywać bramki. Najciekawszą bramkę całego turnieju zdobył bramkarz klasy 8b Jakub Krakówka, który bezpośrednio zdobył gola strzelając z własnego pola bramkowego. Organizacją całego turnieju zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego przy wsparciu dyrektora szkoły pana Radosława Sienickiego oraz pani wicedyrektor Iwony Sienickiej jak również wszystkich wychowawców klas IV-VIII. Ogromnie cieszy fakt, że do turnieju chętnie przystąpili uczniowie wszystkich klas. Wszystkie drużyny zostały wyróżnione pamiątkowymi dyplomami oraz zwycięzcy kategorii pucharami. Rozgrywki odbyły się w przyjaznej i sportowej atmosferze. Liczymy, że impreza ta zagości na stałe w kalendarzu imprez naszej szkoły.

      Klasyfikacja końcowa rozgrywek:

      I kat. IV-VI                                                                        II kat. VII-VIII

      1 miejsce – 6a                                                                    1 miejsce – 7b

      2 miejsce – 5a                                                                    2 miejsce – 8b

      3 miejsce – 6b                                                                    3 miejsce – 7a

      4 miejsce – 4a                                                                    4  miejsce – 8a

      5 miejsce – 5c

      6 miejsce – 4b

      7 miejsce – 5b

     • XVI Turniej Piłki Halowe SKC

     •  

      21 października 2023 r. członkowie i sympatycy naszego Koła Caritas wzięli udział w szesnastym już turnieju piłki halowej, poświęconym naszemu wspaniałemu Rodakowi Janowi Pawłowi II. Uczestnicy wyjechali z Czyżewa w bojowych nastrojach i nadzieją na sukcesy sportowe. I takie przyszły. Drużyna dziewcząt przywiozła wyróżnienie, a chłopcy III miejsce.

      Co warto podkreślić, to aktywne kibicowanie sobie nawzajem naszych sportowców. Padał gol, słychać było w całym Szumowie, bo tam odbywały się zawody w piłce halowej. Może trochę zabrakło szczęścia w losowaniu, bo na pewno nie woli walki, ale i tak jest wspaniale, bo imię Jana Pawła II zostało pięknie uczczone.

      W międzyczasie sportowcy mieli możliwość skonsumowania ciasta i herbaty. Był także posiłek poważniejszy z makaronem i pastą. Z pełnym brzuszkiem i rękoma oraz dobrym humorem wróciliśmy do domów. Znów mamy nadzieję spotkać się za rok.

      Krajewski Zbigniew

     • I ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH I GROMAD ZUCHOWYCH  HUFCA WSCHODNIOMAZOWIECKIEGO w CZYŻEWIE

     • I ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH I GROMAD ZUCHOWYCH HUFCA WSCHODNIOMAZOWIECKIEGO w CZYŻEWIE odbył się w dniach 20-21.10.2023 r.

      Wszyscy chętni  harcerze uczestniczyli w zajęciach zaplanowanych w ramach zlotu harcerskiego w ramach obchodów 100 lecia ZHP Chorągwi Białostockiej.

      Harcerze i zuchy  poznali historię naszego miasta oraz działalność drużyn harcerskich naszego regionu.

      W zlocie uczestniczyli:

      4 Zambrowska Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty” ,8 Zambrowska Drużyna Harcerska "Siedem Ogni" , 10 Drużyna Harcerska "Łowcy Przygód" ze Srebrnej, 1 Drużyna Harcerska “Zawisza” im. Szarych Szeregów i 1 Gromada Zuchowa “Młode Orły” z Wysokiego Mazowieckiego oraz harcerze 3 Czyżewskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów. Wszystkim uczestnikom zlotu dziękujemy za zaangażowanie i przyjazną atmosferę. Rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej w  Czyżewie dziękujemy za ciasta i ciasteczka.

      pwd Anna Walaszek

     • Wpłaty za obiady w listopadzie

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

       

      W miesiącu listopadzie 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 114,00 zł. (19 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 14 listopada w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • MATRIOSZKOMANIA

     • Dnia 23 października 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs pt." Matrioszkomania."

      Celem konkursu była popularyzacja kultury rosyjskiej, zainteresowanie dorobkiem kulturowym krajów europejskich oraz rozwijanie zdolności manualnych uczniów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas VII i VIII.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Joanna Walaszek. VIIIA

      II miejsce: Natalia Sienicka. VIII B

      III miejsce: Liliana Zaremba. VII B

      Wyróżnienia:

      Natalia Zalewska VIIIA, Kinga Mleczko VIII B, Mają Tryniszewska VIIB.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

     • Laptopy dla czwartoklasistów

     • 13 października 45 przenośnych komputerów czekało w naszej szkole na odbiór przez rodziców i uczniów klas czwartych. Laptopy trafiły do naszej szkoły w ramach programu „Laptop dla Ucznia”, który jest kolejnym elementem programu cyfryzacji Polski.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13.10.2023

      Dzień Edukacji Narodowej                        

      14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

      Tegoroczne obchody tego święta przypadły w naszej szkole na dzień 13 października 2023 r. Akademia dla całej społeczności szkolnej odbyła się na hali sportowej.

      W trakcie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Radosław Sienicki, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

      Życzenia dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły złożyli rodzice oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

      Młodzi artyści piosenką, słowem oraz pantomimą uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

     • DORZUĆ MISIE

     • Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, a także przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Czyżewie wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Naszpikowani wspomagającej dzieci oraz dorosłych w leczeniu chorób nowotworowych.

      Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.  Wprost z trybun leciały tysiące pluszaków. Deszcz spadających przytulanek trwał kilka minut, mocno  kolorując murawę stadionu. Kolejne tysiące zostały zebrane z placówek, które organizowały specjalne zbiórki. Osoby odpowiedzialne za ich uprzątnięcie, a w tym również żołnierze miały nie lada zadanie podczas ich sprzątania.  Ładowanie do specjalnych kontenerów trwało praktycznie do końca meczu.

      Pragniemy w imieniu Fundacji, a przede wszystkim szkoły podziękować dzieciom, a także Wam  rodzice za tak aktywny udział w akcji. Jesteśmy pewni, że dobro wraca, a ofiarowane pluszaki wywołają uśmiech u niejednego dziecka w Polsce.

     • Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci Szkoły Podstawowej w Czyżewie

     • 17 września 2023 roku animator ORLIKA w Czyżewie przeprowadziła Turniej Piłki Nożnej dla uczniów Szkoły Podstawowej i reprezentacji ORLIKA w Czyżewie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowy Dzień Sportu. Turniej stanowił eliminacje drużyn szkolnych i reprezentacji Orlika do Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Czyżewa.

      W turnieju udział wzięło 80 uczestników (dzieci i rodziców). Awans do Turnieju o Puchar Burmistrza Czyżewa wywalczyły 3 drużyny: w kategorii I klasa 6 i reprezentacja ORLIKA, w kategorii II klasa 8.

      Na zakończenie odbył się mecz dzieci – rodzice.

     • ​​​​​​​ 6-7.10.2023 Nocowanie w szkole kl. 8a

     • Nocne spotkanie w szkole zaczęliśmy od udziału w grach i doświadczeniach w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, które trwały od godz.19 do 22. Następnie przyszedł czas na wspólną kolację, a po niej zaplanowane zabawy integracyjne. Bawiliśmy się między innymi w gorące krzesła, podchody, mafię oraz teleturniej "Jaka to melodia". Wiele zabaw powstawało też na bieżąco,a kreatywności młodzieży nie było końca. Nie zabrakło opowiadanych po cichu strasznych historii oraz wspólnego oglądania animowanego filmu. I tak aż do 8 rano! Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością my, jak i nasze opiekunki, wychowawczyni pani Kinga Lubak oraz pani Nina Garbowska, zapamiętamy ją na długo!

     • WIECZÓR Z LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

     • Blisko 140 uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie uczestniczyło w miniony piątek 26 października w "Wieczorze z Laboratorium Przyszłości." Przez trzy godziny (19:00-22:00) uczniowie z klas od 3 do 8 brali udział w zajęciach warsztatowych z wykorzystaniem sprzętu, który szkoła otrzymała z rządowego programu, którego głównym celem  jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród młodego pokolenia.  Korytarz szkolny okazał się niewystarczający, żeby zrealizować wszystkie punkty programu. Pod opieką nauczycieli informatyki i nie tylko uczniowie mi.in. budowali obwody elektryczne, programowali Photony, pracowali ze sprzętem fotograficznym, doświadczali wirtualnej rzeczywistości wykorzystując okulary VR.

     • Wycieczka klasy 7b do Korycin

     • W dniu 6 października 2023 roku uczniowie klasy 7b wybrali się na wycieczkę do Korycin. Ziołowy Zakątek to unikalny obiekt agroturystyczny położony w samym sercu Podlasia. Uczniowie naszej klasy znaleźli tu chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Celem tej wyprawy było poszerzenie naszej wiedzy na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędzenie czasu na wspólnych zabawach i integracji.

      Spod naszej szkoły wyruszyliśmy około godziny 11:00. Podróż minęła nam szybko na wspólnych rozmowach. Na miejscu byliśmy około godziny 12:00. Przywitała nas piękna pogoda i mnóstwo zwierząt żyjących w gospodarstwie. Pod dużą wiatą czekało na nas przygotowane przez organizatorów palące się ognisko. Następnie zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek. Każdy z nas mógł przyrządzić swoją kiełbaskę i zjeść ją w towarzystwie kolegów i nauczycieli. Rodzice zapewnili nam słodki poczęstunek. Później mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zwiedzaniu pobliskiego lasu i starych chat znajdujących się na terenie Ziołowego Zakątka.

      O godzinie 13:30 udaliśmy się na warsztaty zielarskie. Pani Kasia opowiedziała nam o wpływie roślin na nasze zdrowie i samopoczucie. Dowiedzieliśmy się, że już od wieków zioła są stosowane w leczeniu różnych dolegliwości i stanów chorobowych. Następnie każde z nas miało możliwość przygotowania własnej kompozycji ziół w postaci herbaty. Wsypaliśmy zioła do papierowych torebek, szczelnie je zamknęliśmy i zabraliśmy ze sobą. Mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo suszonych ziół, które były przechowywane w specjalnych pojemnikach. Zobaczyliśmy również przykłady ziół w postaci kosmetyków, tj. kremy, mydła czy olejki eteryczne. W sklepiku mogliśmy kupić drobne upominki.

      O godzinie 15:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka do Ziołowego Zakątka była nie tylko edukacyjna, ale również bardzo przyjemna i ciekawa. Pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędziliśmy wspaniały czas na świeżym powietrzu, ciesząc się przyrodą i dobrą zabawą. Była to wspaniała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i z niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wycieczki.

      Antoni Kaczyński kl. 7b

     • Ognisko klas 4a i 4b

     • Uczniowie klasy 4a i 4b w dniu  3.10.2023 roku uczestniczyli w ognisku w Dąbrowie Wielkiej. Gry zespołowe  miały na celu integrowanie zespołów klasowych oraz  propagowanie zasad koleżeństwa. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali zadania przygotowane przez wychowawczynie.

      Podziękowania kierujemy do rodziców klas czwartych, którzy przygotowali ognisko i słodki poczęstunek.

      Jolanta Wajszczyk
      Anna Walaszek