• Laptopy dla czwartoklasistów

          • 13 października 45 przenośnych komputerów czekało w naszej szkole na odbiór przez rodziców i uczniów klas czwartych. Laptopy trafiły do naszej szkoły w ramach programu „Laptop dla Ucznia”, który jest kolejnym elementem programu cyfryzacji Polski.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13.10.2023

            Dzień Edukacji Narodowej                        

            14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

            Tegoroczne obchody tego święta przypadły w naszej szkole na dzień 13 października 2023 r. Akademia dla całej społeczności szkolnej odbyła się na hali sportowej.

            W trakcie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Radosław Sienicki, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

            Życzenia dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły złożyli rodzice oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

            Młodzi artyści piosenką, słowem oraz pantomimą uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

          • DORZUĆ MISIE

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, a także przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Czyżewie wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Naszpikowani wspomagającej dzieci oraz dorosłych w leczeniu chorób nowotworowych.

            Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.  Wprost z trybun leciały tysiące pluszaków. Deszcz spadających przytulanek trwał kilka minut, mocno  kolorując murawę stadionu. Kolejne tysiące zostały zebrane z placówek, które organizowały specjalne zbiórki. Osoby odpowiedzialne za ich uprzątnięcie, a w tym również żołnierze miały nie lada zadanie podczas ich sprzątania.  Ładowanie do specjalnych kontenerów trwało praktycznie do końca meczu.

            Pragniemy w imieniu Fundacji, a przede wszystkim szkoły podziękować dzieciom, a także Wam  rodzice za tak aktywny udział w akcji. Jesteśmy pewni, że dobro wraca, a ofiarowane pluszaki wywołają uśmiech u niejednego dziecka w Polsce.

          • Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci Szkoły Podstawowej w Czyżewie

          • 17 września 2023 roku animator ORLIKA w Czyżewie przeprowadziła Turniej Piłki Nożnej dla uczniów Szkoły Podstawowej i reprezentacji ORLIKA w Czyżewie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowy Dzień Sportu. Turniej stanowił eliminacje drużyn szkolnych i reprezentacji Orlika do Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Czyżewa.

            W turnieju udział wzięło 80 uczestników (dzieci i rodziców). Awans do Turnieju o Puchar Burmistrza Czyżewa wywalczyły 3 drużyny: w kategorii I klasa 6 i reprezentacja ORLIKA, w kategorii II klasa 8.

            Na zakończenie odbył się mecz dzieci – rodzice.

          • ​​​​​​​ 6-7.10.2023 Nocowanie w szkole kl. 8a

          • Nocne spotkanie w szkole zaczęliśmy od udziału w grach i doświadczeniach w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, które trwały od godz.19 do 22. Następnie przyszedł czas na wspólną kolację, a po niej zaplanowane zabawy integracyjne. Bawiliśmy się między innymi w gorące krzesła, podchody, mafię oraz teleturniej "Jaka to melodia". Wiele zabaw powstawało też na bieżąco,a kreatywności młodzieży nie było końca. Nie zabrakło opowiadanych po cichu strasznych historii oraz wspólnego oglądania animowanego filmu. I tak aż do 8 rano! Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością my, jak i nasze opiekunki, wychowawczyni pani Kinga Lubak oraz pani Nina Garbowska, zapamiętamy ją na długo!

          • WIECZÓR Z LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

          • Blisko 140 uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie uczestniczyło w miniony piątek 26 października w "Wieczorze z Laboratorium Przyszłości." Przez trzy godziny (19:00-22:00) uczniowie z klas od 3 do 8 brali udział w zajęciach warsztatowych z wykorzystaniem sprzętu, który szkoła otrzymała z rządowego programu, którego głównym celem  jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród młodego pokolenia.  Korytarz szkolny okazał się niewystarczający, żeby zrealizować wszystkie punkty programu. Pod opieką nauczycieli informatyki i nie tylko uczniowie mi.in. budowali obwody elektryczne, programowali Photony, pracowali ze sprzętem fotograficznym, doświadczali wirtualnej rzeczywistości wykorzystując okulary VR.

          • Wycieczka klasy 7b do Korycin

          • W dniu 6 października 2023 roku uczniowie klasy 7b wybrali się na wycieczkę do Korycin. Ziołowy Zakątek to unikalny obiekt agroturystyczny położony w samym sercu Podlasia. Uczniowie naszej klasy znaleźli tu chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Celem tej wyprawy było poszerzenie naszej wiedzy na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędzenie czasu na wspólnych zabawach i integracji.

            Spod naszej szkoły wyruszyliśmy około godziny 11:00. Podróż minęła nam szybko na wspólnych rozmowach. Na miejscu byliśmy około godziny 12:00. Przywitała nas piękna pogoda i mnóstwo zwierząt żyjących w gospodarstwie. Pod dużą wiatą czekało na nas przygotowane przez organizatorów palące się ognisko. Następnie zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek. Każdy z nas mógł przyrządzić swoją kiełbaskę i zjeść ją w towarzystwie kolegów i nauczycieli. Rodzice zapewnili nam słodki poczęstunek. Później mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zwiedzaniu pobliskiego lasu i starych chat znajdujących się na terenie Ziołowego Zakątka.

            O godzinie 13:30 udaliśmy się na warsztaty zielarskie. Pani Kasia opowiedziała nam o wpływie roślin na nasze zdrowie i samopoczucie. Dowiedzieliśmy się, że już od wieków zioła są stosowane w leczeniu różnych dolegliwości i stanów chorobowych. Następnie każde z nas miało możliwość przygotowania własnej kompozycji ziół w postaci herbaty. Wsypaliśmy zioła do papierowych torebek, szczelnie je zamknęliśmy i zabraliśmy ze sobą. Mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo suszonych ziół, które były przechowywane w specjalnych pojemnikach. Zobaczyliśmy również przykłady ziół w postaci kosmetyków, tj. kremy, mydła czy olejki eteryczne. W sklepiku mogliśmy kupić drobne upominki.

            O godzinie 15:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka do Ziołowego Zakątka była nie tylko edukacyjna, ale również bardzo przyjemna i ciekawa. Pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędziliśmy wspaniały czas na świeżym powietrzu, ciesząc się przyrodą i dobrą zabawą. Była to wspaniała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i z niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wycieczki.

            Antoni Kaczyński kl. 7b

          • Ognisko klas 4a i 4b

          • Uczniowie klasy 4a i 4b w dniu  3.10.2023 roku uczestniczyli w ognisku w Dąbrowie Wielkiej. Gry zespołowe  miały na celu integrowanie zespołów klasowych oraz  propagowanie zasad koleżeństwa. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali zadania przygotowane przez wychowawczynie.

            Podziękowania kierujemy do rodziców klas czwartych, którzy przygotowali ognisko i słodki poczęstunek.

            Jolanta Wajszczyk
            Anna Walaszek

             

          • Wycieczka "Szlakiem Rękodzieła Ludowego – Ginące zawody’’

          • 29.09.2023 piątoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami brali udział w wycieczce, która miała na celu poznanie warsztatu pracy kowala, garncarza i tkaczki. Zawody te obecnie są rzadkością, ale w dawnych czasach były bardzo popularne. Uczniowie odwiedzili  Pracownię Kowalską Mieczysława Hulewicza w Czarnej Wsi Kościelnej.  Artysta – kowal opowiadał o swojej pracy i wykonywał pokaz wyrobów. Przy kuźni powstała Galeria, w której – obok pomysłów kutych w metalu – prezentowane są obrazy. W tej samej wsi znajduje się Pracownia Garncarska Pawła Piechowskiego. Pan Paweł reprezentuje już czwarte pokolenie kontynuujące garncarstwo. Obecnie specjalizuje się w wytwarzaniu unikalnej ceramiki siwej. Wykonuje buńki, dzbany, misy i dwojaki. Pan Paweł prezentując swoją pracę ,,wyczarował” piękny dzban z gliny, uczniowie patrzyli z podziwem. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Pracowni Tkackiej w Janowie. Wytwarza się tu słynne tkaniny dwuosnowowe, m.in. dywany. Tkanina dwuosnowowa to rodzaj ozdobnej tkaniny wykonywanej metodą tradycyjną na terenie Gminy Janów, przez kontynuatorki tradycji tkactwa dwuosnowowego. Obecnie jest to sztuka niemal zapomniana. Pani Karolina Radulska opowiadała o etapach powstawania takiej tkaniny i tkała na stuletnich krosnach. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupu wyrobów wykonanych przez artystów - rzemieślników. W ramach wdrażania uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu, co również było celem wspólnego wyjazdu, uczniowie brali udział w rozrywkach oferowanych przez FAST PARK – park linowy.

            Małgorzata Godlewska
            Beata Nowacka
            Marta Gniazdowska
            Dorota Wyszyńska

          • Pielgrzymka SKC do Płonki Kościelnej A. D. 2023

          •  

            Przy nieco wymagającej pogodzie przedstawiciele naszego Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w diecezjalnej pielgrzymce SKC. W asyście Wojsk Obrony Terytorialnej wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Przewodził pielgrzymce nasz ziomek, ksiądz Łukasz Gołaszewski. Była i modlitwa różańcowa, była i pieśń oazowa, z ulubioną „Barką” Jana Pawła II.

            Po dotarciu do celu pielgrzymki, oddaliśmy hołd Maryi Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Po krótkim wprowadzeniu miejscowegoksiędza proboszczausłyszeliśmy niezwykle ciekawą historię słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Płonkowskiej z XVII w.

            Momentem kulminacyjnym pielgrzymki SKC była Msza św. ofiarowana w intencji pielgrzymów i wolontariuszy Caritas. Część oficjalną zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z oprawą muzyczną ks. Łukasza i… naszych wolontariuszek.

            Po liturgii wszyscy spotkali się na gorącym posiłku. Kiełbaski smakowały jak nigdy, przy lekko dżdżystej pogodzie i nie za wysokiej temperaturze. Z Dobrą Nowiną wróciliśmy do swoich domów i rodzin. Czas poświęcony Matce Bożej uważamy za najlepiej spędzony w natłoku codziennych spraw.

            Do siego roku na szlaku pielgrzymkowym SKC.

            Krajewski Zbigniew

          • Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim

          • W piątek, 29 września  w naszej szkole miało miejsce spotkanie z Jackiem Łapińskim - pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą oraz pasjonatem psychologii pozytywnej. Jest autorem książek pt. „Dlaczego warto czytać?” oraz „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że warto zadbać o rozwój osobisty i w jaki sposób to zrobić. Podkreślono zalety czytania – jego wpływ na wzbogacanie umysłu człowieka i podnoszenie poziomu inteligencji.  Zgromadzeni dowiedzieli się także, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest odkrycie i rozwijanie swoich pasji.Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pana Jacka i brali czynny udział w spotkaniu.

          • #BEACTIVE w naszej szkole

          • 28 września 2023 roku powitała nas piękna, letnia pogoda.

            W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w  Czyżewie jako jedyni w naszym  powiecie przystąpili do realizacji programu #BeActive w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Za aktywność  wybraliśmy przeciąganie liny. Wzięło w niej udział ponad 400 dziewcząt i chłopców z klas 1 – 8. Było wiele emocji i dopingu. Rywalizacja polegała na pojedynkach pomiędzy klasami na tym samym poziomie edukacyjnym.

            Otwarcia imprezy dokonała Burmistrz Czyżewa pani Anna Bogucka, której towarzyszył Dyrektor Szkoły pan Radosław Sienicki. Impreza przyniosła wiele radości i uśmiechu wszystkim dzieciom oraz młodzieży. Czekamy na kolejne wyzwania i nowe sportowe zadania.

            Nasza szkoła znalazła się na ogólnopolskiej mapie wydarzeń w ramach ETS.

             

            Koordynator akcji Grzegorz Wojno  

          • Wycieczka edukacyjna do lasu

          •  

            Wycieczka edukacyjna do lasu

            Dnia 26 września klasy III a i III b odwiedziły Echo lasu w Leśnictwie Trzeciny. Leśnik Pan Adam Stanisławski zabrał nas w podróż leśnymi duktami, gdzie w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam zagadnienia związane z lasem i jego mieszkańcami. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem i uwagą słuchali leśnych opowieści, obserwowali, przeprowadzali małe eksperymenty, a swoją wiedzę utrwalali na kartach pracy. Po ponad godzinnej lekcji przyrody wróciliśmy do miejsca spotkania, gdzie Rodzice upiekli nam pyszne kiełbaski. 

            Podziękowania składamy Panu Adamowi Stanisławskiemu i Rodzicom.

                                                                                                                                                      Alina Rzymska

                                                                                                                                                      Marzena Kulesza

                                                                                                                                                 Ewa Pieńkowska

          • Wpłaty za obiady w październiku

          • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

             

            W miesiącu październiku 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 132 zł. (22 dni robocze)

            Wpłatę należy dokonać do 12 października w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

            Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

            Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

          • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Czyżewa

          • 21 września 2023 r.

            W kategorii I rywalizowały dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych naszej gminy oraz drużyna reprezentująca ORLIK.

            1 miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czyżewie

            2 miejsce reprezentacja Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem

            3 miejsce drużyna ORLIKA

            W Kategorii II udział wzięły drużyny klas 7-8 szkół podstawowych oraz drużyna ZSOiZ w Czyżewie.

            Klasyfikacja w tej kategorii przedstawia się następująco:

            1 miejsce- Szkoła Podstawowa w Czyżewie

            2 miejsce ZSOiZ w Czyżewie

            3 miejsce Szkoła Podstawowa w Rosochatem Kościelnem

            Patronat nad Turniejem objęła Burmistrz Czyżewa. Drużyny reprezentujące szkoły i ORLIK otrzymały puchary, dyplomy i upominki w postaci piłek, a wszyscy zawodnicy medale.

            Turniej otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czyżewie Pan Radosław Sienicki, który w imieniu Pani burmistrz życzył wszystkim zawodnikom dobrej zabawy sportowej i rywalizacji fair-play.

            Organizatorami turnieju byli: animator ORLIKA w Czyżewie, GOK w Czyżewie, Dyrekcja i nauczyciele wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej w Czyżewie.

            Animator ORLIKA

            Jolanta Wajszczyk

             

          • Spotkanie klas II z pszczelarzem

          • 20 września uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pszczelarza – Pana Józefa Wanaks.
            Dzieci dowiedziały się, jak bardzo pracowite są pszczoły, jaką spełniaja rolę w ulu i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie.
            Dużą atrakcją było oglądanie plastra miodu, stroju pszczelarza i różnych przyborów, których używa w codziennej pracy.
            Każde dziecko otrzymało w nagrodę opaskę na głowę i naklejkę „Młody pszczelarz”.

            Na zakończenie odbyła się degustacja miodu. Dziękujemy za ciekawe i interesujące  zajęcia!

            Małgorzata Kaczyńska
            Beata Dmochowska

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - kolejny rok realizacji

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          • Informujemy, że zebranie z rodzicami na początku nowego roku szkolnego odbędzie się 26 września 2023 r. o godzinie 16:00.

          • BIEG FAIR PLAY 2023

          • 14 września 2023 roku na szkolnym boisku Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie odbył się Bieg Fair Play. Jest to III Ogólnopolska edycja tej imprezy. W naszej szkolnej społeczności bieg spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 99 uczniów z klas 4 - 8. Dzieci i młodzież rywalizowali na poziomach klasowych. Najlepsze osoby z każdej kategorii zostały wyróżnione pamiątkowymi dyplomami , które wręczył Dyrektor Szkoły Radosław Sienicki.

            Klasyfikacja końcowa:klasy 4 (dz)1m - Julia Rafalak2m -Wiktoria Walczuk3m- Wiktoria Tymińskaklasy 4 (chł)1m - Stefan Stańczuk2m - Bartosz Kulesza3m - Krzysztof Kaczyńskiklasy 5 (dz)1m - Julia Borowa2m - Kinga Dąbrowska3m - Wiktoria Wajszczykklasy 5 (chł)1m - Michał Markowski2m - Piotr Hendożko3m - Jakub Sienickiklasy 6 (dz)1m - Alicja Stańczuk2m - Polina Levytska3m - Magda Kuropatwaklasy 6 (chł)1m - Hubert Sienicki2m - Wiktor Pawlak3m - Mikołaj Styśklasy 7 (dz)1m - Zuzanna Walkowska2m - Blanka Cygan3m - Maja Tryniszewskaklasy 7 (chł)1m - Mateusz Skorupski2m - Wojciech Krasowski3m - Antoni Kaczyńskiklasy 8 (dz)1m - Weronika Kąklewskaklasy 8 (chł)1m - Oliwier Ryczkowski2m - Hubert Stańczuk3m - Mykyta Levytskyi

          • Wpłaty za obiady we wrześniu

          • Informacja o obiadach szkolnych

            W roku szkolnym 2023/2024, zapisy na obiady dokonywane będą od poniedziałku 04 września do piątku 08 września, obiady wydawane będą 11 września- uczniom wcześniej zapisanym.

            Odpłatność za 1 obiad - 6 zł,  stawka za wrzesień wynosi 90 zł - 15 dni.

            Odpłatność za obiady należy dokonać do 12 każdego miesiąca, stawka za obiady będzie odliczona w następnym  miesiącu po wcześniejszym zgłoszeniu nieobecności dziecka w szkole. (dla wychowawcy bądź powiadomieniu telefonicznym lub osobistym szkoły). 

          • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.