• Kolejny sukces naszego ucznia w OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

     • Wczoraj, reprezentujący naszą szkolę i nasz powiat, uczeń klasy 8a Remigiusz Piotrowski, wziął udział w eliminacjach wojewódzkich OTWP w Tykocinie. Remek w swojej kategorii wiekowej zajął II miejsc, co dało mu awans do finału na szczeblu ogólnopolskim, który odbędzie się 3 czerwca we Wrześni. Jest zatem jednym z reprezentantów naszego województwa. Serdecznie gatulujemy i trzymamy kciuki, tym bardziej, że Remigiusz Piotrowski po raz drugi dotarł do finału turnieju.

     • Ekologia bez tajemnic dla naszych uczniów     • W dniu 21 kwietnia 2023 w siedzibie firmy Clovin w Czyżewie odbył się konkurs „EKOClovin”.
      Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i ma celu propagowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
      W pierwszej edycji konkursu udział wzięło 7 drużyn z pięciu szkół podstawowych. Nasza szkoła do rozgrywek wystawiła dwa zespoły. Członkami pierwszej drużyny byli uczniowie klasy 8a: Kamila Dmochowska, Ola Składanowska, Małgorzata Kulesza, Zuzanna Zalewska i Remigiusz Piotrowski. Drugą drużynę stanowili uczniowie klasy 6b i 7a: Oliwia Zaręba, Alicja Baczewska, Liliana Zaremba, Aleksandra Bogucka i Wojciech Krasowski. Do konkursu uczniów przygotowywali nauczyciele pani Agnieszka Budzeń-Kozłowska z zakresu wiedzy ekologicznej i pan Grzegorz Wojno, który trenował uczniów do konkurencji sprawnościowych. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą ekologiczną na temat segregowania odpadów i odnawialnych źródeł energii, znajomością parków narodowych w Polsce oraz rodzimych gatunków ptaków. Drugi etap konkursu stanowiły rozgrywki sportowe. Nasi uczniowie z klasy 8a, którzy tworzyli drużynę numer jeden wywalczyli zwycięstwo i zostali mistrzami pierwszej edycji konkursu. Rywalizacja była zacięta i różnice punktowe między drużynami były niewielkie. Gratulujemy zwycięzcom!
      Serdecznie dziękujemy organizatorowi firmie Clovin za zaproszenie do udziału w tak ciekawym przedsięwzięciu.

     • Wyniki XI Powiatowego Konkursu Piosenki Powstańczej i Harcerskiej

     •  

      21 kwietnia 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie była organizatorem i gospodarzem XI Powiatowego Konkursu Piosenki Powstańczej i Harcerskiej. Scena Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie zgromadziła ponad 30 wykonawców z pięciu szkół podstawowych z powiatu wysokomazowieckiego. Patronat honorowy nad konkursem przejęła Burmistrz Czyżewa pani Anna Bogucka oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów w Warszawie.  Przybyłych gości powitał pan dyrektor Radosław Sienicki, który stwierdził, że konkurs jest doskonałą okazją, by uczcić pamięć poległych powstańców i w ten sposób oddać im hołd.

      Po przesłuchaniach komisja konkursowa pod przewodnictwem instruktora GOK – u w Czyżewie- pani Agnieszki Ołdakowskiej przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

      Kategoria kl. I – III – soliści

      I miejsce - Izabela Dmochowska SP Rosochate Kościelne 

      II miejsce - Dominika Równa SP Czyżew

      III miejsce – Lena Kaczyńska SP Dąbrowa Wielka

      Kategoria kl. I – III –zespół

      I miejsce – Krystian i Adrian Kaczyńscy SP Rosochate Kościelne 

      II miejsce – Zespół Hero SP Czyżew

      Kategoria kl. IV – VIII - soliści

      I miejsce – Gabriela Stypułkowska SP Szepietowo

      II miejsce – Kamila Kaczyńska SP Dąbrowa Wielka

      III miejsce – Gabriel Zabudowski SP Czyżew

      wyróżnienie – Szymon Wasilewski SP Wojny Krupy

      wyróżnienie – Nikola Patrycja Paluszek SP Rosochate Kościelne

      Kategoria kl. IV – VIII – zespół

      I miejsce – Zespół na 5+ SP Szepietowo

      II miejsce – Malwina Sienicka i Wioletta Krasowska SP Czyżew

      III miejsce – Zespół SP Wojny Krupy


      Młodzi artyści wykazali się świetnym przygotowaniem i ogromną wrażliwością. Wręczając puchary, dyplomy i podziękowania Burmistrz Czyżewa pani Anna Bogucka podkreśliła, że kolejna edycja konkursu potwierdza potrzebę jego organizowania, ponieważ jest to ważna część wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży.

      W czasie obrad jury klasy trzecie pod opieką pani Bożeny Kamianowskiej, pani Bożeny Dmochowskiej i pani Iwony Gniazdowskiej zaprezentowały montaż słowno – muzyczny z okazji Święta Patrona Szkoły. Również z tej samej okazji nagrodzono uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy, konkursie literackim i konkursie plastycznym o Szarych Szeregach.   

                                                                                                                

     • Święto Patrona Szkoły

     •  

      Tradycyjnie, jak co roku dnia 20 kwietnia 2023 roku, z okazji święta patrona szkoły Szarych Szeregów uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami przygotowali montaż słowno- muzyczny. Podczas apelu przypomniana została historia Szarych Szeregów, których bohaterami byli: Alek, Zośka i Rudy. I chociaż zginęli młodo, dali nam - współczesnym -przykład pięknego życia.Podczas występu uczniowie złożyli przysięgę młodych harcerzy, a także odśpiewany został hymn naszej szkoły- pieśń o Szarych Szeregach.

      Iwona Gniazdowska

     • Laureaci Szkolnego Konkursu Informatycznego - "Bezpieczny Internet"

     • I MIEJSCE - MARIUSZ WALCZUK, KL. 6B

       

       

      II MIEJSCE - SOKÓLSKI JULIAN, KL. 6A

       

       

      III MIEJSCE - ROSTKOWSKI MICHAŁ, KL. 6A

       

       

       

      WYRÓŻNIENIE  - ALICJA BACZEWSKA, KL. 6b      WYRÓŻNIENIE - KALINA SIENICKA, KL. 4A

       

       Wyniki konkursu na prezentację - "Bezpieczeństwo w Internecie"

       

      Jury w składzie: K. Lubak, E. Biegaj, A. Walaszek, E. Wajszczyk nagrodziła następujących uczniów:

      I miejsce - Blanka Gniazdowaska, kl. 7b, Wojciech Krasowski

      II miejsce - Paweł Mościcki, kl. 4c

     • Alicja Stańczuk laureatką III Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy

     • 19 kwietnia w Podlaskim Instytucie Kultury odbył się III Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy.  Tematem była woda, zgodnie z hasłem: „Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa”. Uczennica klasy V a – Alicja Stańczuk, przygotowana przez p. Iwonę Sienicką,  zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Woda” i została laureatką. Weźmie ona udział w gali finałowej konkursu w Białymstoku.

      Naszą szkołę i gminę godnie reprezentowały także uczennice:

      Karolina Tyszko - opiekun p. Bożena Kamianowska

      Katarzyna Stańczuk - opiekun p. Alina Rzymska

      Wiktoria Wajszczyk - opiekun p. Beata Mioduszewska

      Malwina Sienicka - opiekun p. Beata Mioduszewska

      Gratulujemy!

                                                                                                                Iwona Sienicka

                                                                                                          

     • Sukces naszej uczennicy w konkursie ortograficznym

     • Ortograficzne zmagania uczniów na szczeblu powiatowym odbyły się 18.04.2023r. w Szkole Podstawowej w Szepietowie. Do konkursu zgłosiło się 32 uczestników z 8 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Parzych (kl.8b), Krzysztof Stańczuk (kl.8a), Liliana Zaremba (kl.6b) oraz Hubert Sienicki (kl.5a). Cała drużyna wypadła dobrze, ale największy sukces odniosła Liliana, która zajęła I miejsce w Powiatowym Dyktandzie Mistrzów Ortografii.

      Gratulujemy!

       

     • KWIECIEŃ MIESIĄCEM AUTYZMU 2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     •  

      Po raz kolejny na całym świecie jest obchodzony Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony z inicjatywy małżonki emira Kataru w 2008 roku. Pomysł został poparty przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła datę święta na 2 kwietnia każdego roku.

      Celem święta jest podniesienie społecznej świadomości oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Dzień ten jest również okazją do nasilenia działań na rzecz tych osób i zwrócenie szczególnej uwagi na ich problemy oraz tego, co my jako społeczeństwo możemy dla nich zrobić.

      Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.  Stosując odpowiednie metody terapeutyczne udaje się zmniejszyć jego nasilenie.  Do niedawna sądzono, że autyzm dotyka głównie chłopców – był diagnozowany prawie cztery razy częściej niż u dziewczynek. Dlatego też kolor niebieski stał się symboliczną barwą autyzmu.  Według najnowszych badań jasno wynika, że autyzm w takim samym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn.  W związku z tym w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostało podświetlonych na niebiesko i różowo, na ulice miast i mniejszych miejscowości wychodzą kolorowe korowody dzieci, a także  mają miejsce liczne akcje społeczne. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

      Również nasza szkoła, już trzeci raz wzięła udział w obchodach tego święta – jej wnętrza ozdobiły niebieskie serca wykonane przez uczniów w geście solidarności. Tego dnia widać było uczniów klas drugich z  balonami w rękach i uśmiechami na twarzach, którzy wesołym korowodem przemierzali ulice Czyżewa. Zwieńczeniem tego wspaniałego dnia było wykonanie  pamiątkowego zdjęcia przed budynkiem szkoły.

      Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizacji tej akcji. Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia będą zwiększać świadomość dotyczącą spektrum autyzmu nie tylko uczniów naszej szkoły, ale i społeczności lokalnej.

       

       

       

     • ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJU "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

     • 12 uczniów ze szkół podstawowych  naszej gminy wzięło udział w gminnych eliminacjach  XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom", który odbył się w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie i organizowany jest pod honorowym patronatem Burmistrza Czyżewa.

      Uczestnicy konkursu najpierw zmierzyli się z testem pisemnym, a następnie najlepsi z nich rywalizowali ze sobą podczas etapu ustnego.

      Wyniki przedstawiają się następująco: 


      II grupa wiekowa kl. V-VIII


       I miejsce - Remigiusz Piotrowski - Szkoła Podstawowa w Czyżewie
      II miejsce - Magdalena Łubnicka - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej 
      III miejsce - Izabela Ciborowska – Szkoła Podstawowa w Rosochatem Kościelnem

       

      W podsumowaniu konkursu udział wzięła oraz nagrody wręczyła m.in. Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka.

                 

      Laureaci dwóch pierwszych miejsc reprezentowali gminę Czyżew na szczeblu powiatowym turnieju, który odbył się 14 kwietnia w Wysokiem Mazowieckiem. Tu bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej okazał się uczeń naszej szkoły Remigiusz Piotrowski, który zajął pierwsze miejsce i tym samym awansował to finału wojewódzkiego turnieju. Za Remka trzymamy kciuki!

      Ewa Biegaj

       

     • Wielkanocna pomoc

     •  

      Nasze SKC wzięło udział w zbiórce żywności na rzecz potrzebujących. W tym celu uczniowie klas II otrzymali „Tytki”. Tak nazywa się papierową torbę, do której zbierane są artykuły spożywcze o długim terminie przydatności. W sumie zebraliśmy ok 40 kg żywności. Zebrane dary zostaną przekazane Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

      Zakończyliśmy również zbiórkę pieniążków do tzw. Skarbonki Wielkopostnej. W akcji uczestniczyły następujące klasy: IIa (52 zł), IIb (57 zł), IIc (89 zł), Va (67 zł), VIa (43 zł), kl. VIb (38 zł), kl. VIIa (49 zł). Zebraliśmy 395 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Łomżyńskiej Caritas.

      Wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać i najlepsze Wielkanocne życzenia.

      Krajewski Zbigniew

     • Wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego pt. "Szare Szeregi’’

     •  

      Komisja w składzie: Iwona Sienicka, Marzena Kulesza, Magdalena Bogucka dokonała oceny prac i przyznała miejsca:

      I miejsce Wiktoria Trochymiak kl. 7b

      II miejsce Alicja Baczewska kl. 6b

      III miejsceEliza Aronowicz kl. 7b

      Wyróżnienie Emil Marciniak kl. 5a

      WyróżnienieMichał Karpowicz kl. 5a

      Wyróżnienie Wojciech Krasowski kl. 6b

      WyróżnienieJulian Sienicki kl. 7b

      Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 21 kwietnia 2023r. w GOK-u.

      Wszystkim uczestnikom konkursu i komisji bardzo dziękujemy.

      Organizator Halina Świerżewska

     • Wpłaty za obiady

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu kwietniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi - 6,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 96,00 zł. (16 dni robocze).

      Wpłatę należy dokonać do 14 kwietnia  w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.     

     • Zawołani po imieniu

     • 24 marca - Dzień poświęcony Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.

      Czyżew Sutki

     • Wycieczka do Warszawy

     • O tym, jak pięknie jest nad Wisłą wczesną wiosną, przekonali się uczniowie starszych klas, którzy udali się 23.03.2023r. na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Planetarium w Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym młodzież uczestniczyła w niecodziennej lekcji astronomii. Nie zabrakło też okazji do integracji, gdyż wszyscy świetnie się bawili w czasie seansu w kinie oraz rozgrywek w kręgielni.

      Wychowawczynie kl.7

     • Pierwszy dzień wiosny ...

     • Powitanie wiosny w klasach 1 – 3

      Jak co roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie i w duchu uczciwej rywalizacji sportowej powitali długo wyczekiwaną wiosnę. Tego dnia zostały zorganizowane zawody sportowe, w których miały okazję wykazać się swoimi możliwościami fizycznymi.  W całej szkole rozbrzmiewały okrzyki radości, a uśmiechy nie schodziły z ich twarzy.

      Tak prezentują się wyniki:

      w kategorii klas I:

      1 miejsce klasa 1 a

      2 miejsce klasa 1 b

      w kategorii klas II

      1 miejsce klasa 2 b

      2 miejsce klasa 2 c

      3 miejsce klasa 2 a

      w kategorii klas III

      1 miejsce klasa 3 a

      2 miejsce klasa 3 b

       

     • Spotkanie autorskie  z Marcinem Koziołem

     • 16 marca  br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Marcinem Koziołem - autorem książek dla dzieci młodzieży.Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Pisarz na swojej drodze spotkał wiele znanych osób -  m.in. występował na kameralnym pokazie przed Królową Elżbietą II.

      Jest zapalonym podróżnikiem. Z aparatem zwiedził ponad 60 krajów.Niedawno przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie – (Nagroda Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci roku). Książki o Wombacie są interaktywne. W środku można znaleźć są łapki Maksymiliana, a zeskanowanie ich telefonem lub przepisanie kodu na stronie www pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne.Miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą”, której współautorką jest Katarzyna Dowbor.Spotkanie było doskonałą promocją czytelnictwa, nie zabrakło w nim humoru i ciekawych opowieści, zachwyciło nie tylko uczniów.

      Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w wydarzeniu, a na zakończenie mogły nabyć książki autora i otrzymać autograf.

       

     • PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

     • NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

      Dzień 15 marca w naszej szkole był dniem niecodziennym, ponieważ zaszczycili nas swoją obecnością niezwykli goście Pan Leopold Dmochowski, Pan Mieczysław Korzeniewski, Pan Bogdan Sienicki, Pan Dariusz Syrnicki i Pan Przemysław Wasilewski, którzy uświetnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchodzony przez społeczność szkolną.

      Kim byli Żołnierze Wyklęci?

      Żołnierze Wyklęci byli członkami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.  Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej przez ZSRR.  Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. Mimo upływu tylu lat wiedza na ten temat jest wciąż niepełna, ponieważ na skutek komunistycznej propagandy była skutecznie zniekształcana i fałszowana. Komunistom nie wystarczyła tylko fizyczna eksterminacja żołnierzy. Tak wielu z nich przecież zostało bestialsko przesłuchiwanych, skazanych na wieloletnie więzienie lub wyrokiem komunistycznych sądów skazanych na śmierć. Szkalowano ich pamięć, przedstawiano w złym świetle, wypaczano cel o który walczą. Takie informacje trafiały do encyklopedii i podręczników historii, napisano też mnóstwo książek, powstało wiele filmów i opracowań, co miało wpływ na ugruntowanie fałszywych stereotypów, które królują po dzień dzisiejszy. Komuniści bali się kultu bohaterów, który może dawać siłę następnym pokoleniom do walki z komuną. I dlatego zamęczonych i zabitych Partyzantów potajemnie chowano w bezimiennych grobach pozbawiając ich nawet krzyża na mogiłach a miejsca pochówków zostały owiane tajemnicą. Powojenna konspiracja niepodległościowa  była  najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej siłą władzy komunistycznej do czasów powstania Solidarności. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej niezłomnej postawie przyczynili się do opóźnienia lub uniemożliwienia wprowadzenia niektórych założeń systemu komunistycznego np. dotyczące własności prywatnej, jak podkreśla Pan Dariusz Syrnicki, że tylko w Polsce na tle Europy Środkowo - Wschodniej zachowały się prywatne gospodarstwa rolne.

      Nasi goście należą do Związku Narodowych Sił Zbrojnych, są społecznikami i działaczami, którzy odtwarzają historię i przywracają dobre imię bohaterom. Panowie przybyli do nas w mundurach, które uczniowie z zaciekawieniem oglądali. Pan Bogdan Sienicki i Pan Przemysław Wasilewski zaprezentowali uzbrojenie jakim dysponowali żołnierze w tamtych czasach, co było wielką atrakcją dla uczniów. Zaopatrzyli też uczniów w czasopisma historyczne GŁOS znad Narwi, w których zostały opisane działania i losy Żołnierzy Wyklętych związanych ze  społecznością lokalną. Czasopisma te zapewne też dzieci przekażą do przeczytania swoim rodzicom i dziadkom.

      Jak wyglądała niecodzienna lekcja historii w naszej szkole?

      Po wystąpieniu Pana Dyrektora Radosława Sienickiego,  przywitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas VI-VIII pod kierunkiem  nauczyciela Pani Małgorzaty Godlewskiej.

      Uczniowie przygotowali część artystyczną, która przeplatała się z wystąpieniami naszych gości i przebiegała pod czujnym okiem prowadzących Zuzanny Świerżewskiej i Franciszka Góralczyka. Uczennice Malwina Sienicka, Maja Jaźwińska i Paulina Zaremba zaśpiewały pieśń ,,Biały krzyż.” Do utworu została wykonana prezentacja ukazująca sylwetki Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez ucznia Remigiusza Piotrowskiego.  Uczeń Hubert Stańczuk,  wykonał na akordeonie utwór ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę” zwany też ,,Kołysanką leśną”, skomponowany dla Partyzantów.   Wiersz ,,Pamięci Żołnierzy Wyklętych” recytowali Weronika Kosińska i Kamil Markowski. Gabriel Zabudowski zaśpiewał pieśń,, Już dopala się ogień biwaku..” którą zalicza się do grona pieśni partyzanckich, śpiewanych w Leśnych Oddziałach. Pieśń ta dedykowana była wszystkim naszym gościom, którzy z tak wielkim zaangażowaniem dbają o autentyczną pamięć historyczną. Następnie Pan Dariusz  Syrnicki wygłosił prelekcję na temat podziemia antykomunistycznego w Polsce i na Podlasiu, przekazując  nam wiele ciekawych i nieznanych faktów. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Pana Leopolda Dmochowskiego ps. „Sęk”, który był zaprzysiężonym członkiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Pan Leopold ukrywał i leczył Partyzantów III Brygady NZW. Pan Dmochowski był aresztowany i poddawany okrutnemu śledztwu w Urzędzie Bezpieczeństwa. W dalszej części Pan Mieczysław Korzeniewski,  który jest również bardzo mocno zaangażowany w przywracanie czci Żołnierzom Wyklętym  zaprezentował utwory żołnierskie, pięknie śpiewając i grając na gitarze oraz akordeonie. Następnie uczeń Szymon Pawlak zaśpiewał piosenkę ,,Wolność kocham i rozumiem” aby podkreślić fakt że jesteśmy narodem, który kocha wolność i nigdy z niej nie zrezygnuje. Na koniec spotkania Pani Wicedyrektor Iwona Sienicka i Pan Dyrektor Radosław Sienicki wręczyli naszym gościom podziękowania za prawdziwą lekcję polskości.

      Małgorzata Godlewska

     • Niezwykła podróż z Małym Księciem… – projekt klasy 7a

     • Jedną z ciekawszych literackich wędrówek jest pełna przygód podróż opisana w dziele Antoine de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Podsumowując pracę z lekturą, uczniowie klasy 7 a z zaangazowaniem odwzorowali szlak , którym podążał Mały Podróżnik. Utworzone planety stworzyły swego rodzaju galaktykę Małego Księcia. Wszystkie podjęte działania doprowadziły do omówienia najważniejszych kwestii poruszanych w lekturze. Przy okazji udzielił nam się wyjątkowy nastrój, w który wprowadziła nas piękna piosenka Katarzyny Sobczyk - „Mały Książę”.

     • Kiermasz

     • W dniach 27-28.02.2023 roku w naszej szkole odbył się kiermasz. Dochód w kwocie 1400 zł przekazany został dla konto chorego Michała Wiaksy.

      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

      Anna Walaszek

       

     • BIEG "TROPEM WILCZYM"

     • Dnia 3 marca uczniowie naszej szkoły wzięli już po raz drugi udział  w biegu

      „ Tropem Wilczym”, poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych.


      W pierwszej edycji naszego biegu  uczestniczyło kilkudziesięciu pasjonatów historii i to dzięki nim wszystko się zaczęło.

      Z roku na rok bieg gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym w Polsce.


      Historia biegu:

      W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.

      W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast. Tradycyjny bieg Tropem Wilczym ma dystans 1963 metry i odwołuje się do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

      Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
      Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

       

       

      W kategorii klas 4-6 następujące miejsca zdobyli:

      Dziewczęta

      1 Julia Borowa

      2 Polina Levytska

      3 Wiktoria Kulesza

       

      Chłopcy

      1 Antoni Kaczyński

      2 Wojciech Krasowski

      3 Hubert Sienicki

       

      W kategorii klas 7-8 następujące miejsca zdobyli:

      Dziewczęta

      1 Zuzanna świerżewska

      2 Klaudia Kaczyńska

      3 Kamila Dmochowska

       

      Chłopcy

      1 Mateusz Walkowski

      2 Remigiusz Piotrowski

      3 Tomasz Lipiński

       

      Cieszy nas fakt, iż mimo wietrznej pogody nasi uczniowie tak licznie wzięli udział w biegu, tym samym czcząc pamięć o bohaterach.

       

                                                                                     Grzegorz Wojno

       

       

     • Blanka Cygan laureatką Konkursu Plastycznego „Toleruję, szanuję, akceptuję”

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły – Blanka Cygan z klasy 6b zajęła II miejsce w konkursie promującym ideę tolerancji, szacunku i pomocy dla drugiej osoby. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Prewencji KWP w Białymstoku wspólnie z Zespołem ds. Ochrony Praw Człowieka.

      W dniu 1 marca 2023 roku w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Bez Dyskryminacji w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbył się finał konkursu, w którym wzięła udział Blanka oraz jej koledzy i koleżanki z klasy. Laureatka otrzymała nagrodę indywidualną z rąk Komendanta Wojewódzkiej Policji nadinspektora Roberta Szewca, Dyrektora Muzeum Podlaskiego dr Waldemara Wilczewskiego, a także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Organizatorzy przygotowali również nagrodę niespodzianką dla całej klasy – dowolne zajęcia warsztatowe w wybranej placówce Muzeum Podlaskiego. Po uroczystości dzieci wzięły udział w pokazie tresury psów służbowych oraz mogły przyjrzeć się z bliska specjalistycznym pojazdom wykorzystywanym w codziennej pracy policjantów.

      Praca, którą wykonała uczennica łączyła wiele technik, jest bardzo wymowna i pobudzająca do myślenia. Gratulujemy Blance nie tylko wygranej, ale przede wszystkim kreatywnych pomysłów.

       

      Odsyłamy też na stronę KWP w Białymstoku relacjonującą wydarzenie.

     • Wojsko w naszej szkole

     • 28 lutego w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim i jednocześnie nowo utworzonego 15 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dąbrowi - Moczydłach. Celem spotkania było przybliżenie oferty uczniom klas 7 i 8, by w najbliższej przyszłości zechcieli uczyć się w certyfikowanych szkołach mundurowych i  odkryli swoje powołanie do terytorialnej służby wojskowej.

                                                                                                              Iwona Sienicka

     • Dzień Myśli Braterskiej

     • 23 lutego 2023 roku harcerze z 3 Drużyny Harcerskiej spotkali się na zbiórce mundurowej z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Jest to wspólne święto harcerek, harcerzy, skautek i skautów na całym świecie. Korzystając z tej okazji przyrzeczenie harcerskie złożyli: dh Patrycja Gosk, dh Filip Turkowski i dh Kacper Wdziękoński.

      Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

      pwd Anna Walaszek

       

     • Szkolny Konkurs Literacki "Szare Szeregi"

     • Regulamin konkursu:

      1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII.

      Zasady udziału w konkursie: Napisz list, do jednego z bohaterów Szarych Szeregów, w którym poinformujesz go, czy współcześnie młodzież postępuje zgodnie z wartościami wyznawanymi przez członków Szarych Szeregów. W pracy można uwzględnić np. działalność harcerzy, organizowane historyczne wyjazdy, celebrowane w szkole uroczystości itp.

      2. Cele konkursu :

      - rozwijanie twórczego myślenia oraz uzdolnień pisarskich;
      - aktywizowanie uczniów do działań twórczych;
      - doskonalenie sprawności literackiej i językowej;
      - kształtowanie poczucia estetyki;
      - propagowanie wartości i postaw etycznych;
      ​​​​​​​- poszerzanie wiedzy o patronie szkoły - Szare Szeregi.

      3. Wymogi techniczne pracy:

      - praca powinna być samodzielnie napisana przez ucznia
      - objętość pracy:  1 strona arkusza A4 – pismo komputerowe
      - pracę należy opatrzyć wypełnioną poniższą metryczką

      4. Prace opatrzone następującymi danymi:

      - imię i nazwisko autora, klasa,
      - imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna,

      Wszystkie prace powinny być dostarczone do świetlicy szkolnej

      Termin dostarczania prac konkursowych mija 15 marca 2023r.

      5. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie szkoły.

      O wynikach konkursu uczniowie zostaną powiadomieni.

      Serdecznie zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.

      Koordynatorki: Halina Świerżewska, Marzena Kulesza

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII - Wpłaty za obiady

     • W miesiącu marcu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi - 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 138,00 zł. (23 dni robocze).

      Wpłatę należy dokonać do 14 marca w godz. 8.00-11.00 w gabinecie kierownika świetlicy. Uuczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.