Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji w klasach 3
UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH W STOLICY WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO
Dnia 29 kwietnia uczniowie klas szóstych mieli okazję odkrywać uroki Olsztyna. Dzień rozpoczął się wizytą w Muzeum Przyrody, które jest częścią Muzeum Warmii i Mazur. Obejrzeliśmy tu fascynujące wystawy poświęcone florze i faunie regionu, w tym unikalnym gatunkom zwierząt i roślin. Uczniowie uczestniczyli również w ciekawych warsztatach przyrodniczych.
Następnie odwiedziliśmy olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które stanowiło okazję do zgłębienia tajemnic wszechświata oraz podziwiania niezwykłych zjawisk kosmicznych, takich jak ruchy planet, gwiazd czy galaktyk.
Później pod czujnym okiem Pani przewodnik spacerowaliśmy po olsztyńskim rynku, podziwiając piękną architekturę oraz poznając lokalne zabytki. Odwiedziliśmy też zamek Kapituły Warmińskiej, który zachwycił zarówno swoją majestatycznością, jak i interesującą ekspozycją muzealną. Dowiedzieliśmy się, że w latach 1516–1519 oraz 1520–1521 na zamku mieszkał słynny polski astronom Mikołaj Kopernik. Na olsztyńskim Starym Mieście, w pobliżu zamku, odkryliśmy Ławeczkę Mikołaja Kopernika, pomnik przedstawiający astronoma siedzącego na murku z astrolabium w dłoniach.
Ostatnim punktem programu wycieczki była ekscytująca gra w paintball laserowy. Uczniowie mogli nie tylko sprawdzić swoje zdolności taktyczne, ale także zacieśnić relacje w grupie. Paintball laserowy okazał się idealnym podsumowaniem wyjazdu – zapewnił wszystkim niezapomniane wspomnienia i zakończył dzień w fantastycznym stylu.
Wycieczka okazała się być nie tylko edukacyjną, ale także relaksującą przygodą.
Dorota Wyszyńska, Marta Gniazdowska,
Małgorzata Godlewska, Iwona Gniazdowska
44
Uroczysty apel upamiętniający Dzień Ziemi
22 kwietnia to wyjątkowa data w kalendarzu – święto naszej planety, Dzień Ziemi.
Podczas apelu z okazji Dnia Ziemi, który odbył się 28 kwietnia, uczniowie klas 4a i 4c przypomnieli, jak ważna jest troska o środowisko.
Jednym z najbardziej oryginalnych i pouczających punktów programu była scenka teatralna pt. „Sąd nad ropuchą”. W nietypowym procesie sądowym rozstrzygnięto, czy ropucha powinna być niszczona czy chroniona. Ostateczny werdykt sądu był jednoznaczny – ropucha to pożyteczny mieszkaniec ogrodów, który pomaga zwalczać szkodniki i zasługuje na ochronę, mimo, że jej wygląd może budzić niechęć. Ta inscenizacja była pięknym przykładem walki z uprzedzeniami i uświadomiła, że każde stworzenie ma swoje miejsce i rolę w ekosystemie.
W dalszej części apelu uczniowie zaprezentowali konkretne sposoby na bycie przyjacielem Ziemi. Każde dziecko wypowiadało proste, a zarazem bardzo ważne zdanie o tym, co robi na co dzień dla dobra planety – od oszczędzania wody, przez segregację śmieci, po troskę o zwierzęta i rośliny. Te krótkie deklaracje pokazują, że nie trzeba wielkich działań, by zmienić coś na lepsze. Wystarczy zacząć od siebie.
Apel zakończył się wspólnym wykonaniem piosenki „Nasza Ziemia najpiękniejsza”, której słowa niosą pozytywne przesłanie i motywują do działania. Uczniowie śpiewali z entuzjazmem i nadzieją, że zmiana jest możliwa – jeśli tylko będziemy działać razem.
Dzień Ziemi to nie tylko okazja do refleksji, ale przede wszystkim wezwanie do działania. Każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza planeta za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Zacznijmy od małych kroków – segregujmy odpady, oszczędzajmy wodę, nie śmiećmy w lasach, uczmy się szacunku do natury, bo Ziemia to nasz dom – jedyny, jaki mamy. I od nas zależy, czy pozostanie piękny, zielony i żywy.
Agnieszka Budzeń-Kozłowska
Dorota Jadczak
6
Archiwum Aktualności