• Klasa 2 a i 2 b Teatr Lalki i Aktora w Łomży

     • Z wizytą w Teatrze.

      Dnia 29 listopada uczniowie klas drugich odwiedzili Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

      Tym razem wybraliśmy się na spektakl pt. „Niesamowite przygody skarpetek”. Scenariusz tego widowiska oparty jest na zbiorze opowiadań Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (lektura szkolna klas I – III).

      W domu Małej Be znikały skarpetki wrzucane do pralki. Najczęściej zostawała tylko jedna. A zaginione skarpetki ruszaływ świat, robiły zawrotne kariery i miały świetne przygody: zostawały gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo prezydentami.

      Spektakl bardzo się nam podobał ze względu na ciekawą i pomysłową scenografię. Był z humorem, a zarazem wzbudzał wzruszenie.

      Odbyły się też interesujące zajęcia z edukacji teatralnej. Za pomocą krótkich etiud poprowadzonych przez aktora p. Tomasza B. Rynkowskiego dzieci próbowały swoich zdolności teatralnych. Zabawy z własnym ciałem, głosem i wyobraźnią uruchomiły kreatywność dzieci.

      Tradycyjnie „wdrapaliśmy się” na wieżę, żeby podziwiać panoramę Łomży. Obejrzeliśmy też wystawę kukiełek teatralnych.

      Beata Dmochowska
      Małgorzata Kaczyńska
      Marzena Kulesza

     • Wpłaty za obiady - grudzień

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu grudniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi - 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 96,00 zł. (16 dni roboczych)

      Wpłatę należy dokonać do 14 grudnia w godz. 8.00 -11.00 w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

       

     • Wyróżnienie naszej uczennicy

     • Dnia 14.11.2023r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku uczennice kl. VI a : Alicja Stańczuk, Kornelia Zaremba i Natalia Kamińska, przygotowane przez p. Iwonę Sienicką wzięły udział w przesłuchaniach wojewódzkiego konkursu recytatorskiego pod hasłem „ Wolność kocham i rozumiem”. Konkurs recytatorski poświęcony był literaturze o tematyce patriotycznej. Dziewczęta zaprezentowały następujące wiersze: „Modlitwa ludzi wolnych” Zbigniewa Herberta,  „ Modlitwa” Juliana Tuwima, „Wolność” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

      23. 11.2023r. na gali finałowej konkursu laureatką została Alicja Stańczuk otrzymując wyróżnienie. Cieszymy się z sukcesu naszej  uczennicy i gratulujemy.

      Iwona Sienicka

     • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Uczniowie siódmych i ósmych klas brali udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, która odbyła się 20.11.2023. Wyjazd do Muzeum  Powstania Warszawskiego organizowany jest cykliczne i ma na celu poszerzanie wiedzy na temat patrona szkoły Szarych Szeregów. Wśród pamiątek z tamtych dramatycznych wydarzeń, także ze śladami krwi dopiero można  zrozumieć czym jest walka za Ojczyznę i jak cenna jest wolność. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.

      Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum życia w PRL. W tym miejscu uczniowie dowiedzieli się jak żyli Polacy w czasach komunistycznych, które nastąpiły po upadku Powstania Warszawskiego i zakończeniu II wojny światowej.

      Na koniec uczniowie aktywnie spędzali czas w parku trampolin.

      Małgorzata Godlewska
      Katarzyna Krych
      Agnieszka Budzeń Kozłowska

     • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie

     •  

      W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.  Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny, który ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Warto wspomnieć, że ten dzień był poprzedzony tygodniowym przygotowaniem. Powstały wtedy gazetki ścienne a klasy III i IV rozwiązywały łamigłówki z wykorzystaniem tabliczki mnożenia i malowały sowę- symbol Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

      17 .11.2023 w akcji polegającej na krótkich egzaminach z tabliczki mnożenia uczestniczyli uczniowie klas od III do VI, łącznie w tym dniu 14 egzaminatorów przepytało około 210 uczniów. Wszyscy uczniowie, którzy zdali egzamin uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas 5b i 5c i to oni sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych ( nauczyciele, dyrekcja, pani pedagog i pani sekretarka również musieli zmierzyć się z "tabliczkowymi" zadaniami). Młodzież z naszej szkoły wybrała się także do różnych instytucji na terenie Czyżewa, by sprawdzić, jak dorośli radzą sobie z tabliczką mnożenia. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną, sklep Spożywczo –Przemysłowy przy ul. Polnej, sklep Lewiatan, kwiaciarnię Zielony Gaj, Oddział PKO Banku Polskiego i Urząd Miejski w Czyżewie.

      Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, uśmiech i wzięcie udziału w odpytaniu z tabliczki mnożenia. Gratulujemy także uzyskania przez wszystkich odpytywanych dorosłych tytułu Eksperta Tabliczki Mnożenia. Inicjatorem całej akcji, która mam nadzieję zagości już na stałe w naszej szkole, był uczeń kl. 5b Jakub Godlewski, a koordynatorami pani Dorota Jadczak i pani Nina Garbowska.

      Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie

     • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

     • 11 Listopada- Narodowe Święto Niepodległości

      Dnia 10 listopada uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno- muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Listopad, to szczególny miesiąc dla naszego narodu- symbol wolności i jedności. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania polskiego hymnu narodowego-Mazurka Dąbrowskiego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

                                                                                                                                                         Iwona Gniazdowska
      Magdalena Bogucka

     • Pro memoriam

     •  

      Członkowie SKC i harcerze Naszej szkoły wzięli udział w akcji zbiórki pieniędzy na zabytki cmentarne. Akcję przeprowadzono we Wszystkich Świętych b.r. Zebrane środki pozwolą chociaż w (niewielkiej) części  zrealizować potrzeby naszej parafii w zakresie renowacji zabytków znajdujących się na czyżewskim cmentarzu grzebalnym.

      Jak zawsze hojność darczyńców nie zależała od zasobności portfela, ale od ich wielkodusznego serca. Działania wolontariackie w takim czasie i takim miejscu wzmacniają więź między tymi, który są w drodze, a tymi, którzy już doszli do niebieskiej ojczyzny.

      Krajewski Zbigniew

       

     • By pamięć przetrwała

     •  

      Sympatycy Szkolnego Koła Caritas w ubiegły czwartek (26.10.2023) podjęli dzieło oczyszczenia i uporządkowania zapomnianych grobów. Mimo całej życzliwości naszych parafian, takich zapomnianych mogił jest trochę.

      Co warte podkreślenia, to postawa naszych wolontariuszy. Mimo że skończył się plan naszych porządkowych działań, młodzież sama z siebie postanowiła jeszcze kontynuować prace porządkowe, oczyszczając kolejną mogiłę.

      Wszystkim akcjonariuszom serdeczne Bóg zapłać. Troska o pamięć, to inwestycja w przyszłość.

      Krajewski Zbigniew