• WESOŁYCH ŚWIĄT!

     • Naszym Rodzicom dziękujemy serdecznie za świąteczne dekoracje do szkoły, między innymi za piękne choinki, które ozdabiają wszystkie kondygnacje budynku.

     • Narodziny Miłości i Nadziei - VII Konkurs Kolęd i Pastorałek

     • “Gdy się Chrystus rodzi”

      20 grudnia 2023r. społeczność Szkoły Podstawowej w Czyżewie przeżyła piękne chwile gromadząc się na XII Konkursie Kolęd i Pastorałek. Zmagania konkursowe przebiegały pod czujnym okiem Jury, w skład którego weszły panie: Mariola Załuska, Elżbieta Szyl i Katarzyna Cygan. Konkurs był podzielony na dwie części. W pierwszej prezentowały się dzieci z kl. I-III, natomiast w drugiej uczniowie kl. IV-VIII.

      Należy zauważyć pomysłowość aranżacyjną poszczególnych klas. Ich stroje jednoznacznie nawiązywały do atmosfery świątecznej Bożego Narodzenia. Nie brakło również układów chorograficznych.

      Wykonawcy byli bardzo przejęci swoimi występami, emocje udzieliły się także ich wychowawcom, którzy, jeśli nie dopingiem, to trzymaniem kciuków wspierali podopiecznych. Wielkie uznanie dla zespołów klasowych i indywidualnych solistów.

      Duże podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji wydarzenia, poczynając od obsługi muzycznej po chłopców noszących krzesła. Słowa wdzięczności przekazujemy również Radzie Rodziców, którzy zadbali o piękne i oryginalne statuetki stanowiące, oprócz dyplomu, wyraz uznania za zajęcie miejsca premiowanego w Konkursie.

      Wyniki XII Konkursu Kolęd i Pastorałek przedstawiają się następująco:

      Kategoria kl. I-III

      I miejsce – kl. Ib
      II miejsce – kl. IIb
      III miejsce – kl. IIIa

      Kategoria kl. IV-VIII

      I miejsce – kl. Va
      II miejsce – kl. Vb
      III miejsce – kl. VIIIc

      Pokonkursowo: wszystkim zdrowych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

      Krajewski Zbigniew

      Wystepy klas 1-3

      Występy uczniów z kl. 4-8

      I miejsce - klasa 5a, wychowawca Marta Gniazdowska

       

       

      II miejsce - klasa 5b, wychowawca Małgorzata Godlewska

       

       

      III miejsce - klasa 8b, wychowawca Ewa Wajszczyk

       

       

      klasa 4a

       

       

      klasa 4b

       

       

      klasa 6b

       

       

      klasa 7b

       

       

      klasa 8a

     • Wigilia w hufcu

     • 16 grudnia 2023 r. przedstawiciele 3 Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w sali kominkowej  8 Zambrowskiej Drużyny harcerskiej “Siedem Ogni”.

       Zuchy i harcerze Hufca Wschodniomazowieckiego  ZHP tradycyjnie podzielili się opłatkiem i zaśpiewali kolędy.  Do Czyżewa harcerze przywieźli symboliczne  Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku pod hasłem “Czyńmy pokój” będą przekazywać je w parafialnym kościele  w dniach 23 - 24 grudnia.

      pwd Anna Walaszek

     • Lekcja w muzeum

     • 20 grudnia grupa harcerzy z 3DH wzięła udział w lekcji muzealnej pod hasłem “Super bohater”. Bohaterem lekcji był Witold Pilecki. Kolejnym etapem pobytu w Muzeum Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej było zwiedzanie wystawy poświęconej Witoldowi  i Marii Pileckim.  Harcerze poznali historię rodziny Pileckich i historię wielokulturowego miasta. Różne formy ekspozycji, prezentacje i efekty audiowizualne pozwoliły naszym wychowankom na wszechstronne poznanie  i zapamiętanie faktów z życia wielkiego patrioty, żołnierza niezłomnego, rotmistrza i  harcerza.  

      pwd Anna Walaszek

     • Szkoła łączy pokolenia

     • W naszej szkole została zrealizowana kolejna część projektu pt. „Szkoła łączy pokolenia”. W dniach 29 listopada i 15 grudnia 2023 r odbyły się spotkania z emerytowanymi nauczycielami, pracownikami naszej szkoły. Tym razem mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądało nauczanie dzieci i młodzieży w latach siedemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego wieku.

      W listopadzie uczniowie klas siódmych zebrali się na hali sportowej. Do szkoły przybyły dwie Panie nauczycielki: Jadwiga Pakieła i Cecylia Jamiołkowska. Na początku spotkania opowiedziały nam co nieco o sobie, m.in. jaki był ich ulubiony przedmiot w szkole, jak wyglądała ich praca. Wszyscy uczniowie chętnie zadawali pytania. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że w tamtych latach jeden nauczyciel mógł uczyć wielu przedmiotów, a młodzież była kreatywna i zaangażowana w życie szkoły.

      Z kolei w grudniu klasy piąte spotkały się z Państwem Krystyną i Krzysztofem Kupniewskimi. Pani Krysia, nauczycielka historii, z pasją opowiadała o swojej miłości do nauk humanistycznych. Pan Krzysztof wspominał o swoich ulubionych przedmiotach – fizyce, chemii, zajęciach technicznych oraz zamiłowaniu do sportu, którym nadal dzieli się podczas zajęć szachowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie.

      Projekt „Szkoła łączy pokolenia” to bardzo ciekawa inicjatywa, z której można się wiele dowiedzieć.

      Wojciech Krasowski
      Antoni Suchowierski

     • Klasy 7 na wycieczce w Warszawie

     • W dniu 8.12.2023 uczniowie klasy 7b  uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Podczas wycieczki uczestnicy obejrzeli spektakl „Zemsta” Aleksandra Fredry, a także zwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie, częścią rozrywkową wyjazdu był pokój zagadek.

      O godzinie 11:00 uczniowie dotarli do OchTeatru, gdzie odwiesili kurtki na wieszaki i mogli oddać się koleżeńskim rozmowom w teatralnej kawiarni. Po upływie godziny widownia zajęła miejsca, a na scenie pojawili się znakomici aktorzy. Po zakończeniu spektaklu uczniowie udali się w stronę pobliskiej restauracji gdzie zjedli pożywny posiłek, co dało im siły, aby przespacerować się do Muzeum Narodowego i doświadczyć lekcji muzealnej o starożytnym Egipcie. Po wyjściu z Muzeum uczniowie wsiedli do autokaru, którym przemieścili się pod pokój zagadek, gdzie spędzili godzinę na głowieniu się jak wyjść z pokoi. O godzinie 18:30 autokar wyjechał z Warszawy podążając do Czyżewa. Droga przebiegła sprawnie i bez żadnych komplikacji. Gdy na zegarze wybiła godzina 21 autokar, zatrzymał się na szkolnym parkingu.

      Wycieczka do Warszawy była znakomitą okazją do bliższego poznania omawianej lektury oraz nauczenia się wielu ciekawostek o starożytnych Egipcjanach i piramidach. Pokój zagadek był świetnym przykładem pracy zespołowej oraz ciekawą rozrywką.

      Maciej Szulborski, kl. 7b

     • “Tak pomagam”

     • Już po raz kolejny członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Czyżewie wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji socjalnej. Zbiórkę przeprowadzono w sklepach Czyżewa w dniu dziewiątego grudnia b.r. W akcji wzięło udział ok. 50 wolontariuszy plus ich opiekunowie i wychowawcy. Swój akcent wnieśli również uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie.

      Dyżury były godzinne, ale zdarzali się też tacy wolontariusze, którzy trwali na posterunku po kilka godzin. Wielkie uznanie dla wszystkich zaangażowanych w akcję, a w szczególności tym ostatnim. Ogromne podziękowania również dla opiekunów, którzy swój czas wolny zechcieli poświęcić tak pięknemu dziełu pomocy bliźniemu. Wyrazy wdzięczności również dla osób pracujących przy przygotowaniu paczek żywnościowych i ich dystrybucji do adresatów.

      W sumie uzbierano 600 kg. żywności, co pozwoliło przygotować świąteczne paczki dla 54 osób. W skali potrzeb naszego środowiska nie jest to zapewne wynik nader imponujący, ale sam w sobie stanowi znak, że pamiętamy o naszych potrzebujący, co pozwala zachować wiarę w człowieka. Jezus Chrystus powiedział: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieścieuczynili" (Mt 25, 40). Naszym darem uczyniliśmy krok, by zadośćuczynić powyższym słowom.

      Krajewski Zbigniew

     • Mikołajkowy Turniej

     • 8 grudnia 2023 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. Jest to już kolejna edycja tej imprezy, która zapisała się na stałe w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły. W tym roku gościliśmy zespoły dziewcząt z następujących szkół: SP w Nurze, SP w Ciechanowcu, ZSOiZ w Czyżewie. Mecze rozegraliśmy systemem „każdy z każdym”. W sumie 6 zaciętych i wyrównanych meczy wyłoniło zwycięzców:

      I m – Szkoła Podstawowa w Ciechanowcu

      II m – Szkoła Podstawowa w Nurze

      III m – Szkoła Podstawowa w Czyżewie

      IV m – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie

      Puchary oraz pamiątkowe dyplomy wręczył dyrektor szkoły pan Radosław Sienicki.

      Turniej nasz odwiedził sam Święty Mikołaj, który życzył dobrej sportowej rywalizacji oraz złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2024 Roku. Atrakcją turnieju był słodki poczęstunek.

      Grzegorz Wojno

     • MOTOMIKOŁAJE w naszej szkole

     • Uczniowie naszej szkoły nie pierwszy udowodnili, że mają gorące i wrażliwe serca szeroko  otwarte na pomaganie innym. Ostatnio włączyli się w kolejną imprezę charytatywną pn. MOTOMIKOŁAJE - motocykliści dzieciom. Akcja miała na celu podarowanie prezentów w dniu finału, czyli 6 grudnia w Mikołajki, wychowankom Ośrodka Wsparcia Rodziny im. Bł. Marianny Biernackiej w Zambrowie oraz wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu.

      Cała społeczność szkolna poprzez udział w dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Adama Pieńkowskiego zdecydowała, że zebrane pieniądze przekaże na ten właśnie szczytny cel. Zebraliśmy kwotę 1030,00. Cieszymy się bardzo, że w ten sposób mogliśmy podarować dzieciom uśmiech i radość, a MOTOMIKOŁAJE zawiozą je w świątecznym podarunku.

      Dzisiaj MOTOMIKOŁAJE zrobili nam ogromną niespodziankę odwiedzając naszą szkołę z podziękowaniami za wsparcie ich akcji. Tak owocna współpraca to sama przyjemność!

     • Mikołajki 2023

     • Podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za drobne upominki od Mikołaja oraz do Samorządu uczniowskiego za pomoc Mikolajowi w roznoszeniu prezentów.

     • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?

     • To była sztuka teatralna Dziady cz. II Adama Mickiewicza wystawiona 24 listopada 2023 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia, na którą wybrali się uczniowie klas siódmych z nauczycielkami panią Iwoną Sienicką, panią Katarzyną Krych i panią Anetą Zaremba.

      Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom. To słowa pochodzące z dzieła Williama Szekspira pt. Hamlet. Właśnie to motto poprzedza dramat Dziady cz. II. Cytat ten sugeruje, że świat jest wielką tajemnicą, którą trudno przeniknąć, że nie wszystko możemy wyjaśnić rozumem, że istnieją siły nadprzyrodzone, zapowiada, że w utworze będziemy mieli do czynienia z czymś niezwykłym, wykraczającym poza sferę ludzkiego rozumu.

      Musimy pamiętać, że i w naszej historii funkcjonowała wielowiekowa tradycja odprawiania  (…) Dziadów, czyli uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków (…) – jak pisał o niej Adam Mickiewicz będący przecież dziejowym świadkiem obyczajów, które wykorzystał w swojej twórczości. Celem Dziadów było nie tylko oswojenie sytuacji śmierci, ale też pomoc duszom zagubionym oraz chęć zrozumienia ich cierpień (w tym zależności od działań za życia ziemskiego) i zasad rządzących egzystencją po tamtej stronie. Ważna w nich była zwłaszcza pamięć o tych zmarłych, którzy, pomimo odejścia z tego świata, pozostawali wciąż wyczuwalnie blisko żywych.

      Zachwyciła nas niesamowita gra aktorów, zostaliśmy tak wprowadzeni w klimat dziadów, że czuliśmy jakbyśmy brali udział w tym obrzędzie. Niecodzienna, lekko przerażająca muzyka oraz niesamowite efekty specjalne oddały niezwykły nastrój utworu. Niektórzy z nas chętnie obejrzeliby tę sztukę jeszcze raz.

      Julia Pakieła kl. 7 a

     • Wycieczka kl. 4 do Białegostoku

     • Dnia 1 grudnia 2023 roku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. W programie wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historycznego. Uczniowie poznali historię miasta Białystok oraz oglądali wystawę dotyczącą powstania styczniowego. Następnym etapem wyjazdu były doświadczenia w EPICENTRUM NAUKI  oraz Jumper Park Trampolin. 

     • „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”.

     • W dniach od 20.11.2023 – 29.11.2023 społeczność Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie wzięła udział w akcji charytatywnej na rzecz chorych dzieci, a dokładnie w  ŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRCE DLA WOJOWNIKÓW Z ODDZIAŁU ONKOLOGICZNEGO I HEMATOLOGICZNEGO W BIAŁYMSTOKU.

      Dzięki zebranym zabawkom dzieci będą miały okazję chociaż na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości choroby i spędzić miło czas, ciesząc się z otrzymanych prezentów.

      Bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie i pomoc w dostarczeniu prezentów lokalnej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżewie w osobach druhów Marcina Pieńkowskiego i Patryka Wojtczuka.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję i podarowane zabawki. To niewielki gest, a przyniesie tak wiele radości tym małym wojownikom,  tak już doświadczonym przez los.

      Koordynatorki akcji

      Ewa Pieńkowska
      Iwona Gniazdowska
      Nina Garbowska

       

     • Zebrania z rodzicami

     • W dniu 11 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie odbędą się zebrania z rodzicami.

     • Wycieczka do Warszawy w ramach realizacji programu „Lekcje o finansach”

     • 29 listopada 2023 r. uczniowie z kl. 5 i 6 z naszej szkoły wraz z opiekunami: Dyrektorem Szkoły  P. Radosławem Sienickim, P. Martą Gniazdowską, P. Małgorzatą Godlewską i P. Beatą Nowacką wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach realizacji programu pod nazwą „Lekcje o finansach”.  
      Głównym celem programu było zrealizowanie wycieczki edukacyjnej, obejmującej tematykę finansową, w tym wizytę w wybranej instytucji publicznej, która swoim działaniem obejmuje obszar finansów, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Miejskiego w Czyżewie. 
      Dzięki uprzejmości Pana Posła Jacka Boguckiego oraz Pani Senator Anny Boguckiej mieliśmy możliwość zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który był nadrzędnym punktem wycieczki. 
      Po przyjeździe na miejsce nasza grupa została oficjalnie powitana przez samą Panią Senator Annę Bogucką, która mimo wielu obowiązków znalazła czas na spotkanie i rozmowę z nami. Zostaliśmy zapoznani z makietą współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Przedstawiono nam, w jaki sposób funkcjonuje współczesny Sejm, gdzie zasiadają parlamentarzyści z poszczególnych ugrupowań politycznych, które miejsca są przeznaczone dla marszałka, wicemarszałków, prezydenta, Rady Ministrów i przedstawicieli innych organów państwowych. Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować wystąpienia poszczególnych posłów. 
      Wizyta w Sejmie była dla nas ekscytującym przeżyciem, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. 
      Następnym punktem programu był seans w kinie 2D, które mieściło się w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Siła naszych marzeń”, opowiadający o walce o marzenia, na przekór wszelkim przeciwnościom losu.
      Na zakończenie udaliśmy się do Królewskiego Ogrodu Świateł przy pałacu w Wilanowie, gdzie z zachwytem obejrzeliśmy wspaniałą plenerową wystawę m.in. labirynt pełen mitologicznych stworów i różany ogród z cudownymi kwiatami. Zapierająca dech w piersiach iluminacja o różnej tematyce była prawdziwą ucztą dla oczu.
      Po solidnej porcji wrażeń w godzinach wieczornych bezpiecznie wróciliśmy do Czyżewa.

      Wizyta w Sejmie była ważnym doświadczeniem. W imieniu uczestników wycieczki chcemy serdecznie podziękować Panu Posłowi Jackowi Boguckiemu i Pani Senator Annie Boguckiej za miłe przyjęcie.