• Kolejny etap inicjatywy kulturalnej  “Kiedy babcia była mała” już za nami.

     • 14 października 2022 r. grupa dziewcząt ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie uczestniczyła w warsztatach z szydełkowania.

      Pod kierunkiem p. Anny Walaszek uczennice wykonały pierwsze sploty z kordonka i włóczki. I chociaż pozornie szydełkowanie jest trudne to, tak naprawdę każdy przy odrobinie cierpliwości może się go nauczyć. Pierwsze prace nie są zbyt okazałe, ale dziewczęta wykonały je starannie i z dużym zaangażowaniem.

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • O tym, że nasi uczniowie potrafią sprawić miłą niespodziankę, przekonali się nauczyciele i pracownicy naszej szkoły 13 października 2022 roku. W tym dniu takich miłych akcentów było wiele. Kwiaty w uczniowskich dłoniach i składane przez nich życzenia od rana zwiastowały atmosferę szkolnego święta.
      W części oficjalnej akademii do wszystkich zgromadzonych zwrócił się dyrektor szkoły Pan Radosław Sienicki, który przywitał szanownych gości, pracowników oraz uczniów. Byliśmy zaszczyceni, że tego dnia przyjęli od nas zaproszenie: Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka, Ksiądz dziekan Eugeniusz Sochacki, Księża wikariusze Wojciech Choiński oraz Wojciech Turek, Przewodniczący Sekcji Nauczycieli Emerytów Pan Robert Skłodowski oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącą Panią Renatą Kulesza.
      Rolę nauczycieli w życiu młodych ludzi zaakcentowała Pani burmistrz, która składając serdeczne życzenia kadrze pedagogicznej oraz pracownikom obsługi, wręczyła wraz z Panem dyrektorem nagrody. Ciepłych słów nie zabrakło również od księdza proboszcza, który wyraził radość z możliwości dzielenia z nami tych miłych chwil i życzył pracownikom oraz młodzieży wszelkiej pomyślności. Następnie głos zabrała wicedyrektor szkoły Pani Iwona Sienicka, która wraz z przedstawicielami pracowników, rodziców oraz uczniów złożyła gratulacje Panu dyrektorowi z okazji objętego przez niego w bieżącym roku szkolnym stanowiska dyrektora naszej szkoły.

      Na zakończenie usłyszeliśmy ciepłe życzenia od delegacji rodziców, którzy dziękując wszystkim pracownikom szkoły, szczególną uwagę zwrócili na nauczycielską cierpliwość i zrozumienie w codziennych kontaktach z dziećmi. W drugiej, mniej oficjalnej części akademii, którą przygotowali ósmoklasiści wraz z Paniami: Anetą Zarembą, Martą Gniazdowską, Dorotą Wyszyńską oraz Beatą Mioduszewską, widzowie mogli obejrzeć szkolną Familiadę. W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy wspaniale zobrazowali rzeczywistość szkolną,a dowcipne dialogi wywołały uśmiech na każdej twarzy.

     • “Kiedy babcia była mała”...

     • Dnia 7 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów  w Czyżewie uczestniczyli w kolejnym działaniu z inicjatywy kulturalnej pod hasłem “Kiedy babcia była mała”. Pod kierunkiem pani Ewy Wajszczyk uczniowie wykonali piękne kwiaty z krepiny: krokusy, róże i goździki. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że praca z bibułą jest dla każdego. Samodzielne wykonane ozdoby nie wymagają dużego nakładu czasu, mogą być miłym prezentem lub dekoracją.

      Za tydzień (14 października) kolejne warsztaty - szydełkowanie. Zapraszamy.

      Anna Walaszek

       

     • Uczniowie naszej szkoły z I miejscem i Pucharem Marszałka Województwa Podlaskiego

     • Stadion Miejski w Wysokiem Mazowieckiem 7 października 2022 roku zamienił się w arenę zmagań zawodów sportowo-obronnych pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”, w których uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII z pięciu szkół podstawowych z terenu powiatu wysokomazowieckiego oraz jedna z powiatu ostrowskiego: SP1 w Wysokiem Mazowieckiem, SP2 w Wysokiem Mazowieckiem, SP w Czyżewie, SP w Rosochatem Kościelnem, SP w Kuleszach Kościelnych oraz SP w Bogutach Piankach.

      Podczas  imprezy młodzież zmagała się z ośmioma konkurencjami. Wśród nich znalazły się skoki przez opony, rzut granatem do celu, strzały z broni laserowej, czołganie pod siatką, czy bieg z plecakiem. Była też konkurencja związana z podtrzymywaniem życia, czy ubieraniem w filtracyjną odzież ochronną. Zawody zakończyły się torem przeszkód, w którym należało pokonać ściankę oraz przebiec po równoważni.

      Po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Czyżewie. Drugie miejsce zajęła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem, a na trzecim stopniu podium uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem.

      Poniżej pełna klasyfikacja generalna zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze 2022”:

      • I – SP Czyżew
      • II – SP2 Wysokie Mazowieckie
      • III – SP1 Wysokie Mazowieckie
      • IV – SP Kulesze Kościelne
      • V – SP Rosochate Kościelne
      • VI – SP Boguty Pianki

      Na zakończenie wszystkie drużyny otrzymały z rąk komendanta Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem insp. Tomasza Wyszkowskiego pamiątkowe puchary. Uczniowie ze szkół, które zajęły miejsca na podium, otrzymali dodatkowo nagrody w postaci toreb sportowych.

      (Źródło: https://ewysmaz.pl/artykul/sprawni-jak-zolnierze/914801)

     • Powitanie jesieni na sportowo

     • Powitanie jesieni na sportowo.

      Dnia 06.10.2022r. dzięki uprzejmości Pana Mariusza Laskowskiego Prezesa Klubu Sportowego Orlęta Czyżew, uczniowie klasy 3a wraz z nauczycielami  powitali jesień na Stadionie Miejskim w Czyżewie. Aura tego dnia bardzo nam sprzyjała, a podczas spaceru dzieci miały okazję do zebrania kolorowych liści, z których powstaną jesienne zielniki. Nie zabrakło też czasu na kiełbaski pieczone przy wspólnym ognisku oraz słodkie co nieco. Ten dzień był bardzo udany, a ruch na świeżym powietrzu dodał zdrowia. Składamy również podziękowania rodzicom za pomoc w organizacji jesiennej imprezy. 

      Bożena Kamianowska
      Iwona Gniazdowska

     • # SprzątamyDlaPolski

     • 4 października uczniowie klas II i III włączyli się do IV edycji akcji # SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

      Nasi uczniowie nie zapominają o dobrych, ekologicznych nawykach, by dbać o swoje najbliższe otoczenie , aby nam wszystkim żyło się dobrze i zdrowo. Cieszymy się, że nauczyciele promują wśród uczniów tego typu postawy.

     • Spotkanie z podróżnikiem autorskie z Robertem Gondkiem

     • 3 października w naszej szkole odbyło się  spotkanie autorskie z Robertem Gondkiem -podróżnikiem, fotografem, autorem książki „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” a także e-booka „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Podczas spotkania z uczniami naszej szkoły  autor prezentował własne fotografie i krótkie filmy z podróży po Afryce, opowiadał  o swoich najciekawszych  przygodach. Czy trudno zdobyć najwyższą górę Kamerunu? Gdzie w Afryce musimy chodzić w rakach i z czekanem? Czy łatwo dotrzeć do najniższej góry w Afryce? Na te i inne pytania odpowiadał podróżnik. Uczniowie mogli zobaczyć, jak różna jest Afryka, goryle górskie i szympansy w Ugandzie, afrykańskie parki narodowe pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków.                               
      Z zaciekawieniem słuchali  opowieści, śledząc prezentację multimedialną przedstawiającą odwiedzane miejsca i kraje. Pan Robert Gondek nauczył również kilku zwrotów w języku suahili. Pełen ciekawostek i pasji wykład pozwolił na chwilę przenieść się do Afryki, aby podziwiać piękno tego ogromnego i tajemniczego kontynentu.

      Któż to wie, może dzięki spotkaniu  spośród naszych uczniów wyrosną nowi podróżnicy?

      Marzena Kulesza

     • “Kiedy babcia była mała….”

     • “Kiedy babcia była mała….” to nazwa inicjatywy kulturalnej w ramach projektu „Dzieje się w Gminie Czyżew!”

      Inicjatywa zaplanowana jest dla 30 uczestników -  harcerzy 3 Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów oraz młodzieży szkolnej z  klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Czyżewie.

      Dnia 24 września 2022 r. zorganizowano w ramach tego projektu wyjazd do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. 

      Zwiedzając ekspozycje uczestnicy wycieczki poznali zwyczaje i tradycje naszego regionu. Miłym akcentem wyjazdu było wspólne ognisko. 

      Anna Walaszek

       

     • Wpłata za obiady - październik

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu październiku 2022 roku cena za 1 obiad wynosi - 5,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 95,00 zł. (19 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 12 października w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

     • Pielgrzymka do Płonki Kościelnej

     • Z prośbą w sercu

      Członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły udali się w ostatnią sobotę (24.09) w pieszą pielgrzymkę do Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Pielgrzymowaniu sprzyjały zarówno pogoda, jak i słoneczne uśmiechy. W Sokołach spotkały się SKC z całej diecezji łomżyńskiej, by z tutejszej bazyliki mniejszej z pieśnią na ustach i prośbą w sercu zanieść trud pielgrzymi Matce z Płonki Kościelnej. Każdy z uczestników niósł balonik, na którym wypisał to co, nosi w serduszku, a chciałby Matce Bożej przekazać, ofiarować.

      Po kilku godzinnym pielgrzymowaniu, pod przewodnictwem naszego ziomka, ks. Łukasza Gołaszewskiego, uczestnicy zgromadzenia SKC spotkali się na Mszy świętej. Zastępca Dyrektora Caritas, ks. Marcin Loba, Łomża mówił o nadziei dla dzieł Caritas, skoro tak wielu młodych ludzie chce je podejmować i dzielić się miłością z innymi. Po uroczystej Mszy św. dzieci i młodzież spotkali się na wspólnym biesiadowaniu. Kiełbaski z ogniska świetnie smakowały. Przy rozpogodzonym niebie, z nadzieją w sercu wróciliśmy do domów opowiedzieć Dobrą Nowinę.

      Krajewski Zbigniew

     • Kiermasz słodkości na leczenie Alanka

     • "Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
      ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
      zatacza koło i wraca do nas"
                                                           F. Edwards


      W ostatnich dniach w naszej szkole odbywał się kiermasz ciast i różności. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zabrać łącznie kwotę 8 118,10 zł na leczenie Alanka Zawistowskiego, ucznia naszej szkoły. Wspólnie z Radą Rodziców, szkolnym wolontariatem "Razem silniejsi" oraz DH im. Szarych Szeregów w Czyżewie składamy podziękowania wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom za ogromne wsparcie naszej akcji. Z całego serca dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu.

     • Obchody Światowego Dnia Sybiraków i 83. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

     • 16.09.2022 r.

      Światowy Dzień Sybiraka - 83 rocznica sowieckiej napaści na Polskę

      16 września 2022 roku odbyły się gminne obchody Światowego Dnia Sybiraka. W tym dniu upamiętniona została również 83 rocznica sowieckiej napaści na naszą ojczyznę.

      83 lata temu, 17 września 1939 r. nad ranem, na terytorium Rzeczypospolitej wkroczyły wojska radzieckie. Celem okupantów była depolonizacja zajętych ziem. Drogą do tego celu była eliminacja polskich elit, zamykanie kościołów, likwidacja polskiego szkolnictwa oraz próby sowietyzacji w upaństwowionych placówkach oświatowych. Po raz kolejny w historii rozpoczęły się masowe deportacje w głąb ZSRS.

      Polacy zsyłani byli na Syberię, do Kazachstanu, na północny-wschód Związku Sowieckiego. Wielu z zesłanych nie wróciło do Polski. Część poniosła śmierć już podczas transportu a część zmarła z powodu ciężkich warunków życia spowodowanych głodem, zimnem i ciężką pracą.

      Obchody Światowego Dnia Sybiraka w tym roku połączone zostały z podsumowaniem projektu „Pod biało – czerwoną”. Maszt wraz z flagą polską w Gminie Czyżew postawiony został obok Pomnika –Wagonu przy Muzeum Ziemi Czyżewskiej, poświęconego zesłanym na Sybir mieszkańcom naszej gminy.

      W tej doniosłej uroczystości wzięli udział: Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka, reprezentujący Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adama Andruszkiewicza – Pan dyrektor Marcin Zabłudowski, Senator RP – Pan Jacek Bogucki, radny i członek Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego – Pan Jerzy Pakieła, ks. Dziekan Eugeniusz Sochacki – proboszcz parafii w Czyżewie, członkowie Koła Sybiraków w Czyżewie z prezesem Panem Henrykiem Brulińskim, przedstawiciele Koła NSZ w Czyżewie z Panem Bogdanem Sienickim, przedstawiciele OSP w Czyżewie z Komendantem Gminnym ZOSP w Czyżewie Panem Marcinem Pieńkowskim, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież ze szkół z terenu Gminy Czyżew oraz mieszkańcy gminy.

      Uroczystości rozpoczęły się od wyświęcenia przez ks. Dziekana flagi państwowej, którą przy odśpiewanym hymnie państwowym wciągnięto na maszt. Nastepnie odbyły się przemówienia gości. Kolejnym punktem było złożenie przez delegacje instytucji i szkół wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym deportacje na Wschód ze stacji Czyżew. Na zakończenie odbyła się wzruszająca część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, którą przygotowały Pani Beata Mioduszewska i Pani Małgorzata Godlewska.

      Małgorzata Godlewska

     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     • Piątek, 23 września 2022 r. godz. 16:00

      1. Godz. 16:00 - spotkanie ogólne na holu pierwszego piętra

      2. Spotkania w klasach z wychowawcami.

      3. Spotkanie na stołówce szkolnej przewdniczących trójek klasowych.

     • Kiermasz słodkości dla Alanka

     • 12 września 2022r.

      Już jutro, 13 września zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów na kiermasz słodkości, który został przygotowany z myślą, aby wesprzeć leczenie Alana, ucznia naszej szkoły. Całkowity dochód ze sprzedaży ciast zostanie przeznaczony na ten cel.

      Serdecznie zapraszamy od 8 rano przy głównym wejściu szkoły!

     • Wpłaty za obiady za wrzesień

     • Obiady szkolne będą wydawane w stołówce od 12 września 2022r, uczniom wcześniej zapisanym. Koszt obiadów w miesiącu wrześniu wynosi 75 zł (15 dni), cena 1 obiadu 5zł. Wpłaty dokonujemy do 16 września.

     • Komunikat

     • 2 września (piątek) 2022 roku jest dniem wolnym od zajęć edukacyjno - wychowawczych w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. Zajęcia lekcyjne zaczynają się od poniedziałku (8:00), tj. 5 września. Od tego dnia rozpoczyna się również dowóz uczniów do szkoły.

     • Odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty

     • Przypominamy, że zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty będą wydawane w piątek 8 lipca 2022 roku w godz. 7:00-15:00.

      Uwaga. W związku z odbywającym się remontem budynku szkolnego, zaświadczenia będą wydawane wyłącznie w punkcie, który znajdować się będzie w wejściu do hali sportowej (od strony parkingu autobusowego).