17.01.2023
Aktualności
BEZPIECZNE FERIE - spotkanie z policjantami
Zimowe warsztaty "Lego - Art" z Caritas
Ferie z książką
Kolędowanie
„ A witajcie dobrzy ludzie,
Otwierajcie ścieżaj drzwi!
Przynosimy wieść o cudzie,
Co po całej ziemi grzmi.
Dawny zwyczaj bywa wszędzie,
Przychodzimy po kolędzie.”Przy akompaniamencie akordeonu i ze śpiewem na ustach uczniowie kl. 5 A podczas uroczystości Święta Trzech Króli zaprezentowali tradycyjną scenkę kolędowania, które kiedyś według tradycji odbywało się po domach.
W ten sposób uczniowie chcieli przypomnieć, jak ważne jest kultywowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie.
Iwona Sienicka
Źródło zdjęć: eWysMaz.pl
8
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”
Wraz z początkiem października klasa IIc włączyła się do międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa u dzieci.
Projekt ma za zadanie rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
czy pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji, ale przede wszystkim integrację klasy.
Cały projekt składa się z trzech odrębnych modułów, a my właśnie zakończyliśmy pierwszy - podróże po Polsce. Przed nami jeszcze podróże po Europie i świecie.
Lektura nad którą pracowaliśmy przez ostatnie miesiące nosi tytuł „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” pani Agnieszki Frączek. Dzieci zapoznawały się z jej treścią w domu, a także na zajęciach w szkole. Po przeczytaniu przystąpiliśmy do najciekawszej części czyli wykonywania zadań zgodnie z projektem, służyły nam do tego między innymi specjalnie przygotowane LEKTURNIKI. Każde dziecko ma swój własny. Regularnie zamieszczane są w nich najważniejsze informacje dotyczące omawianej obecnie książki.
W ramach naszej działalności w klasie pojawił się kącik czytelniczy, specjalnie dla akcji bookcrosingowej. Każde dziecko umieściło w kąciku książki, w którym czekały cierpliwie na swoją dalszą podróż… przestrzeń naszego kącika otoczyły samodzielnie wykonane przez dzieci chmurki symbolizujące uczestnictwo w projekcie.
Na jednych z zajęć wybraliśmy się również w podróż do Łodzi, ponieważ to tam właśnie przez znaczną część swojego życia mieszkał i wychowywał się Julian Tuwim. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami, najpiękniejszymi budowlami, ciekawostkami, a także tym jak wyglądało miasto w przeszłości. Ściany naszej sali przyozdobiły samodzielnie wykonane broszury turystyczne, które zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia tego miasta.
Naszym ostatnim i wywołującym najwięcej pozytywnych emocji zadaniem było przygotowanie sesji fotograficznej. Dzieci wspólnie z nauczycielami przygotowały plan zdjęciowy, przenosząc nas tym samym do 1900 roku. Wisienką na torcie były cudowne stroje i przebrania przygotowane przy pomocy rodziców. To była prawdziwa podróż w czasie!
Projekt wymaga dużo zaangażowania ze strony dzieci, rodziców i nauczycieli, ale niesie za sobą wspaniałe efekty, które wynikają z wytrwałej pracy naszych dzieciaków. Emocje i wrażenia, towarzyszące im podczas tych wycieczek, a także zdobyte wiadomości z pewnością pozostaną w pamięci na długo. A to jeszcze nie koniec naszej podróży! Europo…. Nadciągamy!
Ewa Pieńkowska
Beata Mioduszewska19
Wpłaty za obiady - styczeń
Komunikat dla rodziców klas I-VIII
W miesiącu styczniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 5,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 70,00 zł. (14 dni robocze).
Wpłatę należy dokonać do 13 stycznia w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.
Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.
Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Michała Sawickiego
I żeby im ta gwiazda z Betlejem pokój w ojczyźnie przyniosła ...
Dzisiaj w Betlejem
Zakończyliśmy XI Konkurs Kolęd i Pastorałek. Tegoroczna (22.12.2022) edycja Konkursu odbyła się pod hasłem jednej z najbardziej znanych kolęd „Dzisiaj w Betlejem”. W świątecznej scenerii poszczególne klasy (w zależności: zespół lub soliści) wykonały utwór kolędniczy przygotowywany w czasie jeszcze Adwentu. Różnorodność wykonań kolęd i pastorałek stanowiła o bogactwie i niepowtarzalności Konkursu. Poziom wykonania kolęd i nawiązanie nawiązanie strojem do ludowych tradycji dostarczyły słuchaczom i uczestnikom niezwykle pięknych wrażeń i emocji.
Wielkie podziękowania Wykonawcom, jak również przygotowujących ich Wychowawców. Duże podziękowania Jury w składzie p. Beata Nowacka, p. Katarzyna Cygan, p. Anna Kazimierczuk oraz p. Tadeusz Szyl. Słowa podziękowania są kierowane również do Rady Rodziców, która ufundowała puchary z anielskim akcentem dla zwycięzców XI Konkursu Kolęd i Pastorałek.
Wyniki Konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria kl. I – III
Miejsce I – kl. IIc
Miejsce II – kl. Ia
Miejsce III – kl. IIIaKategoria kl. IV – VIII
Miejsce I – kl. VIIIb
Miejsce II – kl. VIa
Miejsce III – kl. IVcPozdrowienia dla wszystkich uczestników XI Konkursu Kolęd. Niech Boża Dziecina narodzi się w naszym sercu i towarzyszy nam w całym przyszłym roku 2023. Do siego roku.
Krajewski Zbigniew
8
ZIMOWY ŚWIĄTECZNY CZAS
- 20
Magia Świąt Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie to wyjątkowy radosny czas, kiedy to powinniśmy na chwilę zwolnić, pobyć razem i poczuć wyjątkowy klimat świąt. W taką atmosferę wprowadziło nas szkolne przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 7 b i 7a przygotowane pod opieką pani Agnieszki Budzeń - Kozłowskiej oraz pani Ewy Wajszczyk. Młodym aktorom doskonale udało się przekazać najważniejsze przesłanie płynące od Dzieciątka Jezus, aby każdy z nas umiał podzielić się sercem jak opłatkiem.
25
Informacja dla rodziców uczniów dojeżdżających do szkoły autobusem!
W dniu dzisiejszym 20 grudnia (wtorek) odjazdy autobusów są odwołane.
Popularyzacja czytelnictwa w naszej szkole
Na przełomie listopada i grudnia 2022 r. uczniowie klas IVb i IVc realizowali zadania mające na celu popularyzację czytelnictwa. W ramach lekcji języka polskiego przeprowadzono rozmowy na temat wartości książek i sporządzono listę utworów, które warto przeczytać. Uczniowie chętnie czytają komiksy, dlatego w grudniu 2022 r. zrealizowano cykl lekcji poświęconych lekturze „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. W ramach zajęć uczniowie zagrali w grę edukacyjną „Komiksowe TABOO”. Na kolejnych lekcjach dzieci rozwiązywały zadania z kart pracy pozwalające na lepsze poznanie świata przedstawionego oraz języka komiksu. Uczniowie opracowali „Nowe przygody Kajka i Kokosza” z uwzględnieniem losowych motywów. Efektem są piękne, kolorowe komisy, z których przygotowano klasową wystawę. Pracę z tekstem umilała piosenka Majki Jeżowskiej pt. „Komiksy, magiczne obrazki”. Kreatywnym podsumowaniem pracy z lekturą było zaprojektowanie własnych breloczków z bohaterami utworu. Ważnym elementem projektu była wizyta w bibliotece szkolnej. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z księgozbiorem bibliotecznym, przypomniała zasady obowiązujące czytelników oraz zaprezentowała nowości wydawnicze.
Katarzyna Krych
Beata Nowacka84
Odwołane kursy autokarów
Uwaga!
Otrzymaliśmy informację z Urzędu Miejskiego w Czyżewie, że w dniu dzisiejszym, tj. 20 grudnia, rano nie będą kursowały autobusy dowożące uczniów do szkoły.Radosław Sienicki
Dyrektor Szkoły
Podsumowanie XXI Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. "Pejzaże Powiatu Wysokomazowieckiego"
Dnia 15 grudnia 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczniom, których prace zostały wyróżnione w XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Pejzaże Powiatu Wysokomazowieckiego”.
W tym roku na konkurs wpłynęło 408 prac z różnych instytucji oświaty i kultury powiatu. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie w wyborze najciekawszych. Wiktoria Wajszczyk, uczennica kl. 4a z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w kategorii - klasy IV-VI szkoły podstawowe.
Gratulujemy sukcesu.
Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Czyżewa
13 grudnia 2022 r. nasza szkoła była organizatorem oraz gospodarzem Międzyszkolnego Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Czyżewa. Turniej na stałe wpisał się już w kalendarz imprez sportowych, które wprawdzie maja charakter spotkań towarzyskich, ale też premiowane są miejscami oraz pucharami. Obecna na rozpoczęciu turnieju Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka życząc zawodnikom udanych występów podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z faktu współpracy czyżewskiej podstawówki nie tylko ze szkołami z naszego powiatu, ale także z powiatu ostrowskiego i zambrowskiego.
Na zakończenie turnieju Dyrektor Szkoły Radosław Sienicki wręczył wszystkim drużynom puchary oraz dyplomy.
Organizatorzy turnieju dziękują Burmistrz Czyżewa za środki, dzięki którym mogły być zorganizowane rozgrywki.
Oto wyniki turnieju:
Kategoria dziewcząt:
I miejsce SP Nr 4 w Zambrowie
II miejsce SP w Ciechanowcu
III miejsce SP w Nurze
IV miejsce SP w Czyżewie
Kategoria chłopców:
I miejsce SP Nr 4 w Ciechanowcu
II miejsce SP w Czyżewie
III miejsce SP w Zambrowie
IV miejsce SP w Nurze
SP Czyżew
8
Laboratoria - lekcja otwarta
7 grudnia 2022 r.
Zajęcia otwarte realizowane w ramach projektu "Aktywni dzisiaj kreatywni jutro."
5Powoli kończy się realizacja wyżej wymienionego projektu. Nasza placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych. Na zajęciach laboratoryjnych z chemii młodzież poprzez zabawę i doświadczenie rozwija umiejętności pracy zespołowej, kreatywne myślenie, analizowanie danych oraz rozwiązywanie złożonych rzeczywistych problemów, dbając przy tym o swoje bezpieczeństwo oraz stanowisko pracy. Liczny zasób atrakcyjnych pomocy dydaktycznych pozwoli na jeszcze odkryć nie jedno...
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT
https://czyzewosada.biuletyn.net/?bip=2&cid=1191&id=3503
https://czyzewosada.biuletyn.net/?bip=2&cid=1191&id=3502
https://czyzewosada.biuletyn.net/?bip=2&cid=1191&id=3501
Mikołajkowo ....
6 grudnia był w naszej szkole dniem pełnym niespodzianek. Przede wszystkim dzięki rodzicom z Rady Rodziców, ale nie tylko. W szkole pojawiły się piękne świąteczne dekoracje, w tym dwie choinki. Do uczniów trafiły też słodkie upominki. Dziękujemy!
4
„Tak, pomagam”
Zakończyła się (03.12.2022) zbiórka żywnościprowadzona przez SKC i sympatyków w sklepach Czyżewa. Dzięki łaskawości ofiarodawców udało się nam zebrać 387 kg. żywności z długim terminem przydatności. Przygotowaliśmy świąteczne paczki dla 38 osób będących w trudniejszej sytuacji socjalnej. Wszystkim wolontariuszom i ich opiekunom, a także pracujących przy dystrybucji paczek szczere Bóg zapłać. „Miłosierdzie Boże to miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”.
Zbigniew Krajewski
II miejsce zdobyte przez uczniów w XIV Powiatowym Konkursie "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”
30 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły: Małgorzata Kulesza, Kamila Dmochowska i Remigiusz Piotrowski wywalczyli II miejsce w XIV Powiatowym Konkursie "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie. Celem konkursu było nabycie i doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz przyjęcie aktywniej postawy w przypadku zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka. Nasi uczniowie zgodnie pracowali w zespole, wykazując się wiedzą i zaangażowaniem.
9
Klasy Ia i Ib na spektaklu w Łomży
24 listopada uczniowie klas Ia i Ib odwiedzili Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Dzieci obejrzały spektakl „Jaś i Małgosia 2,0”, który przenosi akcję klasycznej baśni braci Grimm w świat nie tak odległej przyszłości. Akcja rozgrywa się w 2070 roku. Planeta Ziemia na zawsze została zmieniona przez katastrofę klimatyczną. Jaś i Małgosia zostają porzuceni w lesie, gdzie muszą zmierzyć się z dziką naturą, głodem. Zostają zwabieni nie do Chatki baby Jagi, ale do Chatki Cudów, w której dzieją się różne niesamowite rzeczy… Na szczęście wszystko kończy się pomyślnie.
Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacji teatralnej. Pod opieką aktora teatru p.Tomasza Rynkowskiego odgrywały różne scenki sprzyjające wyrażaniu uczuć , wspomagające spontaniczną aktywność i emocje.
Na zakończenie wizyty można było zobaczyć panoramę Łomży z wieży widokowej i podziwiać różne lalki teatralne.
Beata Dmochowska,
Małgorzata Kaczyńska,
Marzena Kulesza19
Przyjemne z pożytecznym
Samorząd szkolny pod opieką p. Adama Pieńkowskiego we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas zorganizowali dyskotekę andrzejkową z celem charytatywnym. Dochód z dyskoteki w wysokości 520 zł. W całości został przeznaczony na fundację „Dzieci chore” prowadzoną przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Tak oto połączyło się nie tylko przyjemne z pożytecznym, ale przyjemne ze szlachetnym. Wszystkim biorącym udział w dyskotece, także opiekunom podziękowania.
Krajewski Zbigniew
Szlakiem Patrona Szkoły - wycieczka klas siódmych i ósmych do Warszawy
Szare Szeregi to konspiracyjna nazwa Związku Harcerstwa Polskiego działającego od 27 września 1939 roku do 17 stycznia 1945 roku. To zaszczytne imię nosi również nasza szkoła, dlatego ważnym punktem wyjazdu uczniów do stolicy, który odbył się 25.11.2022r. , było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wybuch II wojny światowej postawił przed harcerstwem nowe zadania. Pokolenie wychowane w okresie międzywojennym, zostało wystawione na próbę zdania egzaminu z patriotyzmu i wywiązało się z tego znakomicie. Już w czasie kampanii wrześniowej harcerze i harcerki podjęli służbę w obronie kraju, z narażeniem życia brali też czynny udział w powstaniu warszawskim.
Niepowtarzalna ekspozycja muzealna działa na wyobraźnię zwiedzających, wprowadzając w odpowiedni do tematyki nastrój z tamtych czasów. Uczniowie pod opieką nauczycielek Anny Walaszek, Jolanty Wajszczyk oraz Małgorzaty Godlewskiej z zainteresowaniem słuchali opowiadań pani przewodnik, która z przejęciem mówiła o powstaniu - czasie grozy, nie szczędząc szczegółów. Młodzież, idąc atrapą kanału, próbowała wyobrazić sobie, co przeżywali powstańcy w czasie ucieczki przed Niemcami. Poległych w czasie powstania przypominają powstańcze mogiły, które znajdują się na terenie muzeum. Inne ciekawe ekspozycje to: radiostacje, poczta polowa, replika samolotu, jakimi odbywały się alianckie zrzuty i wiele innych eksponatów należących do powstańców. W sali kinowej Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie obejrzeli film w technologii 3D pt. „Miasto ruin”. Film ukazuje zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W nastrój zadumy szczególnie wprawił nas widok Kwatery Brzozowych Krzyży. Pochowani są w niej polegli w okresie II wojny światowej: żołnierze Grup Szturmowych Szarych Szeregów, sanitariuszki, łączniczki AK, żołnierze harcerskiego batalionu „Zośka”. Ogółem zginęło 453 patriotów, ale tylko część ma swoje mogiły. Nie wszystkich odnaleziono. Ich nazwiska wyryto na wielkiej tablicy — barykadzie, która znajduje się przy wejściu na kwaterę. Tam uczniowie naszej szkoły oddali hołd bohaterom i zapalili symboliczny znicz.
Ostatnim punktem wycieczki była lekcja wychowania fizycznego w Parku Trampolin. Uczniowie w obecności instruktorów wykonywali ćwiczenia i akrobacje sportowe.
Małgorzata Godlewska
50
Wpłaty za obiady za grudzień
Komunikat dla rodziców klas I-VIII
W miesiącu grudniu 2022 roku cena za 1 obiad wynosi - 5,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 80,00 zł. (16 dni roboczych)
Wpłatę należy dokonać do 14 grudnia w godz. 8.00-11.00 w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.
Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.
Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.
Czy potrafimy się dobrze bawić, niezależnie od wyniku rozgrywki?
Zdecydowanie tak! Przekonali się o tym uczniowie klas 6a i 6b, którzy 17 listopada 2022 uczestniczyli w wycieczce do Supraśla i Białegostoku. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Ikon w Supraślu. Podczas zwiedzania, dzięki pani przewodnik, poznaliśmy niesamowitą historię ikonografii. Ekspozycji towarzyszyła oprawa dźwiękowa, a także prezentacje multimedialne, które wprawiły nas w zadumę, refleksję i skupienie. Kolejnym punktem programu był pobyt w centrum rozrywki Logic Games, który zapewnił wszystkim nie tylko świetnej zabawy, ale również uzmysłowił jak ważna jest zasada gry fair play, współzawodnictwo, jak i działanie w grupie. Również w pokojach zagadek czekało na nas wiele atrakcji: zagadki, łamigłówki, podpowiedzi i trudności do pokonania, a na wszystko jedynie 60 minut. Po wizycie w centrum rozrywki, w którym można było na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, uczestnicy wycieczki udali się do kina Helios na seans pt. „Chłopiec zza szyby”. Film opowiadał o chłopcu, który cierpiał na hemofilię. Całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju. Był to poruszający dramat o podążaniu za marzeniami i sile przyjaźni. Po obejrzeniu filmu uczniowie zjedli posiłek w restauracji McDonald’s i wróciliśmy do domu pełni niecodziennych wrażeń.
11
ZEBRANIA Z RODZICAMI
29 LISTOPADA (WTOREK) 2022 R. O GODZ. 16:00 ODBĘDĄ SIĘ KLASOWE SPOTKANIA Z RODZCIAMI. PRZEPROWADZĄ JE WYCHOWAWCY KLAS. W POKOJU NAUCZYCIELSKIM (DO GODZ. 18:00) BĘDĄ DYŻUROWAĆ POZOSTALI NAUCZYCIELE.
Niecodzienna lekcja języka polskiego w kl. Vb
Cykl lekcji języka polskiego z mitologii w klasie 5 b zakończył się projektem, który uczniom bardzo przypadł do gustu. Wykonali oni w grupach piękne prace: komiks, mit w pudełku, pałac Posejdona. Największą frajdą dla młodzieży było jednak krótkie przedstawienie pt. "Sąd nad Syzyfem", na które uczniowie zaprosili Pana dyrektora Radosława Sienickiego, Panią wicedyrektor Iwonę Sienicką, Panią pedagog Marzenę Trzaskę oraz wychowawcę klasy Pana Adama Pieńkowskiego. Ciekawa lekcja, w którą zaangażowali się wszyscy uczniowie, była okazją do wykazania się nie tylko znajomością lektury, ale też zdolnościami aktorskimi oraz umiejętnością argumentacji.
Kinga Lubak
6
Odpowiedzialność prawna nieletnich - spotkanie profilaktyczne
24 listopada bieżącego roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz czyżewscy dzielnicowi zapoznali młodzież klas VII i VIII z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Mundurowi przypomnieli m.in.o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, zwracając uwagę, że nierealizowanie obowiązku szkolnego podlega postępowaniu przed sądem. Poruszony został też temat „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Wskazano uczniom, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów. Policjanci uświadomili również zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje niekorzystne odbicie w dorosłym życiu.
Archiwum Aktualności