Wieliczka - Ojcowski Park Narodowy – Zakopane - Kraków
17.09.2024 – 20.09.2024
Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, aby poznawać dziedzictwo kulturowe naszego kraju, to między innymi Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy, Zakopane, Kraków. W czasie czterodniowej wycieczki w dniach 17.09.2024 – 20.09.2024 miejsca te zwiedziło 45 uczniów klas ósmych. Wycieczka została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w kwocie 40000 tys. złotych.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną uczestnicy wycieczki poznali historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, oraz tradycje i obyczaje górników. Podziwiali prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni.
Drugi dzień wspólnego wyjazdu minął na spacerze malowniczą Doliną Prądnika z ostańcami skalnymi o charakterystycznych kształtach i nazwach. Uczniowie cieszyli oczy Ruinami Zamku Pieskowa Skała, Maczugą Herkulesa, pięknymi skałami, Bramą Krakowską oraz Źródełkiem Miłości. Najwięcej emocji dostarczyła Jaskinia Nietoperzowa. Jest to największa jaskinia Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki takie jak m. in. wodospad z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych.
W trzecim dniu wycieczki uczniowie wspinali się na polanę Kalatówki. Z Kuźnic do polany prowadzi droga brukowana granitowymi kamieniami. Przy drodze znajduje się klasztor Albertynek na Kalatówkach oraz pustelnia Brata Alberta, którą również odwiedziła młodzież. Po zejściu ze szlaku uczniowie zwiedzali Centrum Edukacji Przyrodniczej, jego pierwszym punktem jest największa w Polsce makieta Tatr. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, jaskinie i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Następnie zwiedzali Zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku z grobami zasłużonych: T. Chałubińskiego, K. Makuszyńskiego, Sabały, K. Przerwy-Tetmajera, S. Witkiewicza. Ten dzień zakończył się spacerem po Krupówkach.
W ostatnim dniu wycieczki ósmoklasiści zwiedzali Kraków w tym: słynną katedrę na Wawelu, Rynek Główny - Sukiennice, Wieżę Ratuszową, kościółek św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, płytę upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki, Bazylikę Mariacką, jeden z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym - dziełem norymberskiego mistrza późnego gotyku Wita Stwosza.
Niewątpliwie udział w tej wycieczce dostarczył jej uczestnikom wielu miłych i niezapomnianych chwil, które na długo pozostanie w pamięci.