• Futsalowy Tydzień

     • Futsalowy Tydzień – to nazwa imprezy sportowej, która po raz pierwszy zagościła w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. W dniach 20 – 26 listopada rozegrano 27 meczy w dwóch kategoriach: I kat. IV-VI i II kat. VII-VIII. W sumie strzelono 143 bramki a najwięcej w jednym meczu 11. Królem Strzelców w młodszej kategorii został Wiktor Pawlak z klasy 6a z wynikiem 22 bramek a w starszej kategorii najlepszy okazał się uczeń klasy 7b Olaf Pakieła, który w całym turnieju strzelił 8 bramek. Ciekawostką jest fakt, że na boisku oprócz chłopców musiała grać przynajmniej 1 dziewczynka. Dziewczętom również udało się zdobywać bramki. Najciekawszą bramkę całego turnieju zdobył bramkarz klasy 8b Jakub Krakówka, który bezpośrednio zdobył gola strzelając z własnego pola bramkowego. Organizacją całego turnieju zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego przy wsparciu dyrektora szkoły pana Radosława Sienickiego oraz pani wicedyrektor Iwony Sienickiej jak również wszystkich wychowawców klas IV-VIII. Ogromnie cieszy fakt, że do turnieju chętnie przystąpili uczniowie wszystkich klas. Wszystkie drużyny zostały wyróżnione pamiątkowymi dyplomami oraz zwycięzcy kategorii pucharami. Rozgrywki odbyły się w przyjaznej i sportowej atmosferze. Liczymy, że impreza ta zagości na stałe w kalendarzu imprez naszej szkoły.

      Klasyfikacja końcowa rozgrywek:

      I kat. IV-VI                                                                        II kat. VII-VIII

      1 miejsce – 6a                                                                    1 miejsce – 7b

      2 miejsce – 5a                                                                    2 miejsce – 8b

      3 miejsce – 6b                                                                    3 miejsce – 7a

      4 miejsce – 4a                                                                    4  miejsce – 8a

      5 miejsce – 5c

      6 miejsce – 4b

      7 miejsce – 5b

     • XVI Turniej Piłki Halowe SKC

     •  

      21 października 2023 r. członkowie i sympatycy naszego Koła Caritas wzięli udział w szesnastym już turnieju piłki halowej, poświęconym naszemu wspaniałemu Rodakowi Janowi Pawłowi II. Uczestnicy wyjechali z Czyżewa w bojowych nastrojach i nadzieją na sukcesy sportowe. I takie przyszły. Drużyna dziewcząt przywiozła wyróżnienie, a chłopcy III miejsce.

      Co warto podkreślić, to aktywne kibicowanie sobie nawzajem naszych sportowców. Padał gol, słychać było w całym Szumowie, bo tam odbywały się zawody w piłce halowej. Może trochę zabrakło szczęścia w losowaniu, bo na pewno nie woli walki, ale i tak jest wspaniale, bo imię Jana Pawła II zostało pięknie uczczone.

      W międzyczasie sportowcy mieli możliwość skonsumowania ciasta i herbaty. Był także posiłek poważniejszy z makaronem i pastą. Z pełnym brzuszkiem i rękoma oraz dobrym humorem wróciliśmy do domów. Znów mamy nadzieję spotkać się za rok.

      Krajewski Zbigniew

     • I ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH I GROMAD ZUCHOWYCH  HUFCA WSCHODNIOMAZOWIECKIEGO w CZYŻEWIE

     • I ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH I GROMAD ZUCHOWYCH HUFCA WSCHODNIOMAZOWIECKIEGO w CZYŻEWIE odbył się w dniach 20-21.10.2023 r.

      Wszyscy chętni  harcerze uczestniczyli w zajęciach zaplanowanych w ramach zlotu harcerskiego w ramach obchodów 100 lecia ZHP Chorągwi Białostockiej.

      Harcerze i zuchy  poznali historię naszego miasta oraz działalność drużyn harcerskich naszego regionu.

      W zlocie uczestniczyli:

      4 Zambrowska Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty” ,8 Zambrowska Drużyna Harcerska "Siedem Ogni" , 10 Drużyna Harcerska "Łowcy Przygód" ze Srebrnej, 1 Drużyna Harcerska “Zawisza” im. Szarych Szeregów i 1 Gromada Zuchowa “Młode Orły” z Wysokiego Mazowieckiego oraz harcerze 3 Czyżewskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów. Wszystkim uczestnikom zlotu dziękujemy za zaangażowanie i przyjazną atmosferę. Rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej w  Czyżewie dziękujemy za ciasta i ciasteczka.

      pwd Anna Walaszek

     • Wpłaty za obiady w listopadzie

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

       

      W miesiącu listopadzie 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 114,00 zł. (19 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 14 listopada w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • MATRIOSZKOMANIA

     • Dnia 23 października 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs pt." Matrioszkomania."

      Celem konkursu była popularyzacja kultury rosyjskiej, zainteresowanie dorobkiem kulturowym krajów europejskich oraz rozwijanie zdolności manualnych uczniów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas VII i VIII.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Joanna Walaszek. VIIIA

      II miejsce: Natalia Sienicka. VIII B

      III miejsce: Liliana Zaremba. VII B

      Wyróżnienia:

      Natalia Zalewska VIIIA, Kinga Mleczko VIII B, Mają Tryniszewska VIIB.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

     • Laptopy dla czwartoklasistów

     • 13 października 45 przenośnych komputerów czekało w naszej szkole na odbiór przez rodziców i uczniów klas czwartych. Laptopy trafiły do naszej szkoły w ramach programu „Laptop dla Ucznia”, który jest kolejnym elementem programu cyfryzacji Polski.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13.10.2023

      Dzień Edukacji Narodowej                        

      14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

      Tegoroczne obchody tego święta przypadły w naszej szkole na dzień 13 października 2023 r. Akademia dla całej społeczności szkolnej odbyła się na hali sportowej.

      W trakcie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Radosław Sienicki, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

      Życzenia dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły złożyli rodzice oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

      Młodzi artyści piosenką, słowem oraz pantomimą uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

     • DORZUĆ MISIE

     • Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, a także przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Czyżewie wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Naszpikowani wspomagającej dzieci oraz dorosłych w leczeniu chorób nowotworowych.

      Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.  Wprost z trybun leciały tysiące pluszaków. Deszcz spadających przytulanek trwał kilka minut, mocno  kolorując murawę stadionu. Kolejne tysiące zostały zebrane z placówek, które organizowały specjalne zbiórki. Osoby odpowiedzialne za ich uprzątnięcie, a w tym również żołnierze miały nie lada zadanie podczas ich sprzątania.  Ładowanie do specjalnych kontenerów trwało praktycznie do końca meczu.

      Pragniemy w imieniu Fundacji, a przede wszystkim szkoły podziękować dzieciom, a także Wam  rodzice za tak aktywny udział w akcji. Jesteśmy pewni, że dobro wraca, a ofiarowane pluszaki wywołają uśmiech u niejednego dziecka w Polsce.

     • Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci Szkoły Podstawowej w Czyżewie

     • 17 września 2023 roku animator ORLIKA w Czyżewie przeprowadziła Turniej Piłki Nożnej dla uczniów Szkoły Podstawowej i reprezentacji ORLIKA w Czyżewie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowy Dzień Sportu. Turniej stanowił eliminacje drużyn szkolnych i reprezentacji Orlika do Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Czyżewa.

      W turnieju udział wzięło 80 uczestników (dzieci i rodziców). Awans do Turnieju o Puchar Burmistrza Czyżewa wywalczyły 3 drużyny: w kategorii I klasa 6 i reprezentacja ORLIKA, w kategorii II klasa 8.

      Na zakończenie odbył się mecz dzieci – rodzice.

     • ​​​​​​​ 6-7.10.2023 Nocowanie w szkole kl. 8a

     • Nocne spotkanie w szkole zaczęliśmy od udziału w grach i doświadczeniach w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, które trwały od godz.19 do 22. Następnie przyszedł czas na wspólną kolację, a po niej zaplanowane zabawy integracyjne. Bawiliśmy się między innymi w gorące krzesła, podchody, mafię oraz teleturniej "Jaka to melodia". Wiele zabaw powstawało też na bieżąco,a kreatywności młodzieży nie było końca. Nie zabrakło opowiadanych po cichu strasznych historii oraz wspólnego oglądania animowanego filmu. I tak aż do 8 rano! Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością my, jak i nasze opiekunki, wychowawczyni pani Kinga Lubak oraz pani Nina Garbowska, zapamiętamy ją na długo!

     • WIECZÓR Z LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

     • Blisko 140 uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie uczestniczyło w miniony piątek 26 października w "Wieczorze z Laboratorium Przyszłości." Przez trzy godziny (19:00-22:00) uczniowie z klas od 3 do 8 brali udział w zajęciach warsztatowych z wykorzystaniem sprzętu, który szkoła otrzymała z rządowego programu, którego głównym celem  jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród młodego pokolenia.  Korytarz szkolny okazał się niewystarczający, żeby zrealizować wszystkie punkty programu. Pod opieką nauczycieli informatyki i nie tylko uczniowie mi.in. budowali obwody elektryczne, programowali Photony, pracowali ze sprzętem fotograficznym, doświadczali wirtualnej rzeczywistości wykorzystując okulary VR.

     • Wycieczka klasy 7b do Korycin

     • W dniu 6 października 2023 roku uczniowie klasy 7b wybrali się na wycieczkę do Korycin. Ziołowy Zakątek to unikalny obiekt agroturystyczny położony w samym sercu Podlasia. Uczniowie naszej klasy znaleźli tu chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Celem tej wyprawy było poszerzenie naszej wiedzy na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędzenie czasu na wspólnych zabawach i integracji.

      Spod naszej szkoły wyruszyliśmy około godziny 11:00. Podróż minęła nam szybko na wspólnych rozmowach. Na miejscu byliśmy około godziny 12:00. Przywitała nas piękna pogoda i mnóstwo zwierząt żyjących w gospodarstwie. Pod dużą wiatą czekało na nas przygotowane przez organizatorów palące się ognisko. Następnie zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek. Każdy z nas mógł przyrządzić swoją kiełbaskę i zjeść ją w towarzystwie kolegów i nauczycieli. Rodzice zapewnili nam słodki poczęstunek. Później mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zwiedzaniu pobliskiego lasu i starych chat znajdujących się na terenie Ziołowego Zakątka.

      O godzinie 13:30 udaliśmy się na warsztaty zielarskie. Pani Kasia opowiedziała nam o wpływie roślin na nasze zdrowie i samopoczucie. Dowiedzieliśmy się, że już od wieków zioła są stosowane w leczeniu różnych dolegliwości i stanów chorobowych. Następnie każde z nas miało możliwość przygotowania własnej kompozycji ziół w postaci herbaty. Wsypaliśmy zioła do papierowych torebek, szczelnie je zamknęliśmy i zabraliśmy ze sobą. Mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo suszonych ziół, które były przechowywane w specjalnych pojemnikach. Zobaczyliśmy również przykłady ziół w postaci kosmetyków, tj. kremy, mydła czy olejki eteryczne. W sklepiku mogliśmy kupić drobne upominki.

      O godzinie 15:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka do Ziołowego Zakątka była nie tylko edukacyjna, ale również bardzo przyjemna i ciekawa. Pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat ziół i roślin leczniczych oraz spędziliśmy wspaniały czas na świeżym powietrzu, ciesząc się przyrodą i dobrą zabawą. Była to wspaniała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i z niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wycieczki.

      Antoni Kaczyński kl. 7b

     • Ognisko klas 4a i 4b

     • Uczniowie klasy 4a i 4b w dniu  3.10.2023 roku uczestniczyli w ognisku w Dąbrowie Wielkiej. Gry zespołowe  miały na celu integrowanie zespołów klasowych oraz  propagowanie zasad koleżeństwa. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali zadania przygotowane przez wychowawczynie.

      Podziękowania kierujemy do rodziców klas czwartych, którzy przygotowali ognisko i słodki poczęstunek.

      Jolanta Wajszczyk
      Anna Walaszek

       

     • Wycieczka "Szlakiem Rękodzieła Ludowego – Ginące zawody’’

     • 29.09.2023 piątoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami brali udział w wycieczce, która miała na celu poznanie warsztatu pracy kowala, garncarza i tkaczki. Zawody te obecnie są rzadkością, ale w dawnych czasach były bardzo popularne. Uczniowie odwiedzili  Pracownię Kowalską Mieczysława Hulewicza w Czarnej Wsi Kościelnej.  Artysta – kowal opowiadał o swojej pracy i wykonywał pokaz wyrobów. Przy kuźni powstała Galeria, w której – obok pomysłów kutych w metalu – prezentowane są obrazy. W tej samej wsi znajduje się Pracownia Garncarska Pawła Piechowskiego. Pan Paweł reprezentuje już czwarte pokolenie kontynuujące garncarstwo. Obecnie specjalizuje się w wytwarzaniu unikalnej ceramiki siwej. Wykonuje buńki, dzbany, misy i dwojaki. Pan Paweł prezentując swoją pracę ,,wyczarował” piękny dzban z gliny, uczniowie patrzyli z podziwem. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Pracowni Tkackiej w Janowie. Wytwarza się tu słynne tkaniny dwuosnowowe, m.in. dywany. Tkanina dwuosnowowa to rodzaj ozdobnej tkaniny wykonywanej metodą tradycyjną na terenie Gminy Janów, przez kontynuatorki tradycji tkactwa dwuosnowowego. Obecnie jest to sztuka niemal zapomniana. Pani Karolina Radulska opowiadała o etapach powstawania takiej tkaniny i tkała na stuletnich krosnach. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupu wyrobów wykonanych przez artystów - rzemieślników. W ramach wdrażania uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu, co również było celem wspólnego wyjazdu, uczniowie brali udział w rozrywkach oferowanych przez FAST PARK – park linowy.

      Małgorzata Godlewska
      Beata Nowacka
      Marta Gniazdowska
      Dorota Wyszyńska

     • Pielgrzymka SKC do Płonki Kościelnej A. D. 2023

     •  

      Przy nieco wymagającej pogodzie przedstawiciele naszego Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w diecezjalnej pielgrzymce SKC. W asyście Wojsk Obrony Terytorialnej wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Przewodził pielgrzymce nasz ziomek, ksiądz Łukasz Gołaszewski. Była i modlitwa różańcowa, była i pieśń oazowa, z ulubioną „Barką” Jana Pawła II.

      Po dotarciu do celu pielgrzymki, oddaliśmy hołd Maryi Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Po krótkim wprowadzeniu miejscowegoksiędza proboszczausłyszeliśmy niezwykle ciekawą historię słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Płonkowskiej z XVII w.

      Momentem kulminacyjnym pielgrzymki SKC była Msza św. ofiarowana w intencji pielgrzymów i wolontariuszy Caritas. Część oficjalną zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z oprawą muzyczną ks. Łukasza i… naszych wolontariuszek.

      Po liturgii wszyscy spotkali się na gorącym posiłku. Kiełbaski smakowały jak nigdy, przy lekko dżdżystej pogodzie i nie za wysokiej temperaturze. Z Dobrą Nowiną wróciliśmy do swoich domów i rodzin. Czas poświęcony Matce Bożej uważamy za najlepiej spędzony w natłoku codziennych spraw.

      Do siego roku na szlaku pielgrzymkowym SKC.

      Krajewski Zbigniew

     • Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim

     • W piątek, 29 września  w naszej szkole miało miejsce spotkanie z Jackiem Łapińskim - pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą oraz pasjonatem psychologii pozytywnej. Jest autorem książek pt. „Dlaczego warto czytać?” oraz „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że warto zadbać o rozwój osobisty i w jaki sposób to zrobić. Podkreślono zalety czytania – jego wpływ na wzbogacanie umysłu człowieka i podnoszenie poziomu inteligencji.  Zgromadzeni dowiedzieli się także, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest odkrycie i rozwijanie swoich pasji.Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pana Jacka i brali czynny udział w spotkaniu.