• Wycieczka "Szlakiem Rękodzieła Ludowego – Ginące zawody’’

     • 29.09.2023 piątoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami brali udział w wycieczce, która miała na celu poznanie warsztatu pracy kowala, garncarza i tkaczki. Zawody te obecnie są rzadkością, ale w dawnych czasach były bardzo popularne. Uczniowie odwiedzili  Pracownię Kowalską Mieczysława Hulewicza w Czarnej Wsi Kościelnej.  Artysta – kowal opowiadał o swojej pracy i wykonywał pokaz wyrobów. Przy kuźni powstała Galeria, w której – obok pomysłów kutych w metalu – prezentowane są obrazy. W tej samej wsi znajduje się Pracownia Garncarska Pawła Piechowskiego. Pan Paweł reprezentuje już czwarte pokolenie kontynuujące garncarstwo. Obecnie specjalizuje się w wytwarzaniu unikalnej ceramiki siwej. Wykonuje buńki, dzbany, misy i dwojaki. Pan Paweł prezentując swoją pracę ,,wyczarował” piękny dzban z gliny, uczniowie patrzyli z podziwem. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Pracowni Tkackiej w Janowie. Wytwarza się tu słynne tkaniny dwuosnowowe, m.in. dywany. Tkanina dwuosnowowa to rodzaj ozdobnej tkaniny wykonywanej metodą tradycyjną na terenie Gminy Janów, przez kontynuatorki tradycji tkactwa dwuosnowowego. Obecnie jest to sztuka niemal zapomniana. Pani Karolina Radulska opowiadała o etapach powstawania takiej tkaniny i tkała na stuletnich krosnach. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupu wyrobów wykonanych przez artystów - rzemieślników. W ramach wdrażania uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu, co również było celem wspólnego wyjazdu, uczniowie brali udział w rozrywkach oferowanych przez FAST PARK – park linowy.

      Małgorzata Godlewska
      Beata Nowacka
      Marta Gniazdowska
      Dorota Wyszyńska

     • Pielgrzymka SKC do Płonki Kościelnej A. D. 2023

     •  

      Przy nieco wymagającej pogodzie przedstawiciele naszego Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w diecezjalnej pielgrzymce SKC. W asyście Wojsk Obrony Terytorialnej wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Przewodził pielgrzymce nasz ziomek, ksiądz Łukasz Gołaszewski. Była i modlitwa różańcowa, była i pieśń oazowa, z ulubioną „Barką” Jana Pawła II.

      Po dotarciu do celu pielgrzymki, oddaliśmy hołd Maryi Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Po krótkim wprowadzeniu miejscowegoksiędza proboszczausłyszeliśmy niezwykle ciekawą historię słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Płonkowskiej z XVII w.

      Momentem kulminacyjnym pielgrzymki SKC była Msza św. ofiarowana w intencji pielgrzymów i wolontariuszy Caritas. Część oficjalną zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z oprawą muzyczną ks. Łukasza i… naszych wolontariuszek.

      Po liturgii wszyscy spotkali się na gorącym posiłku. Kiełbaski smakowały jak nigdy, przy lekko dżdżystej pogodzie i nie za wysokiej temperaturze. Z Dobrą Nowiną wróciliśmy do swoich domów i rodzin. Czas poświęcony Matce Bożej uważamy za najlepiej spędzony w natłoku codziennych spraw.

      Do siego roku na szlaku pielgrzymkowym SKC.

      Krajewski Zbigniew

     • Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim

     • W piątek, 29 września  w naszej szkole miało miejsce spotkanie z Jackiem Łapińskim - pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą oraz pasjonatem psychologii pozytywnej. Jest autorem książek pt. „Dlaczego warto czytać?” oraz „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że warto zadbać o rozwój osobisty i w jaki sposób to zrobić. Podkreślono zalety czytania – jego wpływ na wzbogacanie umysłu człowieka i podnoszenie poziomu inteligencji.  Zgromadzeni dowiedzieli się także, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest odkrycie i rozwijanie swoich pasji.Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pana Jacka i brali czynny udział w spotkaniu.

     • #BEACTIVE w naszej szkole

     • 28 września 2023 roku powitała nas piękna, letnia pogoda.

      W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w  Czyżewie jako jedyni w naszym  powiecie przystąpili do realizacji programu #BeActive w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Za aktywność  wybraliśmy przeciąganie liny. Wzięło w niej udział ponad 400 dziewcząt i chłopców z klas 1 – 8. Było wiele emocji i dopingu. Rywalizacja polegała na pojedynkach pomiędzy klasami na tym samym poziomie edukacyjnym.

      Otwarcia imprezy dokonała Burmistrz Czyżewa pani Anna Bogucka, której towarzyszył Dyrektor Szkoły pan Radosław Sienicki. Impreza przyniosła wiele radości i uśmiechu wszystkim dzieciom oraz młodzieży. Czekamy na kolejne wyzwania i nowe sportowe zadania.

      Nasza szkoła znalazła się na ogólnopolskiej mapie wydarzeń w ramach ETS.

       

      Koordynator akcji Grzegorz Wojno  

     • Wycieczka edukacyjna do lasu

     •  

      Wycieczka edukacyjna do lasu

      Dnia 26 września klasy III a i III b odwiedziły Echo lasu w Leśnictwie Trzeciny. Leśnik Pan Adam Stanisławski zabrał nas w podróż leśnymi duktami, gdzie w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam zagadnienia związane z lasem i jego mieszkańcami. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem i uwagą słuchali leśnych opowieści, obserwowali, przeprowadzali małe eksperymenty, a swoją wiedzę utrwalali na kartach pracy. Po ponad godzinnej lekcji przyrody wróciliśmy do miejsca spotkania, gdzie Rodzice upiekli nam pyszne kiełbaski. 

      Podziękowania składamy Panu Adamowi Stanisławskiemu i Rodzicom.

                                                                                                                                                Alina Rzymska

                                                                                                                                                Marzena Kulesza

                                                                                                                                           Ewa Pieńkowska

     • Wpłaty za obiady w październiku

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

       

      W miesiącu październiku 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 132 zł. (22 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 12 października w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Czyżewa

     • 21 września 2023 r.

      W kategorii I rywalizowały dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych naszej gminy oraz drużyna reprezentująca ORLIK.

      1 miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czyżewie

      2 miejsce reprezentacja Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem

      3 miejsce drużyna ORLIKA

      W Kategorii II udział wzięły drużyny klas 7-8 szkół podstawowych oraz drużyna ZSOiZ w Czyżewie.

      Klasyfikacja w tej kategorii przedstawia się następująco:

      1 miejsce- Szkoła Podstawowa w Czyżewie

      2 miejsce ZSOiZ w Czyżewie

      3 miejsce Szkoła Podstawowa w Rosochatem Kościelnem

      Patronat nad Turniejem objęła Burmistrz Czyżewa. Drużyny reprezentujące szkoły i ORLIK otrzymały puchary, dyplomy i upominki w postaci piłek, a wszyscy zawodnicy medale.

      Turniej otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czyżewie Pan Radosław Sienicki, który w imieniu Pani burmistrz życzył wszystkim zawodnikom dobrej zabawy sportowej i rywalizacji fair-play.

      Organizatorami turnieju byli: animator ORLIKA w Czyżewie, GOK w Czyżewie, Dyrekcja i nauczyciele wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej w Czyżewie.

      Animator ORLIKA

      Jolanta Wajszczyk

       

     • Spotkanie klas II z pszczelarzem

     • 20 września uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pszczelarza – Pana Józefa Wanaks.
      Dzieci dowiedziały się, jak bardzo pracowite są pszczoły, jaką spełniaja rolę w ulu i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie.
      Dużą atrakcją było oglądanie plastra miodu, stroju pszczelarza i różnych przyborów, których używa w codziennej pracy.
      Każde dziecko otrzymało w nagrodę opaskę na głowę i naklejkę „Młody pszczelarz”.

      Na zakończenie odbyła się degustacja miodu. Dziękujemy za ciekawe i interesujące  zajęcia!

      Małgorzata Kaczyńska
      Beata Dmochowska

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - kolejny rok realizacji

     • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     • Informujemy, że zebranie z rodzicami na początku nowego roku szkolnego odbędzie się 26 września 2023 r. o godzinie 16:00.

     • BIEG FAIR PLAY 2023

     • 14 września 2023 roku na szkolnym boisku Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie odbył się Bieg Fair Play. Jest to III Ogólnopolska edycja tej imprezy. W naszej szkolnej społeczności bieg spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 99 uczniów z klas 4 - 8. Dzieci i młodzież rywalizowali na poziomach klasowych. Najlepsze osoby z każdej kategorii zostały wyróżnione pamiątkowymi dyplomami , które wręczył Dyrektor Szkoły Radosław Sienicki.

      Klasyfikacja końcowa:klasy 4 (dz)1m - Julia Rafalak2m -Wiktoria Walczuk3m- Wiktoria Tymińskaklasy 4 (chł)1m - Stefan Stańczuk2m - Bartosz Kulesza3m - Krzysztof Kaczyńskiklasy 5 (dz)1m - Julia Borowa2m - Kinga Dąbrowska3m - Wiktoria Wajszczykklasy 5 (chł)1m - Michał Markowski2m - Piotr Hendożko3m - Jakub Sienickiklasy 6 (dz)1m - Alicja Stańczuk2m - Polina Levytska3m - Magda Kuropatwaklasy 6 (chł)1m - Hubert Sienicki2m - Wiktor Pawlak3m - Mikołaj Styśklasy 7 (dz)1m - Zuzanna Walkowska2m - Blanka Cygan3m - Maja Tryniszewskaklasy 7 (chł)1m - Mateusz Skorupski2m - Wojciech Krasowski3m - Antoni Kaczyńskiklasy 8 (dz)1m - Weronika Kąklewskaklasy 8 (chł)1m - Oliwier Ryczkowski2m - Hubert Stańczuk3m - Mykyta Levytskyi

     • Wpłaty za obiady we wrześniu

     • Informacja o obiadach szkolnych

      W roku szkolnym 2023/2024, zapisy na obiady dokonywane będą od poniedziałku 04 września do piątku 08 września, obiady wydawane będą 11 września- uczniom wcześniej zapisanym.

      Odpłatność za 1 obiad - 6 zł,  stawka za wrzesień wynosi 90 zł - 15 dni.

      Odpłatność za obiady należy dokonać do 12 każdego miesiąca, stawka za obiady będzie odliczona w następnym  miesiącu po wcześniejszym zgłoszeniu nieobecności dziecka w szkole. (dla wychowawcy bądź powiadomieniu telefonicznym lub osobistym szkoły). 

     • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

     • 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

     • Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024

     • Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023 roku o godzinie 8:00 na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie.

      Msza św. z okazji rozpoczynającego się nowego roku połączona z poświęceniem tornistrów i przyborów szkolnych 3 września o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Czyżewie.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

      23 czerwca (piątek) 2023 r.

      o godzinie 8:00 na hali sportowej

      Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie.

      Po części ogólnej spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.

      Godziny przyjazdu i odjazdu autobusów tak jak w zwykłe dni nauki szkolnej.

     • Klasy trzecie na wycieczce w Warszawie

     • 14 czerwca 2023r. wczesnym rankiem klasy trzecie wraz z opiekunami wyjechały na wycieczkę do Warszawy. Po przyjeździe do kina IMAX obejrzeliśmy film w 3D pt.” Pod taflą oceanu”, który przeniósł widzów w odległe wody Wielkiej Rafy Koralowej. Film odkrył przed nami piękno nieznanej podwodnej przyrody oraz pozwolił  poznać wpływ wywierany przez globalne zmiany klimatyczne na to unikatowe środowisko. Po ekscytującym filmie udaliśmy się do restauracji McDonalds na mały posiłek, aby nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Kolejnym punktem naszej wyprawy był spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.  Równie ciekawe okazały się warsztaty cukiernicze w Pijalni Czekolady E. Wedel. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się skąd się bierze czekolada, smakowały pyszną gorącą czekoladę oraz dekorowały torciki płynną, białą czekoladą. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Wycieczka była bardzo udana, zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy to wspaniałe miasto.

      Iwona Gniazdowska

                                                                                                   

     • 14.06.2023r.- wycieczka klas IIa i IIb do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

     •  

      Wizytę w Muzeum w  Ciechanowcu uczniowie zaczęli od warsztatów "Życie pszczół", podczas których oglądali pszczoły w pracy w ogrodzie botanicznym, a następnie w szklanym ulu. Udało się im nawet znaleźć królową! Zobaczyli też plaster wosku. Dzięki warsztatom wiedzą, czym się żywią pszczoły, jak długo żyją, jak się rodzą oraz, że truteń wcale nie jest leniwy.

      Po warsztatach uczniowie udali się na zwiedzanie otoczenia pałacu Starzeńskich. Obejrzeli starodawne pojazdy - karety, sanie, wozy drabiniaste, a także traktory i inne maszyny rolnicze. Potem zajrzeli do różnych budynków w skansenie: spichlerza, kościoła, wikarówki, dworu myśliwskiego z Muzeum Pisanki, chaty drobnoszlacheckiej, chaty chłopskiej i młyna. Po drodze udało nam się spotkać wiele zwierząt: owce, osła, konie, kury, króliki, indyka i ... kota. Wszystkich zachwyciły pająki z bibuły, wiszące w każdej chacie nad stołem. Ostatnim punktem programu był widok z wieży widokowej.

      Pogoda dopisała. Uczniowie stwierdzili, że z chęcią pojechaliby tam jeszcze raz.

                                                                                                                     - Irena Uścińska