• FERIE  Z KSIĄŻKĄ

     •  

      Dnia 24 lutego  w naszej szkole  odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literacko -  plastycznego „Ferie z książką”.

      Zadaniem uczestników było przeczytanie w okresie ferii zimowych książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej, napisanie recenzji oraz wykonanie pracy plastycznej do przeczytanej książki.

      Wyniki konkursu:

      Kategoria I – uczniowie klas I-III:

       I m-ce ex aequoMikołaj Pieńkowski kl. 3a i Antoni Krych kl. 3a

       II m-ce „ ex aequo Tomasz Krasowski kl. 2b i Lena Gosk kl. 3b

      III m-ce Gabriela Laskowska kl.3b

      WYRÓŻNIENIA kat I-III

      Martyna Wojtkowska 2a, Dawid Urbański 3b, Milena Moczydłowska 3b, Wiktoria Lizak 3b
       

      Kategoria II – uczniowie klas IV-VIII:

      Nagroda specjalna – Wojciech Krasowski 6b

       

      Zwycięzcy otrzymali nagrody  oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

       

      Marzena Kulesza

     • III miejsce uczennicy naszej szkoły Joanny Walaszek w międzyszkolnym konkursie historyczno-informatycznym

     • Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 7a – Joanna Walaszek zajęła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Historycznej „Kartki z historii Polski” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 26 w Białymstoku i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.  
      Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Armia Krajowa – powstanie i działalność”. Skierowana była do uczniów klas II – III, którzy mieli wykonać pracę plastyczną i uczniów klas VII – VIII mających za zadanie przygotowanie prezentacji multimedialnej. W sumie na konkurs nadesłano 26  prac. 

       

      Gratulujemy Asi i życzymy Jej dalszych sukcesów!

     • DZIEŃ WZOROWEGO UCZNIA

     • 15.02.2023 - Dzień Wzorowego Ucznia

      Serdecznie gratulujemy 65 wyróżniającym się w I półroczu w nauce i zachowaniu uczniom naszej szkoły, którzy wraz z rodzicami odebrali listy gratulacyjne z rąk dyrektora Pana Radosława Sienickiego oraz wicedyrektor Pani Iwony Sienickiej. Życzymy wszystkim niesłabnącego zapału w zdobywaniu wiedzy i dalszych sukcesów. Ważną częścią spotkania była prelekcja psycholog Pani Eweliny Boguckiej-Łuczaj, która zwróciła uwagę obecnych rodziców i nauczycieli na zachowania autodestrukcyjne dzieci oraz młodzieży. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Przemysław Uszyński dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, który gratulując wyróżnionym, zaprosił wszystkich na dyskotekę charytatywną oraz Zjazd Absolwentów.

     • Dyskoteka walentynkowo-charytatywna

     • W dniu 14 lutego 2023r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka walentynkowo-chartyatywna. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Szkolny, pod opieka Pana Adama Pieńkowskiego.

      Dochód z dyskoteki w kwocie 1030zł. przeznaczony został na pomoc dla chorego Michała.

     • MAM TALENT!

     • 10 02 2023r. w naszej szkole odbył się konkurs Mam Talent. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Wszyscy wykazali się wielkimi umiejętnościami. Pierwsze miejsce zdobył Dominik Murawski z kl lV c.

      Talentów w naszej szkole nie brakuje. Zapraszamy na następną edycję zawodów.

      Opiekun  Samorządu
      Adam Pieńkowski.

     • Wpłaty na obiady

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu lutym 2023 roku cena za 1 obiad wynos i- 6,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 102,00 zł. (17 dni roboczych).

      Wpłatę należy dokonać do 14 lutego w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • BIAŁOSTOCCY HARCERZE NA FERIACH W NASZEJ SZKOLE

     • W dniach 23-27 stycznia w budynku Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów gościliśmy grupę prawie 200 harcerzy ZHP Chorągiew Białostocka, którzy w tym czasie zorganizowali u nas zimowisko harcerskie. Dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 8-20 lat pod okiem opiekunów przeprowadzali wiele działań  tematycznych, ściśle przestrzegając ustalonego ramowego planu dnia.  Na nudę raczej nie mogli narzekać, gdyż dzień od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora był wypełniony. Cieszymy się bardzo, że okazaliśmy się placówką przyjazną i godną zaufania tym bardziej, że tajniki harcerstwa nie są nam obce, o czym świadczy imię naszej szkoły.

      W dniu wyjazdu uczestników zimowiska odwiedziła Burmistrz Czyżewa Pani  Anna Bogucka, zapraszając ich na letni obóz do naszego urokliwego miasteczka i życząc wszystkiego dobrego w ich dalszej działalności harcerskiej.

      SP Czyżew

     • PAMIĘTAMY - 160. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

     • Na cmentarzu w Czyżewie znajduje się grób powstańca styczniowego Karola Roszkowskiego, którego syn Jan Konrad Roszkowski wybudował znajdujący się przy ul. Mazowieckiej w Czyżewie piękny, drewniany dworek, wpisany w rejestr zabytków.

      W piątek 20 stycznia wraz innymi delegacjami zapaliliśmy znicz na grobie powstańca.

      Z uczniami klas 7 i 8 z prelekcją dotyczącą powstania  spotkał się Pan Przemysław Wasilewski.

     • Kolędowanie

     • „ A witajcie dobrzy ludzie,
      Otwierajcie ścieżaj drzwi!
      Przynosimy wieść o cudzie,
      Co po całej ziemi grzmi.
      Dawny zwyczaj bywa wszędzie,
      Przychodzimy po kolędzie.”

      Przy akompaniamencie akordeonu i ze śpiewem na ustach uczniowie kl. 5 A podczas uroczystości Święta Trzech Króli zaprezentowali tradycyjną scenkę kolędowania, które kiedyś według tradycji odbywało się po domach.

      W ten sposób uczniowie chcieli przypomnieć, jak ważne jest kultywowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie.

                                                              Iwona Sienicka

      Źródło zdjęć: eWysMaz.pl


     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

     • Wraz z początkiem października klasa IIc  włączyła się do międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa u dzieci.

      Projekt ma  za zadanie rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,

      czy pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji, ale przede wszystkim integrację klasy.

      Cały projekt składa się z trzech odrębnych modułów, a my właśnie zakończyliśmy pierwszy  - podróże po Polsce. Przed nami jeszcze podróże po Europie i świecie.

      Lektura nad którą pracowaliśmy przez ostatnie miesiące nosi tytuł „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” pani Agnieszki Frączek. Dzieci zapoznawały się z jej treścią w domu, a także na zajęciach w szkole. Po przeczytaniu przystąpiliśmy do najciekawszej części czyli wykonywania zadań zgodnie z projektem, służyły nam do tego między innymi specjalnie przygotowane LEKTURNIKI. Każde dziecko ma swój własny. Regularnie zamieszczane są w nich najważniejsze informacje dotyczące omawianej obecnie książki.

      W ramach naszej działalności w klasie pojawił się kącik czytelniczy, specjalnie dla akcji bookcrosingowej. Każde dziecko umieściło w kąciku książki, w którym czekały cierpliwie na swoją dalszą podróż… przestrzeń naszego kącika otoczyły samodzielnie wykonane przez dzieci chmurki symbolizujące uczestnictwo w projekcie.

      Na jednych z zajęć wybraliśmy się również w podróż do Łodzi, ponieważ to tam właśnie przez znaczną część swojego życia mieszkał i wychowywał się Julian Tuwim. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami, najpiękniejszymi budowlami, ciekawostkami,  a także tym jak wyglądało miasto w przeszłości. Ściany naszej sali przyozdobiły samodzielnie wykonane broszury turystyczne, które zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia tego miasta.

      Naszym ostatnim i  wywołującym najwięcej pozytywnych emocji zadaniem było przygotowanie sesji fotograficznej. Dzieci wspólnie z nauczycielami przygotowały plan zdjęciowy, przenosząc nas tym samym do 1900 roku. Wisienką na torcie były cudowne stroje i przebrania przygotowane przy pomocy rodziców. To była prawdziwa podróż w czasie!

      Projekt wymaga dużo zaangażowania ze strony dzieci, rodziców i nauczycieli, ale niesie za sobą wspaniałe efekty, które wynikają z wytrwałej pracy naszych dzieciaków. Emocje i wrażenia, towarzyszące im podczas tych wycieczek, a także zdobyte wiadomości z pewnością pozostaną w pamięci na długo. A to jeszcze nie koniec naszej podróży! Europo…. Nadciągamy!

       

      Ewa Pieńkowska
      Beata Mioduszewska

     • Wpłaty za obiady - styczeń

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu styczniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 5,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 70,00 zł. (14 dni robocze).

      Wpłatę należy dokonać do 13 stycznia w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • Dzisiaj w Betlejem

     • Zakończyliśmy XI Konkurs Kolęd i Pastorałek. Tegoroczna (22.12.2022) edycja Konkursu odbyła się pod hasłem jednej z najbardziej znanych kolęd „Dzisiaj w Betlejem”. W świątecznej scenerii poszczególne klasy (w zależności: zespół lub soliści) wykonały utwór kolędniczy przygotowywany w czasie jeszcze Adwentu. Różnorodność wykonań kolęd i pastorałek stanowiła o bogactwie i niepowtarzalności Konkursu. Poziom wykonania kolęd i nawiązanie nawiązanie strojem do ludowych tradycji dostarczyły słuchaczom i uczestnikom niezwykle pięknych wrażeń i emocji.

      Wielkie podziękowania Wykonawcom, jak również przygotowujących ich Wychowawców. Duże podziękowania Jury w składzie p. Beata Nowacka, p. Katarzyna Cygan, p. Anna Kazimierczuk oraz p. Tadeusz Szyl. Słowa podziękowania są kierowane również do Rady Rodziców, która ufundowała puchary z anielskim akcentem dla zwycięzców XI Konkursu Kolęd i Pastorałek.

      Wyniki Konkursu przedstawiają się następująco:

      Kategoria kl. I – III

      Miejsce I – kl.  IIc
      Miejsce II – kl.  Ia
      Miejsce III – kl.  IIIa

      Kategoria kl. IV – VIII

      Miejsce I – kl.  VIIIb
      Miejsce II – kl.  VIa
      Miejsce III – kl.  IVc

      Pozdrowienia dla wszystkich uczestników XI Konkursu Kolęd. Niech Boża Dziecina narodzi się w naszym sercu i towarzyszy nam w całym przyszłym roku 2023. Do siego roku.

      Krajewski Zbigniew

     • Magia Świąt Bożego Narodzenia

     • Boże Narodzenie to wyjątkowy radosny czas, kiedy to powinniśmy na chwilę zwolnić, pobyć razem i poczuć wyjątkowy klimat świąt. W taką atmosferę wprowadziło nas szkolne przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 7 b i 7a przygotowane pod opieką pani Agnieszki Budzeń - Kozłowskiej oraz pani Ewy Wajszczyk. Młodym aktorom doskonale udało się przekazać najważniejsze przesłanie płynące od Dzieciątka Jezus, aby każdy z nas umiał podzielić się sercem jak opłatkiem.

     • Popularyzacja czytelnictwa w naszej szkole

     • Na przełomie listopada i grudnia 2022 r. uczniowie klas IVb i IVc realizowali zadania mające na celu popularyzację czytelnictwa. W ramach lekcji języka polskiego przeprowadzono rozmowy na temat wartości książek i sporządzono listę utworów, które warto przeczytać. Uczniowie chętnie czytają komiksy, dlatego w grudniu 2022 r. zrealizowano cykl lekcji poświęconych lekturze „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. W ramach zajęć uczniowie zagrali w grę edukacyjną „Komiksowe TABOO”. Na kolejnych lekcjach dzieci rozwiązywały zadania z kart pracy pozwalające na lepsze poznanie świata przedstawionego oraz języka komiksu. Uczniowie opracowali „Nowe przygody Kajka i Kokosza” z uwzględnieniem losowych motywów. Efektem są piękne, kolorowe komisy, z których przygotowano klasową wystawę. Pracę z tekstem umilała piosenka Majki Jeżowskiej pt. „Komiksy, magiczne obrazki”. Kreatywnym podsumowaniem pracy z lekturą było zaprojektowanie własnych breloczków z bohaterami utworu. Ważnym elementem projektu była wizyta w bibliotece szkolnej. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z księgozbiorem bibliotecznym, przypomniała zasady obowiązujące czytelników oraz zaprezentowała nowości wydawnicze.

      Katarzyna Krych
      Beata Nowacka

     • Odwołane kursy autokarów

     • Uwaga!
      Otrzymaliśmy informację z Urzędu Miejskiego w Czyżewie, że w dniu dzisiejszym, tj. 20 grudnia, rano nie będą kursowały autobusy dowożące uczniów do szkoły.

      Radosław Sienicki
      Dyrektor Szkoły

     • Podsumowanie XXI Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. "Pejzaże Powiatu Wysokomazowieckiego"

     •  

      Dnia 15 grudnia 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczniom, których prace zostały wyróżnione w XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Pejzaże Powiatu Wysokomazowieckiego”.

      W tym roku na konkurs wpłynęło 408 prac z różnych instytucji oświaty i kultury powiatu. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie w wyborze najciekawszych. Wiktoria Wajszczyk, uczennica kl. 4a z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w kategorii - klasy IV-VI szkoły podstawowe.

      Gratulujemy sukcesu.

       

     • Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Czyżewa

     • 13 grudnia 2022 r. nasza szkoła była organizatorem oraz gospodarzem Międzyszkolnego Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Czyżewa. Turniej na stałe wpisał się już w kalendarz imprez sportowych, które wprawdzie maja charakter spotkań towarzyskich, ale też premiowane są miejscami oraz pucharami. Obecna na rozpoczęciu turnieju Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka życząc zawodnikom udanych występów podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z faktu współpracy czyżewskiej podstawówki nie tylko ze szkołami z naszego powiatu, ale także z powiatu ostrowskiego i zambrowskiego.

      Na zakończenie turnieju Dyrektor Szkoły Radosław Sienicki wręczył wszystkim drużynom puchary oraz dyplomy.

      Organizatorzy turnieju dziękują Burmistrz Czyżewa za środki, dzięki którym mogły być zorganizowane rozgrywki.

       

      Oto wyniki turnieju:

      Kategoria dziewcząt:

      I miejsce SP Nr 4 w Zambrowie

      II miejsce SP w Ciechanowcu

      III miejsce SP w Nurze

      IV miejsce SP w Czyżewie

       

      Kategoria chłopców:

      I miejsce SP Nr 4 w Ciechanowcu

      II miejsce SP w Czyżewie

      III miejsce SP w Zambrowie

      IV miejsce SP w Nurze

       

      SP Czyżew