To była sztuka teatralna Dziady cz. II Adama Mickiewicza wystawiona 24 listopada 2023 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia, na którą wybrali się uczniowie klas siódmych z nauczycielkami panią Iwoną Sienicką, panią Katarzyną Krych i panią Anetą Zaremba.
Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom. To słowa pochodzące z dzieła Williama Szekspira pt. Hamlet. Właśnie to motto poprzedza dramat Dziady cz. II. Cytat ten sugeruje, że świat jest wielką tajemnicą, którą trudno przeniknąć, że nie wszystko możemy wyjaśnić rozumem, że istnieją siły nadprzyrodzone, zapowiada, że w utworze będziemy mieli do czynienia z czymś niezwykłym, wykraczającym poza sferę ludzkiego rozumu.
Musimy pamiętać, że i w naszej historii funkcjonowała wielowiekowa tradycja odprawiania (…) Dziadów, czyli uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków (…) – jak pisał o niej Adam Mickiewicz będący przecież dziejowym świadkiem obyczajów, które wykorzystał w swojej twórczości. Celem Dziadów było nie tylko oswojenie sytuacji śmierci, ale też pomoc duszom zagubionym oraz chęć zrozumienia ich cierpień (w tym zależności od działań za życia ziemskiego) i zasad rządzących egzystencją po tamtej stronie. Ważna w nich była zwłaszcza pamięć o tych zmarłych, którzy, pomimo odejścia z tego świata, pozostawali wciąż wyczuwalnie blisko żywych.
Zachwyciła nas niesamowita gra aktorów, zostaliśmy tak wprowadzeni w klimat dziadów, że czuliśmy jakbyśmy brali udział w tym obrzędzie. Niecodzienna, lekko przerażająca muzyka oraz niesamowite efekty specjalne oddały niezwykły nastrój utworu. Niektórzy z nas chętnie obejrzeliby tę sztukę jeszcze raz.
Julia Pakieła kl. 7 a