W dniu 21 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur".
Wzięło w nim udział 49 uczniów z klas od II do VIII. Celem konkursu było rozwijanie logicznego myślenia oraz popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy zmierzyli się z zestawem zadań wymagających sprytu, wyobraźni oraz dobrej znajomości podstaw matematyki.
Z radością informujemy, że wyróżnienia w tegorocznej edycji zdobyli: Marcel Gołaszewski kl. 2a, Filip Wiśniewski kl. 4b, Jakub Sienicki kl. 6a, Alicja Stańczuk kl. 7a oraz Wojciech Krasowski kl. 8b. Ich sukces jest powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej.
Gratulujemy wyróżnionym uczniom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tego wydarzenia.
Aktualności
Wyróżnienia uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
3b na Zielonej Szkole!
Minął pierwszy dzień pobytu w malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Piękna pogoda i znakomite nastroje towarzyszyły uczestnikom podczas zajęć edukacyjnych w lesie- grze terenowej dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Strzałowo i Pana Adama. Uczniowie uczyli się budować szałasy oraz rozpoznawać gatunki drzew i roślin zielnych. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali plakaty i rozegrali mecz piłki nożnej. Przed nami kolejne dni pełne nauki i zabawy!
35
Egzamin ósmoklasisty za nami
Maj to miesiąc wyjątkowy dla uczniów klas ósmych. Od 13 do 15 maja przystępowali oni do egzaminów ósmoklasisty. We wtorek 13 maja przystępowali do pierwszego z egzaminów - z języka polskiego. Kolejny dzień to zmagania z "królową nauk" - matematyką. Ostatni dzień to egzamin z języków obcych.Większość uczniówpo egzaminie z języka polskiego zgodnie twierdziła, że nie był on trudny, choć nie zabrakło elementów zaskoczenia. Największym z nich okazała się wybrana lektura, której wielu się nie spodziewało. Mimo to uczniowie podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem i spokojem. Opinie na temat egzaminu z matematyki są podzielone, dla części uczniów był łatwy, podczas gdy inni nie kryją rozczarowania i trudności, jakie sprawił im arkusz CKE.
Wszystkim ósmoklasistom życzymy jak najlepszych wyników, które poznają 4 lipca.
Spektakl „Szkoła Pana Kleksa”
9 maja odbył się w naszej szkole spektakl w wykonaniu teatru „Blaszany Bębenek” pt. „Szkoła Pana Kleksa”. Aktorzy przedstawili niezwykłe przygody Adasia Niezgódki, który po spotkaniu ze Szpakiem Mateuszem trafił do szkoły Pana Kleksa. Uczniowie mieli okazję wziąć czynny udział w przedstawieniu tańcząc z aktorami i wspólnie śpiewając.Przygody Ambrożego Kleksa zaprezentowane przez teatr Blaszany Bębenek bardzo się dzieciom podobały.
2
Obchody 3 Maja w naszej szkole
6 maja 2025 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VI A i VI C przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony temu wydarzeniu. Konstytucja 3 Maja uchwalona w roku 1791 była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą regulującą zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Była to nowoczesna ustawa zasadnicza, znosiła liberum veto i wolną elekcję, wprowadzała dziedziczność tronu, umacniała władzę centralną, a ograniczała wpływy magnaterii. Miała się stać fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. Pomimo rozbiorów Konstytucja 3 Maja, dzieło Sejmu Wielkiego, pozostała na zawsze symbolem ratowania Polski i przejawem mądrości politycznej części ówczesnej elity politycznej.
2
Projekt "Żywe lekcje historii - Etos Bohatera - Powstanie Warszawskie"
Szanowni Państwo,
W dniach 29, 30 maja 2025 r. w naszej szkole realizujemy projekt ,,Żywe lekcje historii- Etos Bohatera - Powstanie Warszawskie" dla klas 0-VIII. Projekt, który przybliża historię Powstania Warszawskiego, tym samym sylwetkę patrona szkoły poprowadzi Stowarzyszenie Grupa Historyczno- Edukacyjna ,,Szare Szeregi". W ramach działań uczniowie zapoznają się z zagadnieniami historii Polski, eksponatami, umundurowaniem i wyposażeniem wojskowym oraz wezmą aktywny udział w warsztatach krawieckich, ślusarskich, gdzie własnoręcznie odbiją znak Polski Walczącej. Przeprowadzone zostaną zajęcia z łączności wojskowej, musztra oraz lekcje w Powstańczym Szpitalu Polowym. Wszystkie zajęcia są dostosowane do przedziałów wiekowych zgodnie z załączonym harmonogramem. Koszt udziału wynosi 15 zł/osoba. Prosimy o dokonywanie wpłat do pani Haliny Świerżewskiej w świetlicy w dniach od 19 maja do 23 maja.
Dyrekcja szkoły
Egzamin Ósmoklasisty 2025
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
we wtorek 13 maja 2025r. rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Zapraszamy wszystkich uczniów na ich pierwszy egzamin i życzymy powodzenia.
Uczniowie przychodzą do szkoły na godzinę 8.20 w strojach galowych. Mają ze sobą legitymacje. Zostawiają w sekretariacie telefony komórkowe i inne urządzenie telekomunikacyjne z dostępem do internetu w koszyku przeznaczonym dla jego klasy. Telefony powinny być wyłączone, podpisane i umieszczone w torebce strunowej. Zostaną one zabezpieczone w sekretariacie. Następnie uczniowie udają się do pod wyznaczoną salę. Losują numery ławek i wchodzą do sali. Mają przy sobie tylko dozwolone przybory, butelkę z wodą ( nie wnoszą żadnych torebek, plecaków itp. ). Na czas trwania egzaminu drzwi wejściowe do hali będą zamknięte. Po skończonym egzaminie, uczniowie dojeżdżający mają możliwość oczekiwania na autobus w świetlicy szkolnej.
Przypominamy ogólne zasady dotyczące egzaminu:
Proszę uczulić dzieci na to, aby dostosowywały się do ustalonych zasad komunikowania się w czasie egzaminu z nauczycielem.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
pierwszego dnia – 13 maja 2025r.egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut
drugiego dnia – 14 maja 2025r.egzamin z matematyki, który trwa 125 minut
trzeciego dnia – 15 maja 2025r.egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut.
W przypadku uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do przedłużenia czasu pracęz arkuszem można przedłużyć odpowiednio:
– egzamin z języka polskiego- nie więcej niż o 75 minut
– egzamin z matematyki- nie więcej niż o 65 minut
– egzamin z języka obcego nowożytnego- nie więcej niż o 55 minut
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.
Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Uczniowie mogą mieć ze sobą małą butelkę z wodą. Butelka wody powinna stać na podłodze przy nodze stolika. Chusteczki będą zapewnione.
Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Nastoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, długopis z czarnym tuszem i linijka/ egzamin z matematyki/ przybory wskazane w komunikacie dyrektora CKE.
–w przypadku uczniów przewlekle chorych –leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę będą znajdować się u pielęgniarki szkolnej, która w dniu egzaminów będzie pełnić dyżur w szkole.
Uczniowie rozpoczynają pracę z arkuszem po otrzymaniu polecenia od nauczyciela.
Uczeń ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania zawarte w arkuszuegzaminacyjnym, w szczególności tworzyć własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu.
W czasie egzaminu uczniowie nie opuszczają sali.W uzasadnionych przypadkach uczniowie udają się do toalety pod opieką innego nauczyciela. Potrzebę wyjścia uczeń sygnalizuje przez podniesienie ręki. Uczeń zostawia na ławce zamknięty arkusz. Czas jego nieobecności odnotowuje się w protokole.
Po rozdaniu arkuszy uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali.
Jeżeli uczeń skończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika.
Jeżeli uczeń zakłócałby przebieg egzaminu, przewodniczący przerywa mu pracę i unieważnia egzamin.
Egzamin można również unieważnić, gdy:
- uczeńrozwiązuje zadania egzaminacyjne niesamodzielnie
- wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej
- wniósł na salę egzaminacyjną materiały lub przybory niewymienione w komunikacie dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych
Uczeń, któremu unieważniono egzamin, pisze go w terminie czerwcowym.
Po rozdaniu arkuszy uczniowie:
– zapoznają się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza
– sprawdzają kompletność arkusza tj. czy zawiera zeszyt zadań oraz kartę odpowiedzi
– czy zeszyt zadań zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony
– czy nr pesel na naklejkach jest prawidłowy
– NIE WOLNO PODPISYWAĆ SIĘ NA ARKUSZU!
– wpisują kody i umieszczają naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym:
-informuje zdających o zakończeniu pracy i zamknięciu arkuszy i odłożeniu ich na brzeg stolika
-poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów.
Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty:
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów na stronie https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/.
Wyniki i zaświadczenia
04.07.2025r. – wydanie zdającym zaświadczeń/ informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty
Szkolny Pokaz Talentów
Szanowni Państwo,
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie składa podziękowania rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w organizację, przebieg i wsparcie w Szkolnym Pokazie Talentów.
Zebrano kwotę 5579 złotych, która zostanie przeznaczona na organizację przestrzeni na zewnątrz szkoły. Dziękujemy.Dyrekcja szkoły
Gotujemy z Lubellą
Z radością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do projektu Lubella "Akcja- Szkolna Restauracja”! W ramach tego przedsięwzięcia nakręciliśmy 90-sekundowy konkursowy filmik promujący metamorfozę naszej szkolnej stołówki, w której będziemy serwować smaczne i zdrowe posiłki z makaronami Lubella. Nagrodą w projekcie jest remont stołówki o wartości 100 000 zł. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone już 19 maja, dlatego trzymajcie kciuki za naszą szkołę! Niezależnie od decyzji jurorów, jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wziąć udział w tej kulinarnej przygodzie pod opieką pani Agnieszki Karczewskiej oraz pani Kingi Lubak. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pań pracujacych w szkolnej kuchni, które pomogły nam w przygotowaniu prawdziwej makaronowej uczty.
Samorząd Szkolny
KONCERT EDUKACYJNY - MUZYKA LUDOWA
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z języka polskiego za nami
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji w klasach 3
Zapraszamy na Szkolny Pokaz Talentów
Dnia 9 maja 2025r. o godz. 16:00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie odbędzie się Szkolny Pokaz Talentów, w którym wezmą udział uczniowie z naszej szkoły.
Wydarzenie ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży w rozwijaniu pasji, promowaniu kreatywności oraz budowaniu pewności siebie.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie rodziców uczniów, dziadków, rodzeństwo oraz wszystkich chętnych.
Dochód z pokazu przeznaczony będzie na zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Zakupu cegiełek będzie można dokonać w dniu imprezy od godz. 15:45 przy wejściu, od hali sportowej. Koszt cegiełki – 15zł. (w cenie kawa i ciasto).
Liczymy na duże zainteresowanie z Państwa strony i liczny udział w przedsięwzięciu, którego w naszej szkole jeszcze nie było.
UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH W STOLICY WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO
Dnia 29 kwietnia uczniowie klas szóstych mieli okazję odkrywać uroki Olsztyna. Dzień rozpoczął się wizytą w Muzeum Przyrody, które jest częścią Muzeum Warmii i Mazur. Obejrzeliśmy tu fascynujące wystawy poświęcone florze i faunie regionu, w tym unikalnym gatunkom zwierząt i roślin. Uczniowie uczestniczyli również w ciekawych warsztatach przyrodniczych.
Następnie odwiedziliśmy olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które stanowiło okazję do zgłębienia tajemnic wszechświata oraz podziwiania niezwykłych zjawisk kosmicznych, takich jak ruchy planet, gwiazd czy galaktyk.
Później pod czujnym okiem Pani przewodnik spacerowaliśmy po olsztyńskim rynku, podziwiając piękną architekturę oraz poznając lokalne zabytki. Odwiedziliśmy też zamek Kapituły Warmińskiej, który zachwycił zarówno swoją majestatycznością, jak i interesującą ekspozycją muzealną. Dowiedzieliśmy się, że w latach 1516–1519 oraz 1520–1521 na zamku mieszkał słynny polski astronom Mikołaj Kopernik. Na olsztyńskim Starym Mieście, w pobliżu zamku, odkryliśmy Ławeczkę Mikołaja Kopernika, pomnik przedstawiający astronoma siedzącego na murku z astrolabium w dłoniach.
Ostatnim punktem programu wycieczki była ekscytująca gra w paintball laserowy. Uczniowie mogli nie tylko sprawdzić swoje zdolności taktyczne, ale także zacieśnić relacje w grupie. Paintball laserowy okazał się idealnym podsumowaniem wyjazdu – zapewnił wszystkim niezapomniane wspomnienia i zakończył dzień w fantastycznym stylu.
Wycieczka okazała się być nie tylko edukacyjną, ale także relaksującą przygodą.
Dorota Wyszyńska, Marta Gniazdowska,
Małgorzata Godlewska, Iwona Gniazdowska
44
Uroczysty apel upamiętniający Dzień Ziemi
22 kwietnia to wyjątkowa data w kalendarzu – święto naszej planety, Dzień Ziemi.
Podczas apelu z okazji Dnia Ziemi, który odbył się 28 kwietnia, uczniowie klas 4a i 4c przypomnieli, jak ważna jest troska o środowisko.
Jednym z najbardziej oryginalnych i pouczających punktów programu była scenka teatralna pt. „Sąd nad ropuchą”. W nietypowym procesie sądowym rozstrzygnięto, czy ropucha powinna być niszczona czy chroniona. Ostateczny werdykt sądu był jednoznaczny – ropucha to pożyteczny mieszkaniec ogrodów, który pomaga zwalczać szkodniki i zasługuje na ochronę, mimo, że jej wygląd może budzić niechęć. Ta inscenizacja była pięknym przykładem walki z uprzedzeniami i uświadomiła, że każde stworzenie ma swoje miejsce i rolę w ekosystemie.
W dalszej części apelu uczniowie zaprezentowali konkretne sposoby na bycie przyjacielem Ziemi. Każde dziecko wypowiadało proste, a zarazem bardzo ważne zdanie o tym, co robi na co dzień dla dobra planety – od oszczędzania wody, przez segregację śmieci, po troskę o zwierzęta i rośliny. Te krótkie deklaracje pokazują, że nie trzeba wielkich działań, by zmienić coś na lepsze. Wystarczy zacząć od siebie.
Apel zakończył się wspólnym wykonaniem piosenki „Nasza Ziemia najpiękniejsza”, której słowa niosą pozytywne przesłanie i motywują do działania. Uczniowie śpiewali z entuzjazmem i nadzieją, że zmiana jest możliwa – jeśli tylko będziemy działać razem.
Dzień Ziemi to nie tylko okazja do refleksji, ale przede wszystkim wezwanie do działania. Każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza planeta za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Zacznijmy od małych kroków – segregujmy odpady, oszczędzajmy wodę, nie śmiećmy w lasach, uczmy się szacunku do natury, bo Ziemia to nasz dom – jedyny, jaki mamy. I od nas zależy, czy pozostanie piękny, zielony i żywy.
Agnieszka Budzeń-Kozłowska
Dorota Jadczak
6
Wpłaty za obiady za MAJ 2025r.
Komunikat dla rodziców klas 0-VIII
W maju 2025 roku cena za 1 obiad dla uczniów klas 1-8 wynosi - 6,00 zł dla ucznia. Łącznie za 17 dni: 102,00 zł.
Uczniowie oddziału przedszkolnego, którzy będą uczęszczać do szkoły w czasie przerwy w dni wolne od zajęć dydaktycznych (02,13, 14, 15 maja) - koszt obiadu za 21 dni: 126,00 zł.
Wpłaty należy dokonać do 12 maja w godz. 7.30 -13.00. do kierownika świetlicy. Uczniowie dokonują wpłat w trakcie przerw.
Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady i przygotować gotową sumę.
Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.
Podsumowanie projektu historycznego: „1000-lecie Królestwa Polskiego”
25 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się dzień z Bolesławem Chrobrym, stanowiący podsumowanie projektu edukacyjnego. Istotą podjętych działań było wzbudzanie dumy narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
Oto podsumowanie inicjatyw podjętych w ramach projektu:
Zorganizowano grę, escape room pod tytułem "Na zamku polskich królów”, w której uczestnicy mieli okazję odkrywać tajemnice, rozwiązując zagadki związane z historią Polski i życiem królów.
Przeprowadzono dwa konkursy: pierwszy polegał na stworzeniu portretu Bolesława Chrobrego, a drugi na przygotowaniu multimedialnej prezentacji, co pozwoliło młodzieży na wyrażenie swojej kreatywności i wiedzy. Inicjatywa była poprzedzona ankietą, w której uczniowie wskazali najpopularniejszych polskich władców. Następnie przygotowano wystawę pt. "Mistrzowskie wizerunki polskich królów".
Przeprowadzono cykl lekcji, które koncentrowały się na kluczowych wydarzeniach związanych z pierwszym królem Polski oraz jego koronacją, które miały wpływ na umocnienie władzy królewskiej oraz rozwój Polski w X i XI wieku.
Zorganizowano wyjątkowy konkurs, w ramach którego uczestnicy mieli zaprojektować wzór nowego banknotu z wizerunkiem Bolesława Chrobrego, łącząc sztukę z historią finansów.
Nagrano film o rządach Bolesława Chrobrego, który przybliża czasy panowania Bolesława Chrobrego, jego osiągnięcia oraz znaczenie dla kształtowania się polskiego państwa.
K. Krych, M. Gniazdowska, A. Pieńkowski
34
Zlot harcerski w Srebrnej
W dniach 25-26 kwietnia 2025 roku harcerze 3 DH uczestniczyli w Zlocie Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Hufca Wschodniomazowieckiego pod hasłem “Strażnicy Ideałów”. Organizatorem zlotu była 10 Drużyna Harcerska “Łowcy Przygód” ze Srebrnej. W piątkowy wieczór odbyło się ognisko harcerskie, podczas którego przyrzeczenie harcerskie złożyła druhna Nicola Kuropatwa. Wspólne pieczenie kiełbasek i gry przy ognisku to wyjątkowe chwile spędzone wśród zaprzyjaźnionych drużyn. Oglądaliśmy również film “Pan Samochodzik i templariusze”. W sobotę odbyła się gra terenowa Srebrna- Łętownica. Harcerze mieli do wykonania m.in. marsz na orientację, rzut oszczepem i rzutkami do celu, bieg z przeszkodami, odszyfrowanie hasła związanego z historią rodziny ze Srebrnej.
Kolejny zlot już za nami. Bogatsi o nowe doświadczenia czekamy na kolejne spotkania harcerskie.
pwd Anna Walaszek
Magdalena Bogucka
54
Życzenia Wielkanocne
Podziękowania za zaangażowanie w organizację i przebieg Kiermaszu Wielkanocnego
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie składa podziękowania rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg Kiermaszu Wielkanocnego.
Zebrano kwotę 3842 złotych, która zostanie przeznaczona na organizację przestrzeni na zewnątrz szkoły. Dziękujemy.Dyrekcja szkoły
Projekt edukacyjny z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego realizowany w naszej szkole
W związku z obchodami 1000-lecia Królestwa Polskiego w naszej szkole jest realizowany projekt edukacyjny. Celem inicjatywy jest upowszechnianie wiedzy na temat życia i działalności pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego w kraju i poza jego granicami oraz uczczenie 1000-lecia jego koronacji. W ramach programu "1000-lecie Królestwa Polskiego" podjęto szereg ciekawych i angażujących działań. Jednym z nich jest nagranie, w którym uczniowie naszej szkoły składają hołd pierwszemu królowi Polski, podkreślając jego zasługi dla państwa.
Przepis na.. udaną lekcję
Przedświąteczna środa była okazją do przeprowadzenia lekcji języka polskiego w klasie 6 c na temat instrukcji i przepisu kulinarnego. Na zajęcia uczniowie mieli przynieść przepisy kulinarne dań, które potrafią sami przygotować. Po analizie elementów ( składniki, instrukcja wykonania) przystąpili do prezentacji swoich wpisów kulinarnych oraz przygotowanych dań. Byłam mile zaskoczona, jak wielu z moich uczniów potrafi samodzielnie przygotować potrawę i pięknie ją zaprezentować na forum klasy. Następnie powstał nam przepis na udaną lekcję, a wśród składników pojawiły się m.in. 1. Dobry humor 2. Koncentracja i słuchanie 3. Uczenie się od siebie 4. Posiadanie niezbędnych przyborów 5. Praca w grupach 6. Fajny nauczyciel Na zakończenie zrobiliśmy sobie zdjęcia przyniesionych przepisów, by móc je wypróbować w domu na Wielkanoc.
Kinga Lubak
4
"KONKURS „EKO - CLOVIN – edycja III”
15 kwietnia 2025 r. nasza szkoła brała udział w konkursie EKO - Clovin organizowanym przez firmę Clovin z Czyżewa. Konkurencje konkursowe dotyczyły wiedzy z zakresu ekologii oraz połączone były z rywalizacją sportową. W konkursie wystartowało 15 drużyn. Nasza drużyna w składzie: Alicja Baczewska, Liliana Zaremba, Oliwier Kalinowski, Jan Góralczyk, Hubert Sienicki zajęła I miejsce. Uczniów do konkursu przygotowywała pani Agnieszka Budzeń – Kozłowska i pan Grzegorz Wojno. Podczas zawodów nasi uczniowie udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę na tematy związane z ekologią, a także to, jak doskonale potrafią współpracować w grupie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
20
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicy katastrofy smoleńskiej
„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”
Marian Hemar, fragment wiersza „Katyń”Delegacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicy katastrofy smoleńskiej, złożyliśmy kwiaty przy tablicy upamiętniającej honorowego Obywatela gminy Czyżew- śp. Lech a Kaczyńskiego.
WYRÓŻNIENIA W XIII EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU POEZJI I PIOSENKI ANGIELSKIEJ
12 kwietnia 2025 r. czworo uczniów naszej szkoły (Alicja Baczewska, Wojciech Krasowski, Liliana Zaremba oraz Wioletta Krasowska) prezentowało swoje uzdolnienia językowe, recytatorskie i wokalne, uczestnicząc w XIII edycji Regionalnego Konkursu Poezji i Piosenki Angielskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu.
Konkurs, będący kontynuacją wieloletniej tradycji, powtarzany cyklicznie, ma na celu między innymi: uwrażliwianie młodzieży na poezję angielską oraz bogactwo leksyki mistrzów, pogłębienie wiedzy o literaturze angielskiej, doskonalenie umiejętności językowych, recytatorskich i wokalnych, zachęcanie do prezentacji swoich zdolności przed publicznością oraz rozwijania zainteresowań.
W finale wzięło udział 37 uzdolnionych uczniów z klas VII i VIII z powiatów: wysokomazowieckiego, siemiatyckiego oraz bielskiego, ze szkół w Perlejewie, Rudce, Wysokiem Mazowieckiem, Jabłonce Kościelnej, Dąbrowie Wielkiej, Kuleszach Kościelnych, Szepietowie, Łuniewie Małym, Łempicach, Ciechanowcu i Czyżewie.
Konkurs odbywał się w 2 kategoriach – wiersz oraz piosenka poetycka. Występy wzbudziły ogromny podziw wśród publiczności a jury, w skład którego weszli angliści i muzycy, nie miało łatwego zadania wyłaniając zwycięzców.
Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale.
Wyróżnienia otrzymali:
Wojciech Krasowski za recytację wiersza „If” Rudyarda Kiplinga,
Wioletta Krasowska za interpretację piosenki „A Million Dreams”, której wykonawcą jest Ziv Zaifman.
Gratulujemy i życzymy zapału do dalszego rozwijania swoich pasji!
Dorota Wyszyńska
3
Relacja z kina sferycznego
- 25
KIERMASZ STROIKÓW WIELKANOCNYCH
- 3
Przerwa świąteczna dla uczniów klas I-VIII
Uprzejmie informujemy, iż od dnia 17.04.2025r. /czwartek/ do 22.04.2025r. włącznie /wtorek/ trwa przerwa świąteczna dla uczniów klas I-VIII.
W oddziałach przedszkolnych w dniach 17.04.2025r. /czwartek/, 18.04.2025r./piątek/, 22.04.2025r./wtorek/ zajęcia będą odbywały się zgodnie z obowiązującym planem w godz. 7.30-15.30.
Prosimy rodziców o wcześniejsze poinformowanie wychowawców o ilości uczniów, którzy będą korzystać w tych dniach z obiadów w szkole do dnia 16.04.2025 r. do godz. 12.00.
Dyrekcja SP w Czyżewie
TRENUJ Z AKTYWNĄ SZKOŁĄ
16 kwietnia 2025r. (środa) godz.10.00-12.00 na szkolnych obiektach sportowych odbędzie się event dla uczniów klas IV, V i VI zorganizowany przez Fundację Orły Sportu pod hasłem Trenuj z Aktywną Szkołą.
XIII Powiatowy Konkurs Piosenki Powstańczej i Harcerskiej
8 kwietnia 2025 roku zorganizowany został XIII Powiatowy Konkurs Piosenki Powstańczeji Harcerskiej, którego gospodarzem była nasza szkoła. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu wysokomazowieckiego, do którego zgłosiło się łącznie pięćdziesięciu uczestników z klas I – VIII. Głównym celem jest popularyzacja piosenek o tematyce patriotycznej i harcerskiej oraz wspieranie integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych. Honorowy patronat nad konkursem obejmuje Stowarzyszenie Szarych Szeregów w Warszawieoraz Burmistrz Czyżewa Pan Franciszek Kuczewski. Przybyłych gości powitała pełniąca obowiązki dyrektora szkoły Pani Marzena Kulesza, która podkreśliła, iż jest to wyjątkowe wydarzenie, które łączy nas wszystkich – nie tylko zamiłowaniem do muzyki, ale przede wszystkim do harcerskich wartości, wspólnoty i tradycji.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Haliny Lipińskiej przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
Kategoria soliści kl. I – III
I miejsce - Elena Pierzgalska - Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie
II miejsce - Zuzanna Łachacz - Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckie
III miejsce - Wojciech Kaczyński - Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnemwyróżnienie –Kinga Jaszak - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkie
wyróżnienie - Izabela Brzozowska - Zespół Szkolno – Przedszkolnego w Jabłoni KościelnejKategoria zespół kl. I – III
I miejsce - Maja Saniewska, Krystian Kaczyński - Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem
II miejsce - Małe zuchy- Szkoła Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie
III miejsce - Drużyna 3 D - Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiemwyróżnienie - Chłopaki Pierwszaki - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej
wyróżnienie - Promyczki - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie WielkiejKategoria soliści kl. IV – VIII
I miejsce - Antonina Średnicka- Szkoła Podstawowaim. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szpietowie
II miejsce - Daria Brzozowska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jabłoni Kościelnej
III miejsce - Wiktor Zaborowski - Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnemwyróżnienie - Zuzanna Cymer - Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie
wyróżnienie - Kamila Kaczyńska - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie WielkiejKategoria zespół kl. IV – VIII
I miejsce - Szkolny zespół wokalny - Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie
II miejsce - Karolina Tyszko, Dominika Równa, Maja Radomska - Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie
III miejsce - Michalina Maria Wojno, Jan Aleksander Wojno - Szkoła Podstawowa im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Dąbrówce Kościelnejwyróżnienie - Nikola Patrycja Paluszek, Ewelina Jankowska - Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem
Aneta Zaremba
61
Archiwum Aktualności