• BIAŁOSTOCCY HARCERZE NA FERIACH W NASZEJ SZKOLE

     • W dniach 23-27 stycznia w budynku Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów gościliśmy grupę prawie 200 harcerzy ZHP Chorągiew Białostocka, którzy w tym czasie zorganizowali u nas zimowisko harcerskie. Dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 8-20 lat pod okiem opiekunów przeprowadzali wiele działań  tematycznych, ściśle przestrzegając ustalonego ramowego planu dnia.  Na nudę raczej nie mogli narzekać, gdyż dzień od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora był wypełniony. Cieszymy się bardzo, że okazaliśmy się placówką przyjazną i godną zaufania tym bardziej, że tajniki harcerstwa nie są nam obce, o czym świadczy imię naszej szkoły.

      W dniu wyjazdu uczestników zimowiska odwiedziła Burmistrz Czyżewa Pani  Anna Bogucka, zapraszając ich na letni obóz do naszego urokliwego miasteczka i życząc wszystkiego dobrego w ich dalszej działalności harcerskiej.

      SP Czyżew

     • PAMIĘTAMY - 160. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

     • Na cmentarzu w Czyżewie znajduje się grób powstańca styczniowego Karola Roszkowskiego, którego syn Jan Konrad Roszkowski wybudował znajdujący się przy ul. Mazowieckiej w Czyżewie piękny, drewniany dworek, wpisany w rejestr zabytków.

      W piątek 20 stycznia wraz innymi delegacjami zapaliliśmy znicz na grobie powstańca.

      Z uczniami klas 7 i 8 z prelekcją dotyczącą powstania  spotkał się Pan Przemysław Wasilewski.

     • Kolędowanie

     • „ A witajcie dobrzy ludzie,
      Otwierajcie ścieżaj drzwi!
      Przynosimy wieść o cudzie,
      Co po całej ziemi grzmi.
      Dawny zwyczaj bywa wszędzie,
      Przychodzimy po kolędzie.”

      Przy akompaniamencie akordeonu i ze śpiewem na ustach uczniowie kl. 5 A podczas uroczystości Święta Trzech Króli zaprezentowali tradycyjną scenkę kolędowania, które kiedyś według tradycji odbywało się po domach.

      W ten sposób uczniowie chcieli przypomnieć, jak ważne jest kultywowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie.

                                                              Iwona Sienicka

      Źródło zdjęć: eWysMaz.pl


     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

     • Wraz z początkiem października klasa IIc  włączyła się do międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa u dzieci.

      Projekt ma  za zadanie rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,

      czy pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji, ale przede wszystkim integrację klasy.

      Cały projekt składa się z trzech odrębnych modułów, a my właśnie zakończyliśmy pierwszy  - podróże po Polsce. Przed nami jeszcze podróże po Europie i świecie.

      Lektura nad którą pracowaliśmy przez ostatnie miesiące nosi tytuł „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” pani Agnieszki Frączek. Dzieci zapoznawały się z jej treścią w domu, a także na zajęciach w szkole. Po przeczytaniu przystąpiliśmy do najciekawszej części czyli wykonywania zadań zgodnie z projektem, służyły nam do tego między innymi specjalnie przygotowane LEKTURNIKI. Każde dziecko ma swój własny. Regularnie zamieszczane są w nich najważniejsze informacje dotyczące omawianej obecnie książki.

      W ramach naszej działalności w klasie pojawił się kącik czytelniczy, specjalnie dla akcji bookcrosingowej. Każde dziecko umieściło w kąciku książki, w którym czekały cierpliwie na swoją dalszą podróż… przestrzeń naszego kącika otoczyły samodzielnie wykonane przez dzieci chmurki symbolizujące uczestnictwo w projekcie.

      Na jednych z zajęć wybraliśmy się również w podróż do Łodzi, ponieważ to tam właśnie przez znaczną część swojego życia mieszkał i wychowywał się Julian Tuwim. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami, najpiękniejszymi budowlami, ciekawostkami,  a także tym jak wyglądało miasto w przeszłości. Ściany naszej sali przyozdobiły samodzielnie wykonane broszury turystyczne, które zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia tego miasta.

      Naszym ostatnim i  wywołującym najwięcej pozytywnych emocji zadaniem było przygotowanie sesji fotograficznej. Dzieci wspólnie z nauczycielami przygotowały plan zdjęciowy, przenosząc nas tym samym do 1900 roku. Wisienką na torcie były cudowne stroje i przebrania przygotowane przy pomocy rodziców. To była prawdziwa podróż w czasie!

      Projekt wymaga dużo zaangażowania ze strony dzieci, rodziców i nauczycieli, ale niesie za sobą wspaniałe efekty, które wynikają z wytrwałej pracy naszych dzieciaków. Emocje i wrażenia, towarzyszące im podczas tych wycieczek, a także zdobyte wiadomości z pewnością pozostaną w pamięci na długo. A to jeszcze nie koniec naszej podróży! Europo…. Nadciągamy!

       

      Ewa Pieńkowska
      Beata Mioduszewska

     • Wpłaty za obiady - styczeń

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu styczniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi- 5,00zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 70,00 zł. (14 dni robocze).

      Wpłatę należy dokonać do 13 stycznia w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.