• Wpłaty za obiady

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu kwietniu 2023 roku cena za 1 obiad wynosi - 6,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 96,00 zł. (16 dni robocze).

      Wpłatę należy dokonać do 14 kwietnia  w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.     

     • Zawołani po imieniu

     • 24 marca - Dzień poświęcony Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.

      Czyżew Sutki

     • Wycieczka do Warszawy

     • O tym, jak pięknie jest nad Wisłą wczesną wiosną, przekonali się uczniowie starszych klas, którzy udali się 23.03.2023r. na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Planetarium w Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym młodzież uczestniczyła w niecodziennej lekcji astronomii. Nie zabrakło też okazji do integracji, gdyż wszyscy świetnie się bawili w czasie seansu w kinie oraz rozgrywek w kręgielni.

      Wychowawczynie kl.7

     • Pierwszy dzień wiosny ...

     • Powitanie wiosny w klasach 1 – 3

      Jak co roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie i w duchu uczciwej rywalizacji sportowej powitali długo wyczekiwaną wiosnę. Tego dnia zostały zorganizowane zawody sportowe, w których miały okazję wykazać się swoimi możliwościami fizycznymi.  W całej szkole rozbrzmiewały okrzyki radości, a uśmiechy nie schodziły z ich twarzy.

      Tak prezentują się wyniki:

      w kategorii klas I:

      1 miejsce klasa 1 a

      2 miejsce klasa 1 b

      w kategorii klas II

      1 miejsce klasa 2 b

      2 miejsce klasa 2 c

      3 miejsce klasa 2 a

      w kategorii klas III

      1 miejsce klasa 3 a

      2 miejsce klasa 3 b

       

     • Spotkanie autorskie  z Marcinem Koziołem

     • 16 marca  br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Marcinem Koziołem - autorem książek dla dzieci młodzieży.Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Pisarz na swojej drodze spotkał wiele znanych osób -  m.in. występował na kameralnym pokazie przed Królową Elżbietą II.

      Jest zapalonym podróżnikiem. Z aparatem zwiedził ponad 60 krajów.Niedawno przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie – (Nagroda Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci roku). Książki o Wombacie są interaktywne. W środku można znaleźć są łapki Maksymiliana, a zeskanowanie ich telefonem lub przepisanie kodu na stronie www pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne.Miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą”, której współautorką jest Katarzyna Dowbor.Spotkanie było doskonałą promocją czytelnictwa, nie zabrakło w nim humoru i ciekawych opowieści, zachwyciło nie tylko uczniów.

      Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w wydarzeniu, a na zakończenie mogły nabyć książki autora i otrzymać autograf.

       

     • PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

     • NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

      Dzień 15 marca w naszej szkole był dniem niecodziennym, ponieważ zaszczycili nas swoją obecnością niezwykli goście Pan Leopold Dmochowski, Pan Mieczysław Korzeniewski, Pan Bogdan Sienicki, Pan Dariusz Syrnicki i Pan Przemysław Wasilewski, którzy uświetnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchodzony przez społeczność szkolną.

      Kim byli Żołnierze Wyklęci?

      Żołnierze Wyklęci byli członkami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.  Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej przez ZSRR.  Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. Mimo upływu tylu lat wiedza na ten temat jest wciąż niepełna, ponieważ na skutek komunistycznej propagandy była skutecznie zniekształcana i fałszowana. Komunistom nie wystarczyła tylko fizyczna eksterminacja żołnierzy. Tak wielu z nich przecież zostało bestialsko przesłuchiwanych, skazanych na wieloletnie więzienie lub wyrokiem komunistycznych sądów skazanych na śmierć. Szkalowano ich pamięć, przedstawiano w złym świetle, wypaczano cel o który walczą. Takie informacje trafiały do encyklopedii i podręczników historii, napisano też mnóstwo książek, powstało wiele filmów i opracowań, co miało wpływ na ugruntowanie fałszywych stereotypów, które królują po dzień dzisiejszy. Komuniści bali się kultu bohaterów, który może dawać siłę następnym pokoleniom do walki z komuną. I dlatego zamęczonych i zabitych Partyzantów potajemnie chowano w bezimiennych grobach pozbawiając ich nawet krzyża na mogiłach a miejsca pochówków zostały owiane tajemnicą. Powojenna konspiracja niepodległościowa  była  najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej siłą władzy komunistycznej do czasów powstania Solidarności. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej niezłomnej postawie przyczynili się do opóźnienia lub uniemożliwienia wprowadzenia niektórych założeń systemu komunistycznego np. dotyczące własności prywatnej, jak podkreśla Pan Dariusz Syrnicki, że tylko w Polsce na tle Europy Środkowo - Wschodniej zachowały się prywatne gospodarstwa rolne.

      Nasi goście należą do Związku Narodowych Sił Zbrojnych, są społecznikami i działaczami, którzy odtwarzają historię i przywracają dobre imię bohaterom. Panowie przybyli do nas w mundurach, które uczniowie z zaciekawieniem oglądali. Pan Bogdan Sienicki i Pan Przemysław Wasilewski zaprezentowali uzbrojenie jakim dysponowali żołnierze w tamtych czasach, co było wielką atrakcją dla uczniów. Zaopatrzyli też uczniów w czasopisma historyczne GŁOS znad Narwi, w których zostały opisane działania i losy Żołnierzy Wyklętych związanych ze  społecznością lokalną. Czasopisma te zapewne też dzieci przekażą do przeczytania swoim rodzicom i dziadkom.

      Jak wyglądała niecodzienna lekcja historii w naszej szkole?

      Po wystąpieniu Pana Dyrektora Radosława Sienickiego,  przywitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas VI-VIII pod kierunkiem  nauczyciela Pani Małgorzaty Godlewskiej.

      Uczniowie przygotowali część artystyczną, która przeplatała się z wystąpieniami naszych gości i przebiegała pod czujnym okiem prowadzących Zuzanny Świerżewskiej i Franciszka Góralczyka. Uczennice Malwina Sienicka, Maja Jaźwińska i Paulina Zaremba zaśpiewały pieśń ,,Biały krzyż.” Do utworu została wykonana prezentacja ukazująca sylwetki Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez ucznia Remigiusza Piotrowskiego.  Uczeń Hubert Stańczuk,  wykonał na akordeonie utwór ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę” zwany też ,,Kołysanką leśną”, skomponowany dla Partyzantów.   Wiersz ,,Pamięci Żołnierzy Wyklętych” recytowali Weronika Kosińska i Kamil Markowski. Gabriel Zabudowski zaśpiewał pieśń,, Już dopala się ogień biwaku..” którą zalicza się do grona pieśni partyzanckich, śpiewanych w Leśnych Oddziałach. Pieśń ta dedykowana była wszystkim naszym gościom, którzy z tak wielkim zaangażowaniem dbają o autentyczną pamięć historyczną. Następnie Pan Dariusz  Syrnicki wygłosił prelekcję na temat podziemia antykomunistycznego w Polsce i na Podlasiu, przekazując  nam wiele ciekawych i nieznanych faktów. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Pana Leopolda Dmochowskiego ps. „Sęk”, który był zaprzysiężonym członkiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Pan Leopold ukrywał i leczył Partyzantów III Brygady NZW. Pan Dmochowski był aresztowany i poddawany okrutnemu śledztwu w Urzędzie Bezpieczeństwa. W dalszej części Pan Mieczysław Korzeniewski,  który jest również bardzo mocno zaangażowany w przywracanie czci Żołnierzom Wyklętym  zaprezentował utwory żołnierskie, pięknie śpiewając i grając na gitarze oraz akordeonie. Następnie uczeń Szymon Pawlak zaśpiewał piosenkę ,,Wolność kocham i rozumiem” aby podkreślić fakt że jesteśmy narodem, który kocha wolność i nigdy z niej nie zrezygnuje. Na koniec spotkania Pani Wicedyrektor Iwona Sienicka i Pan Dyrektor Radosław Sienicki wręczyli naszym gościom podziękowania za prawdziwą lekcję polskości.

      Małgorzata Godlewska

     • Niezwykła podróż z Małym Księciem… – projekt klasy 7a

     • Jedną z ciekawszych literackich wędrówek jest pełna przygód podróż opisana w dziele Antoine de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Podsumowując pracę z lekturą, uczniowie klasy 7 a z zaangazowaniem odwzorowali szlak , którym podążał Mały Podróżnik. Utworzone planety stworzyły swego rodzaju galaktykę Małego Księcia. Wszystkie podjęte działania doprowadziły do omówienia najważniejszych kwestii poruszanych w lekturze. Przy okazji udzielił nam się wyjątkowy nastrój, w który wprowadziła nas piękna piosenka Katarzyny Sobczyk - „Mały Książę”.

     • Kiermasz

     • W dniach 27-28.02.2023 roku w naszej szkole odbył się kiermasz. Dochód w kwocie 1400 zł przekazany został dla konto chorego Michała Wiaksy.

      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

      Anna Walaszek

       

     • BIEG "TROPEM WILCZYM"

     • Dnia 3 marca uczniowie naszej szkoły wzięli już po raz drugi udział  w biegu

      „ Tropem Wilczym”, poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych.


      W pierwszej edycji naszego biegu  uczestniczyło kilkudziesięciu pasjonatów historii i to dzięki nim wszystko się zaczęło.

      Z roku na rok bieg gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym w Polsce.


      Historia biegu:

      W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.

      W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast. Tradycyjny bieg Tropem Wilczym ma dystans 1963 metry i odwołuje się do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

      Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
      Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

       

       

      W kategorii klas 4-6 następujące miejsca zdobyli:

      Dziewczęta

      1 Julia Borowa

      2 Polina Levytska

      3 Wiktoria Kulesza

       

      Chłopcy

      1 Antoni Kaczyński

      2 Wojciech Krasowski

      3 Hubert Sienicki

       

      W kategorii klas 7-8 następujące miejsca zdobyli:

      Dziewczęta

      1 Zuzanna świerżewska

      2 Klaudia Kaczyńska

      3 Kamila Dmochowska

       

      Chłopcy

      1 Mateusz Walkowski

      2 Remigiusz Piotrowski

      3 Tomasz Lipiński

       

      Cieszy nas fakt, iż mimo wietrznej pogody nasi uczniowie tak licznie wzięli udział w biegu, tym samym czcząc pamięć o bohaterach.

       

                                                                                     Grzegorz Wojno

       

       

     • Blanka Cygan laureatką Konkursu Plastycznego „Toleruję, szanuję, akceptuję”

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły – Blanka Cygan z klasy 6b zajęła II miejsce w konkursie promującym ideę tolerancji, szacunku i pomocy dla drugiej osoby. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Prewencji KWP w Białymstoku wspólnie z Zespołem ds. Ochrony Praw Człowieka.

      W dniu 1 marca 2023 roku w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Bez Dyskryminacji w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbył się finał konkursu, w którym wzięła udział Blanka oraz jej koledzy i koleżanki z klasy. Laureatka otrzymała nagrodę indywidualną z rąk Komendanta Wojewódzkiej Policji nadinspektora Roberta Szewca, Dyrektora Muzeum Podlaskiego dr Waldemara Wilczewskiego, a także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Organizatorzy przygotowali również nagrodę niespodzianką dla całej klasy – dowolne zajęcia warsztatowe w wybranej placówce Muzeum Podlaskiego. Po uroczystości dzieci wzięły udział w pokazie tresury psów służbowych oraz mogły przyjrzeć się z bliska specjalistycznym pojazdom wykorzystywanym w codziennej pracy policjantów.

      Praca, którą wykonała uczennica łączyła wiele technik, jest bardzo wymowna i pobudzająca do myślenia. Gratulujemy Blance nie tylko wygranej, ale przede wszystkim kreatywnych pomysłów.

       

      Odsyłamy też na stronę KWP w Białymstoku relacjonującą wydarzenie.

     • Wojsko w naszej szkole

     • 28 lutego w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim i jednocześnie nowo utworzonego 15 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dąbrowi - Moczydłach. Celem spotkania było przybliżenie oferty uczniom klas 7 i 8, by w najbliższej przyszłości zechcieli uczyć się w certyfikowanych szkołach mundurowych i  odkryli swoje powołanie do terytorialnej służby wojskowej.

                                                                                                              Iwona Sienicka