NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
Dzień 15 marca w naszej szkole był dniem niecodziennym, ponieważ zaszczycili nas swoją obecnością niezwykli goście Pan Leopold Dmochowski, Pan Mieczysław Korzeniewski, Pan Bogdan Sienicki, Pan Dariusz Syrnicki i Pan Przemysław Wasilewski, którzy uświetnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchodzony przez społeczność szkolną.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierze Wyklęci byli członkami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej przez ZSRR. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. Mimo upływu tylu lat wiedza na ten temat jest wciąż niepełna, ponieważ na skutek komunistycznej propagandy była skutecznie zniekształcana i fałszowana. Komunistom nie wystarczyła tylko fizyczna eksterminacja żołnierzy. Tak wielu z nich przecież zostało bestialsko przesłuchiwanych, skazanych na wieloletnie więzienie lub wyrokiem komunistycznych sądów skazanych na śmierć. Szkalowano ich pamięć, przedstawiano w złym świetle, wypaczano cel o który walczą. Takie informacje trafiały do encyklopedii i podręczników historii, napisano też mnóstwo książek, powstało wiele filmów i opracowań, co miało wpływ na ugruntowanie fałszywych stereotypów, które królują po dzień dzisiejszy. Komuniści bali się kultu bohaterów, który może dawać siłę następnym pokoleniom do walki z komuną. I dlatego zamęczonych i zabitych Partyzantów potajemnie chowano w bezimiennych grobach pozbawiając ich nawet krzyża na mogiłach a miejsca pochówków zostały owiane tajemnicą. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej siłą władzy komunistycznej do czasów powstania Solidarności. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej niezłomnej postawie przyczynili się do opóźnienia lub uniemożliwienia wprowadzenia niektórych założeń systemu komunistycznego np. dotyczące własności prywatnej, jak podkreśla Pan Dariusz Syrnicki, że tylko w Polsce na tle Europy Środkowo - Wschodniej zachowały się prywatne gospodarstwa rolne.
Nasi goście należą do Związku Narodowych Sił Zbrojnych, są społecznikami i działaczami, którzy odtwarzają historię i przywracają dobre imię bohaterom. Panowie przybyli do nas w mundurach, które uczniowie z zaciekawieniem oglądali. Pan Bogdan Sienicki i Pan Przemysław Wasilewski zaprezentowali uzbrojenie jakim dysponowali żołnierze w tamtych czasach, co było wielką atrakcją dla uczniów. Zaopatrzyli też uczniów w czasopisma historyczne GŁOS znad Narwi, w których zostały opisane działania i losy Żołnierzy Wyklętych związanych ze społecznością lokalną. Czasopisma te zapewne też dzieci przekażą do przeczytania swoim rodzicom i dziadkom.
Jak wyglądała niecodzienna lekcja historii w naszej szkole?
Po wystąpieniu Pana Dyrektora Radosława Sienickiego, przywitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas VI-VIII pod kierunkiem nauczyciela Pani Małgorzaty Godlewskiej.
Uczniowie przygotowali część artystyczną, która przeplatała się z wystąpieniami naszych gości i przebiegała pod czujnym okiem prowadzących Zuzanny Świerżewskiej i Franciszka Góralczyka. Uczennice Malwina Sienicka, Maja Jaźwińska i Paulina Zaremba zaśpiewały pieśń ,,Biały krzyż.” Do utworu została wykonana prezentacja ukazująca sylwetki Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez ucznia Remigiusza Piotrowskiego. Uczeń Hubert Stańczuk, wykonał na akordeonie utwór ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę” zwany też ,,Kołysanką leśną”, skomponowany dla Partyzantów. Wiersz ,,Pamięci Żołnierzy Wyklętych” recytowali Weronika Kosińska i Kamil Markowski. Gabriel Zabudowski zaśpiewał pieśń,, Już dopala się ogień biwaku..” którą zalicza się do grona pieśni partyzanckich, śpiewanych w Leśnych Oddziałach. Pieśń ta dedykowana była wszystkim naszym gościom, którzy z tak wielkim zaangażowaniem dbają o autentyczną pamięć historyczną. Następnie Pan Dariusz Syrnicki wygłosił prelekcję na temat podziemia antykomunistycznego w Polsce i na Podlasiu, przekazując nam wiele ciekawych i nieznanych faktów. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Pana Leopolda Dmochowskiego ps. „Sęk”, który był zaprzysiężonym członkiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Pan Leopold ukrywał i leczył Partyzantów III Brygady NZW. Pan Dmochowski był aresztowany i poddawany okrutnemu śledztwu w Urzędzie Bezpieczeństwa. W dalszej części Pan Mieczysław Korzeniewski, który jest również bardzo mocno zaangażowany w przywracanie czci Żołnierzom Wyklętym zaprezentował utwory żołnierskie, pięknie śpiewając i grając na gitarze oraz akordeonie. Następnie uczeń Szymon Pawlak zaśpiewał piosenkę ,,Wolność kocham i rozumiem” aby podkreślić fakt że jesteśmy narodem, który kocha wolność i nigdy z niej nie zrezygnuje. Na koniec spotkania Pani Wicedyrektor Iwona Sienicka i Pan Dyrektor Radosław Sienicki wręczyli naszym gościom podziękowania za prawdziwą lekcję polskości.
Małgorzata Godlewska