• Pamiętamy!

     • Szkolne Koło Caritas i harcerze z naszej szkoły niemal w przeddzień świąt Wszystkich Świętych podjęli akcję porządkowania i sprzątania zapomnianych i zaniedbanych mogił na naszym parafialnym cmentarzu. Dbanie o takie miejsca jest nie tylko wyrazem łączności z minionym pokoleniem,ale stanowi ważny element w budowaniu naszej tożsamości osobistej i społecznej. Nie mniej ważny jest również element religijny, który nakazuje chrześcijanom czynienie dobrych uczynków, a tym jest modlitwa i troska o miejsca wiecznego spoczynku. Dziękujemy wszystkim, którzy z dobroci serca wzięli udział w akcji porządkowania miejsc, gdzie złożono doczesne szczątki tych, którzy odeszli do domu Ojca. Na większą chwałę Bogu i Ojczyźnie.

      Anna Walaszek, Zbigniew Krajewski

     • "Kiedy babcia była mała….”

     • W dniach 21-22 października 2022 roku  grupa 30 uczniów  klas IV - VIII uczestniczyła w kolejnym działaniu "Kiedy babcia była mała….”

      Spotkanie pod hasłem: “Wieczór  z poezją, piosenką i kuchnią ludową” cieszyło się dużym zainteresowaniem.  Uczestnicy projektu poznali smak potraw naszego regionu, które wykonały panie z naszej szkolnej stołówki: Ewa Krajewska, Katarzyna Cygan, Alina Wojtczuk i Svietlana Dunina. O historii, poezji  i tradycjach Podlasia opowiadała pani Halina Lipińska. 

      Kolejnym etapem spotkania była dyskoteka i wspólne zabawy młodzieży.

      Anna Walaszek

       

     • Wpłaty za obiady - listopad

     • Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu listopadzie 2022 roku cena za 1 obiad wynosi - 5,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi: – 100,00 zł. (20 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 14 listopada w godz. 8.00-11.00 w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady. Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

           

     • Ku pamięci Jana Pawła II

     • W ostatnią sobotę (22.10.2022) członkowie i sympatycy SKC wzięli udział w zawodach sportowych w piłce halowej. Grały zespoły dziewcząt i chłopców z klas VIII.  Dziewczęta bardzo dzielnie walczyły, chociaż nie udało się im zająć miejsca premiowanego. Chłopcy przywieźli z zawodów drugie miejsce. Ich zaangażowanie było tak duże, że przełożyli spożywanie posiłku na czas pomeczowy, by w czasie meczów nie być niczym ograniczonym. A smakołyków do spożycia nie brakowało. Organizatorzy dziękując za sportową rywalizację, przypomnieli postać Jana Pawła II, pod którego patronatem odbywał się XV Turniej Piłki Halowej – „Najchętniej stał na bramce”. Zaproszono nas również na kolejny turniej w przyszłym roku. Drużyny w dobrym nastroju, z pieśnią na ustach wróciły do domów.

      Zbigniew Krajewski

     • Wycieczka integracyjna klas IV do Białegostoku

     • 17.10.2022 odbyła się wycieczka do Białegostoku. Uczniowie klas IV bardzo dobrze się bawili. Pierwszym punktem wyjazdu było kino. Dzieci obejrzały pouczający film o ludzkiej egzystencji "Za duży na bajki”. W życiu zdarzają się różne sytuacje, które nas zaskakują i na które zazwyczaj nie jesteśmy przygotowani. Tak było z głównym bohaterem filmu, który doświadczył ciężkiej choroby  matki. W związku z tym chłopiec musiał szybko wydorośleć i pomogła mu w tym rodzina. Film propaguje wartości życia rodzinnego, przyjaźni, odpowiedzialności i samodzielności. Dzięki tym  wartościom i cechom zawsze można sobie w życiu poradzić, a szczególnie wtedy gdy doświadczamy cierpienia. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po ZOO.  Pogoda dopisywała i z przyjemnością podziwialiśmy widoki zwierząt i usłanego jesiennymi liśćmi parku. Szczególną sympatię dzieci zyskały wiewiórki. Kolejną atrakcją była Strefa Wysokich Lotów i wiele rozrywek sportowych. Uczniowie pod czujnym okiem trenerów wykonywali  ćwiczenia i konkurencje. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy!                                          

      Godlewska Małgorzata

     • Kolejny etap inicjatywy kulturalnej  “Kiedy babcia była mała” już za nami.

     • 14 października 2022 r. grupa dziewcząt ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie uczestniczyła w warsztatach z szydełkowania.

      Pod kierunkiem p. Anny Walaszek uczennice wykonały pierwsze sploty z kordonka i włóczki. I chociaż pozornie szydełkowanie jest trudne to, tak naprawdę każdy przy odrobinie cierpliwości może się go nauczyć. Pierwsze prace nie są zbyt okazałe, ale dziewczęta wykonały je starannie i z dużym zaangażowaniem.

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • O tym, że nasi uczniowie potrafią sprawić miłą niespodziankę, przekonali się nauczyciele i pracownicy naszej szkoły 13 października 2022 roku. W tym dniu takich miłych akcentów było wiele. Kwiaty w uczniowskich dłoniach i składane przez nich życzenia od rana zwiastowały atmosferę szkolnego święta.
      W części oficjalnej akademii do wszystkich zgromadzonych zwrócił się dyrektor szkoły Pan Radosław Sienicki, który przywitał szanownych gości, pracowników oraz uczniów. Byliśmy zaszczyceni, że tego dnia przyjęli od nas zaproszenie: Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka, Ksiądz dziekan Eugeniusz Sochacki, Księża wikariusze Wojciech Choiński oraz Wojciech Turek, Przewodniczący Sekcji Nauczycieli Emerytów Pan Robert Skłodowski oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącą Panią Renatą Kulesza.
      Rolę nauczycieli w życiu młodych ludzi zaakcentowała Pani burmistrz, która składając serdeczne życzenia kadrze pedagogicznej oraz pracownikom obsługi, wręczyła wraz z Panem dyrektorem nagrody. Ciepłych słów nie zabrakło również od księdza proboszcza, który wyraził radość z możliwości dzielenia z nami tych miłych chwil i życzył pracownikom oraz młodzieży wszelkiej pomyślności. Następnie głos zabrała wicedyrektor szkoły Pani Iwona Sienicka, która wraz z przedstawicielami pracowników, rodziców oraz uczniów złożyła gratulacje Panu dyrektorowi z okazji objętego przez niego w bieżącym roku szkolnym stanowiska dyrektora naszej szkoły.

      Na zakończenie usłyszeliśmy ciepłe życzenia od delegacji rodziców, którzy dziękując wszystkim pracownikom szkoły, szczególną uwagę zwrócili na nauczycielską cierpliwość i zrozumienie w codziennych kontaktach z dziećmi. W drugiej, mniej oficjalnej części akademii, którą przygotowali ósmoklasiści wraz z Paniami: Anetą Zarembą, Martą Gniazdowską, Dorotą Wyszyńską oraz Beatą Mioduszewską, widzowie mogli obejrzeć szkolną Familiadę. W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy wspaniale zobrazowali rzeczywistość szkolną,a dowcipne dialogi wywołały uśmiech na każdej twarzy.

     • “Kiedy babcia była mała”...

     • Dnia 7 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów  w Czyżewie uczestniczyli w kolejnym działaniu z inicjatywy kulturalnej pod hasłem “Kiedy babcia była mała”. Pod kierunkiem pani Ewy Wajszczyk uczniowie wykonali piękne kwiaty z krepiny: krokusy, róże i goździki. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że praca z bibułą jest dla każdego. Samodzielne wykonane ozdoby nie wymagają dużego nakładu czasu, mogą być miłym prezentem lub dekoracją.

      Za tydzień (14 października) kolejne warsztaty - szydełkowanie. Zapraszamy.

      Anna Walaszek

       

     • Uczniowie naszej szkoły z I miejscem i Pucharem Marszałka Województwa Podlaskiego

     • Stadion Miejski w Wysokiem Mazowieckiem 7 października 2022 roku zamienił się w arenę zmagań zawodów sportowo-obronnych pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”, w których uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII z pięciu szkół podstawowych z terenu powiatu wysokomazowieckiego oraz jedna z powiatu ostrowskiego: SP1 w Wysokiem Mazowieckiem, SP2 w Wysokiem Mazowieckiem, SP w Czyżewie, SP w Rosochatem Kościelnem, SP w Kuleszach Kościelnych oraz SP w Bogutach Piankach.

      Podczas  imprezy młodzież zmagała się z ośmioma konkurencjami. Wśród nich znalazły się skoki przez opony, rzut granatem do celu, strzały z broni laserowej, czołganie pod siatką, czy bieg z plecakiem. Była też konkurencja związana z podtrzymywaniem życia, czy ubieraniem w filtracyjną odzież ochronną. Zawody zakończyły się torem przeszkód, w którym należało pokonać ściankę oraz przebiec po równoważni.

      Po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Czyżewie. Drugie miejsce zajęła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem, a na trzecim stopniu podium uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem.

      Poniżej pełna klasyfikacja generalna zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze 2022”:

      • I – SP Czyżew
      • II – SP2 Wysokie Mazowieckie
      • III – SP1 Wysokie Mazowieckie
      • IV – SP Kulesze Kościelne
      • V – SP Rosochate Kościelne
      • VI – SP Boguty Pianki

      Na zakończenie wszystkie drużyny otrzymały z rąk komendanta Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem insp. Tomasza Wyszkowskiego pamiątkowe puchary. Uczniowie ze szkół, które zajęły miejsca na podium, otrzymali dodatkowo nagrody w postaci toreb sportowych.

      (Źródło: https://ewysmaz.pl/artykul/sprawni-jak-zolnierze/914801)

     • Powitanie jesieni na sportowo

     • Powitanie jesieni na sportowo.

      Dnia 06.10.2022r. dzięki uprzejmości Pana Mariusza Laskowskiego Prezesa Klubu Sportowego Orlęta Czyżew, uczniowie klasy 3a wraz z nauczycielami  powitali jesień na Stadionie Miejskim w Czyżewie. Aura tego dnia bardzo nam sprzyjała, a podczas spaceru dzieci miały okazję do zebrania kolorowych liści, z których powstaną jesienne zielniki. Nie zabrakło też czasu na kiełbaski pieczone przy wspólnym ognisku oraz słodkie co nieco. Ten dzień był bardzo udany, a ruch na świeżym powietrzu dodał zdrowia. Składamy również podziękowania rodzicom za pomoc w organizacji jesiennej imprezy. 

      Bożena Kamianowska
      Iwona Gniazdowska

     • # SprzątamyDlaPolski

     • 4 października uczniowie klas II i III włączyli się do IV edycji akcji # SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

      Nasi uczniowie nie zapominają o dobrych, ekologicznych nawykach, by dbać o swoje najbliższe otoczenie , aby nam wszystkim żyło się dobrze i zdrowo. Cieszymy się, że nauczyciele promują wśród uczniów tego typu postawy.

     • Spotkanie z podróżnikiem autorskie z Robertem Gondkiem

     • 3 października w naszej szkole odbyło się  spotkanie autorskie z Robertem Gondkiem -podróżnikiem, fotografem, autorem książki „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” a także e-booka „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Podczas spotkania z uczniami naszej szkoły  autor prezentował własne fotografie i krótkie filmy z podróży po Afryce, opowiadał  o swoich najciekawszych  przygodach. Czy trudno zdobyć najwyższą górę Kamerunu? Gdzie w Afryce musimy chodzić w rakach i z czekanem? Czy łatwo dotrzeć do najniższej góry w Afryce? Na te i inne pytania odpowiadał podróżnik. Uczniowie mogli zobaczyć, jak różna jest Afryka, goryle górskie i szympansy w Ugandzie, afrykańskie parki narodowe pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków.                               
      Z zaciekawieniem słuchali  opowieści, śledząc prezentację multimedialną przedstawiającą odwiedzane miejsca i kraje. Pan Robert Gondek nauczył również kilku zwrotów w języku suahili. Pełen ciekawostek i pasji wykład pozwolił na chwilę przenieść się do Afryki, aby podziwiać piękno tego ogromnego i tajemniczego kontynentu.

      Któż to wie, może dzięki spotkaniu  spośród naszych uczniów wyrosną nowi podróżnicy?

      Marzena Kulesza