• Odbiór zaświadczeń

     • Zaświadczenia z wynikami egzaminu ósmoklasisty będą wydawane w sekretariacie szkoły w dniu 3 lipca (środa) 2024 r. w godzinach 11:00 -15:00.

     • Wycieczka klas IIIa i IIIc - Galindia - Kadzidłowo - Ruciane Nida

     • Uczniowie zwiedzili Galindię - Mazurski Eden – kolebkę pradawnych mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior, ostoję ciszy, śpiewu ptaków, spokoju oraz najlepszy punkt widokowy na najładniejsze jezioro Bełdany. Spacerowali po Parku Dzikich Zwierząt. Przewodniczka opowiadała o biologii, zwyczajach, potrzebie ochrony poszczególnych zwierząt. Na koniec niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem po jeziorze w Ruciane Nida.

      Opiekunowie: Irena Uścińska,
      Alina Rzymska,

      Ewa Pieńkowska

     • KONKURS „NAJŁADNIEJSZY ZESZYT LEKTUR”

     •  

      W czwartek  6 czerwca 2024 roku został rozstrzygnięty trwający od września  do majaszkolny konkurs czytelniczy „Najładniejszy zeszyt lektur”. Konkurs polegał na prowadzeniu zeszytu, w którym uczniowie opisywali i ilustrowali przeczytane przez siebie książki. Mogli wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani uczniowie klas I-III naszej szkoły.

      Jury przyznało następujące miejsca:

      I miejsce – Wiktoria Janiszewska kl. 3b

      II miejsce -  Tymoteusz Wyszyński  kl. 2b

      III miejsce  -  Samanta Siejk  kl. 3b

      wyróżnienie– Magdalena Stańczuk 3b

      Wszyscy zwycięzcy  tegorocznego konkursu otrzymali  nagrody ufundowane przez  Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Czyżewie. GRATULUJEMY!

      Kolejna edycja konkursu rozpocznie się już we wrześniu 2024 roku. ZAPRASZAMY!

      Marzena Kulesza

     • SZKOŁA ŁĄCZY POKOLENIA

     • 8 CZERWCA 2024 ROKU - FESTYN SPORTOWO - REKREACYJNY

      W sobotnie popołudnie 8 czerwca 2024 roku na kompleksie boisk sportowych „Orlik” odbył się festyn rodzinny. Skupił on dzieci i młodzież nie tylko ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie.

      Stoiska gastronomiczne ze słodkościami przygotowali rodzice uczniów, a pieczone kiełbaski i smaczny bigos panie kucharki ze szkolnej kuchni. Nauczycieli dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z urządzeń rekreacyjnych oraz nadzorowali rozgrywki sportowe.

      Była to też okazja, by podsumować  projekt edukacyjny realizowany przez szkołę pn. „Szkoła łączy pokolenia”. Rodzice i uczniowie zaprezentowali pokazy zumby, do której nakłonili uczestników festynu. Jednocześnie odbywały się konkursy i quizy banków. Bank Spółdzielczy w Czyżewie przygotował pytania konkursowe dotyczące bankowości i bezpieczeństwa w sieci, zaś Bank PKO BP Odział w Czyżewie quiz o oszczędzaniu. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

      Odbył się także turniej piłki nożnej dzieci i dorosłych, zabawy i animacje z misiem, pokaz i możliwość przejażdżki motocyklami oraz akrobacje na „dmuchańcach”. Harcerze z 3 Drużyny Harcerskiej mieli stoisko z origami i makramą. Było także stoisko z miodem i wyrobami z wosku - Uloterapia Ciechanowiec.

      Każde dziecko uczestniczące w festynie otrzymało  los, który wziął udział w loterii fantowej, zaś każdy uczestnik tej imprezy wyszedł z pamiątkowym medalem.

      Szczególne podziękowania kierujemy w stronę organizatorów festynu - Rady Rodziców, tak prężnie i owocnie działającej przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. Dzięki sprzedaży słodkości przygotowanych przez rodziców ich fundusz wzrósł o kolejne środki finansowe z przeznaczeniem na realizację zadań statutowych szkoły. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg imprezy.

      Dziękujemy także licznym sponsorom i darczyńcom, którzy tak chętnie wsparli festyn: Sokołów S.A Oddział Czyżew, Skłodowski SP. z o.o. Zaręby Kościelne, BS Czyżew, Bank PKO BP Oddział w Czyżewie, Biuro Rachunkowe Codex - Agnieszka Milewska, kwiaciarnia Zielony Gaj, Clovin S.A., Na każdą okazję – Aneta Trochymiak, Krasbud - producent styropianu, Primator, Urząd Miejski w Czyżewie, GOK w Czyżewie, ATZ Czyżew, Małgorzata Berezowska, Klub Miłośników Motocykli „Żubr” z Zambrowa, PHU ESAM Jerzy Sienicki, VENKA, Uloterapia Ciechanowiec.

      Wszystkim przybyłym DZIĘKUJEMY za obecność i wspólną zabawę!

     • Sukces naszych uczennic w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Czytanie jest THE BEST!""

     •          

      Z wielką satysfakcją  informujemy, że  Karina Kaczyńska z kl. 1a  otrzymała  nagrodę a Oliwia Górska z kl. 8b wyróżnienie  w  Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  ,,Czytanie jest THE BEST!".  Prace Kariny i Oliwii  zostałynagrodzone  przez jury wśród blisko 214 innych wysłanych z 60  szkół województwa podlaskiego. W dniu 4  czerwca 2024 r. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród, na której obecni byli Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Białegostoku, duchowni i przedstawiciele najważniejszych instytucji.Konkurs polegał na wykonaniu ilustracji do książki ulubionego autora dla klas I-VI lub plakatu promującego czytanie kl. VII-VIII. Corocznie prace oceniają pracownicy Galerii Sleńdzińskich. Zaproszenie na to wydarzenie stanowiło dla laureatów jedną z nagród. Kolejną okazała się możliwość osobistego spotkania i zrobienia zdjęć z popularnym pisarzem dla dzieci:Grzegorzem Kasdepke. Karina wraz z towarzyszącym jej bratem udzieliła również wywiadu dla dziennikarzy Telewizji Białystok https://bialystok.tvp.pl/77896046/rozczytane-podlaskie-fot-tvp3-bialystok

      Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji prac uczniów nagrodzonych i wyróżnionych wkonkursie.
      Prace nagrodzonych uczniów - prace_laureatow_cjtb_2024.pdf

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Marzena Kulesza

     • Wycieczka klas 4-6 do Białegostoku

     • 6 czerwca 2024 roku uczniowie klas IV i VI cieszyli się wyjazdem do Białegostoku. Wszyscy byli zadowoleni mogąc uczestniczyć w zajęciach w „Strefie Wysokich Lotów”. Pod czujnym okiem trenerów uczniowie odbyli aktywną lekcję wychowania fizycznego. Następnie udali się do „Papugarni”, w której z ciekawością oglądali wspaniałe papugi:barwinkę białobrzuchą, kakadu czy ary. Uczniowie mogli je nakarmić; niektórzy mieli też dużo radości, jeśli któraś z nich usiadła im naramieniu. Kolejnym punktem wycieczki był spacer w kolorowych ogrodach w Parku Branickich.

      Wszystko to było możliwe dzięki pani Jolancie Wajszczyk, wychowawczyni kl. IVa, która zorganizowała uczniom interesującą wycieczkę. W opiece pomagały panie: Iwona Gniazdowska, Aneta Grądzka. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

     • Nauka i zabawa z klockami Lego na języku polskim

     • Metoda LEGO-LOGOS jest rekomendowana jako metoda wspomagająca nauczanie wszędzie tam, gdzie elementem składowym jest kreatywność i myślenie abstrakcyjne. O tym, że ten sposób przyswajania wiedzy jest niezwykle atrakcyjny przekonali się uczniowie klasy 5c na lekcjach języka polskiego podczas omawiania lektury uzupełniającej "Tajemniczy ogród". Wszyscy świetnie wywiązali się z zadania, które polegało na ułożeniu z klocków wybranego wydarzenia z książki, a następnie omówienie projektu na forum klasy. Miło było posłuchać tak chętnie opowiadanych przez uczniów historii.

      Kinga Lubak

     • Edukacja z wojskiem

     • Nasza szkoła wzięła udział w porgramie edukacyjno - obronnym "Edukacja z wojskiem".

      Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 

      4 czerwca 2024 r. 3-lekcyjne szkolenia dla uczniów klas 7 i 8  Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie połączyły teorię i praktykę. Zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.  Nadrzędnym założeniem wojskowych szkoleniowców było przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.

      Wszyscy uczestnicy szkolenia oraz szkoła otrzymali specjalne certyfikaty.

     • „Mistrz Pięknego Czytania”

     • 3  czerwca w naszej szkole odbył się szkolny konkurs czytelniczy „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczestnikami byli uczniowie klasy I-III, którzy mieli za zadanie w pierwszym etapie przeczytać wybrany przez siebie tekst. Natomiast w drugim etapie  czytali fragmenty opowiadań z dowolnych książek Ocenie podlegała płynność i bezbłędność, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.
      Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytania.
      Komisja w składzie Pani Iwona Sienicka i Pani Katarzyna Krych nie miała łatwego zadania w podjęciu ostatecznej decyzji, gdyż poziom prezentacji był wyrównany i wysoki.

      Tytuł Mistrza Pięknego Czytania kl. 1 zdobyła Lidia Janczewska  - uczennica klasy 1b

      Tytuł Mistrza Pięknego Czytania kl. 2 zdobyła Adrianna Walkowska- uczennica klasy 2a

      Tytuł Mistrza Pięknego Czytania kl. 3 zdobyła Martyna Wojtkowska - uczennica klasy 3a

      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy czerpania wielu przyjemności z czytania książek.

                                                                                                                            Marzena Kulesza

     • Wycieczka do Kazimierza Dolnego

     • 27 maja 2024 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza do Kazimierza Dolnego, w której brały udział piąte klasy razem ze swoimi opiekunami Paniami: Agnieszką Budzeń Kozłowską, Iwoną Gniazdowską, Beatą Nowacką i Małgorzatą Godlewską. Kazimierz Dolny to bajkowe miasto, którego wysokie skarpy przecinają malownicze doliny z wydrążonymi wąwozami. Uczniowie spacerowali po dnie wąwozu Korzeniowy Dół i podziwiali wysokie, lessowe ściany oraz widoczne korzenie drzew. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Rynku w Kazimierzu, gdzie znajduje się m.in. zabytkowa studnia i kamienice Przybyłów oraz stragany z pamiątkami i kazimierskimi  kogutami. Nieopodal od centrum Kazimierza wznosi się niewielkie wzgórze, zwane Górą Trzech Krzyży, która liczy 190 m n.p.m. Stojąc na jej szczycie uczniowie oglądali przepiękną panoramę miasta.  W dalszej kolejności dzieci zwiedzały ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym,   spacerując po jego dziedzińcu i wchodząc  na mury z tarasem widokowym, z którego podziwiały  dolinę Wisły.

      Na koniec uczestnicy wyjazdu wyruszyli w relaksujący godzinny rejs statkiem po Wiśle.

      Małgorzata Godlewska

     • 25 maja 2024 roku wzięliśmy udział w finale finałów!


     • Już teraz mogę śmiało powiedzieć, że uczestniczyliśmy w tak historycznym wydarzeniu, jakim było zdobycie tytułu Mistrza Polski przez Jagiellonię Białystok. 
      Cieszymy się bardzo, ponieważ bawiliśmy się wyśmienicie!
      Uczniowie przystąpili do inicjatywy „Dziecięca Ultra”, polegającej na żywym kibicowaniu. Otrzymali specjalnie zaprojektowane szaliki. Oprócz meczu Jagiellonia Białystok-Warta Poznań, mieli możliwość uczestniczenia w różnych atrakcjach, występach na świeżym powietrzu, m. in. koncercie Zenka Martyniuka.
      Sektor Ultra Dziecięca ożył, o czym świadczyły zdarte gardła i obolałe od machania szalikami ręce. Uczniowie spożytkowali w ten sposób swoją całą energię. 
      Z tego miejsca kierujemy podziękowania w stronę p. Franciszka Kuczewskiego- burmistrza Czyżewa, za dofinansowanie przejazdu autokarem. 

      Iwona Sienicka

     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDYTĄ ZARĘBSKĄ I ROBERTEM ZARĘBSKIM

     • Śpiewająca Biblioteka” zawitała do Czyżewa. W dniu 24 maja 2024 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Edytą Zarębską oraz muzykiem i animatorem Robertem Zarębskim. Uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich naszej szkoły. Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim dzieciństwie i marzeniach, dzięki którym została pisarką. Opowieść  prowadzona była w bajkowy, ale dynamiczny sposób z aktywnym udziałem dzieci. Książki autorki  pełne są miłości, przyjaźni, radości i przygody. Nie zabrakło również bajek głośno czytanych przez Pana Roberta oraz piosenek przy muzyce. Ponadto w czasie wizyty dzieci zobaczyły jak, powstaje ilustracja do książki. Rewelacyjne, interaktywne spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było okazją do zainteresowania małych czytelników biblioteką i czytelnictwem.

      Wydarzenie to odbyło się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną  w Czyżewie. Składamy serdeczne podziękowania  Kierownikowi biblioteki  Pani Katarzynie Kazimierczuk  za umożliwienie naszym uczniom wzięcia udziału w tak wartościowym spotkaniu. Mamy nadzieję, że spotkanie z Edytą Zarębską długo zostanie w pamięci uczestników  i wszyscy będziemy czekać na nowe książki pisarki.

                                                                                                                            Marzena Kulesza

     • Wpłaty za obiady za miesiąc czerwiec

     • Komunikat dla rodziców klas 1-8

       

      W miesiącu czerwcu  2024 roku cena za 1 obiad wynosi  6,00 zł dla ucznia. Łącznie za 14 dni: 84,00 zł.

      Wpłaty należy dokonać do 10 czerwca w godz. 7.30 -14.00 do kierownika świetlicy, uczniowie dokonują wpłat w  trakcie przerw.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady i przygotować gotową sumę.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

       

     • Bibliotekę tworzymy RAZEM!

     • Zaproponuj książkę do naszej biblioteki szkolnej! - postaramy się ją kupić w ramach dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na początku roku szkolnego 2024/2025! Przekaż swoją propozycję bibliotekarzowi lub napisz na nasz adres mailowy biblioczyz@o2.pl . Zachęcamy!

     • SPOTKANIE Z DARIUSZEM REKOSZEM

     • 17 maja  uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w dwóch spotkaniach z Dariuszem Rekoszem. Zorganizowano je we współpracy z Biblioteką  Publiczną Gminy Czyżew.  Pierwsze spotkaniemiało  formę warsztatów detektywistycznych. Po krótkiej rozmowie na temat językówi alfabetu autor pokazał uczniom klas piątych w jaki sposób można szyfrować litery i słowa za pomocą cyfr. A także wyjaśnił jak stosować „szyfr z przesunięciem” czy „szyfr tablicowy”. Uczestnicy spotkania musieli zaszyfrować m.in. własne imiona, a na koniec zmierzyć się z „tekstem detektywa” i rozwiązać zaszyfrowane nazwy. Doskonałą zabawą detektywistyczną okazały się również zagadki, w których na podstawie wyświetlanych fragmentów ilustracji uczestnicy spotkania  zgadywali o jaką książkę czy postać z literatury chodzi.

      W drugim spotkaniu z Dariuszem Rekoszem uczestniczyli uczniowie klas siódmych. I tutaj zaczęła się  prawdziwa zabawa słowem, z której dowiedzieliśmy się, że woda ma związek z liczbą Pi i że przekleństwa są archaizmami! Przeprowadzone dowody były logiczne i tak przekonywujące, że słuchający nie mieli wątpliwości, że są prawdziwe. Było również o mocy słowa, bo przecież działa na wyobraźnię zdanie, że „wystarczy wypełnić kupon Lotto i wygrać miliony". Teoretycznie jest to możliwe, ale wykonując wszystkie operacje krok po kroku nie jest łatwo! Było też zabawnie. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, że  znaki interpunkcyjne, jak : przecinek, czy kropka lub charakterystyczny w naszym alfabecie ogonek przy a i e, potrafią zmienić sens wypowiedzi.

      Spotkanie autorskie i warsztaty  z panem Dariuszem Rekoszem obfitowały w niekonwencjonalną wiedzę, wywołując dreszcz fascynacji oraz  rozbudzając drzemiące w czytelnikach upodobanie do przygód.

       

     • Pod patronatem Dominika Savio

     • Reprezentanci Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły wzięli udział w II Turnieju Piłki Nożnej w Piskach (11.05.2024). Dziewczęta i chłopcy grali w grupie klas IV-VI. Szczęśliwie dla chłopców przypadło im III miejsce. Po zaciętym boju o zwycięstwie rozstrzygnęły rzuty karne. Słowa uznania dla umiejętności dla naszego bramkarza Patryka Sienickiego. Również dziewczynki stawały dzielnie do zmagań, choć może trzeba jeszcze nieco popracować nad pewnością siebie i taktyką gry.

      Oprócz III miejsca chłopców statuetkę dla najlepszego zawodnika otrzymał nasz piłkarz Wiktor Pawlak. Obok gry w piłkę nożną, w czasie przerw, prowadzony był bieg na 100 m. W tej konkurencji za najlepszy czas statuetkę otrzymał Hubert Sienicki.

      Jednak to, co szczególnie wyróżniało zawody, była świetna pogoda i znakomite... jedzenie. Stoły były zastawione w stylu iście sułtańskim poczynając od owoców, przez ciasta i watę cukrową, a skończywszy na grillu.

      Poznanie nowych przyjaciół i wspólna zabawa zacieśniają wspólnotę Kół Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Na pewno Dominik Savio z nieba błogosławi takim przedsięwzięciom.

      Krajewski Zbigniew

     • Wpłaty za obiady

     •  Komunikat dla rodziców klas I-VIII

      W miesiącu maju  2024 roku cena za 1 obiad wynosi- 6,00 zł dla ucznia. Koszt wpłaty wynosi:– 90,00 zł. (15 dni robocze)

      Wpłatę należy dokonać do 12 maja w godz. 8.00-11.00. w gabinecie kierownika świetlicy, uczniowie wpłacają w przerwy.

      Prosimy przestrzegać terminu wpłaty za obiady.Przygotowujemy gotową sumę wpłaty bez reszty.

      Tylko wcześniejsze zgłoszenie nieobecności ucznia w szkole będzie odliczone od sumy obiadów.

     • Nie pal przy mnie!

     • Nie pal przy mnie! było hasłem przewodnim apelu profilaktycznego, który odbył się 26 kwietnia w naszej szkole. Uczniowie klasy 8a przybliżyli społeczności szkolnej problem uzależnienia od nikotyny. Poruszono temat negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. Apel dotyczył zarówno palenia papierosów tradycyjnych, jak również modnych wśród dorosłych i młodzieży e-papierosów. Mamy nadzieję, że dotarliśmy z tym hasłem do wszystkich, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia z nikotyną i dzięki temu łatwiej będzie im pokonać ten niebezpieczny dla zdrowia nałóg.

     • Dzień Ziemi

     • W dniu 29 kwietnia wszyscy uczniowie klas I-III aktywnie uczestniczyli w spacerze z okazji Dnia Ziemi.

     • Daj pluszaka dla strażaka!

     • Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Czyżewie po raz pierwszy w historii naszej szkoły wzięła udział w akcji na rzeczy naszych małych kolegów i koleżanek, którzy bardzo często biorą udział w nieszczęśliwych wypadkach i wydarzeniach losowych.
      Akcja polegała na zorganizowaniu zbiórki i przekazaniu drobnych zabawek i pluszaków na ręce naszych miejscowych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżewie.
      Ostatecznie strażacy będą mogli obdarować nimi dzieci, które były świadkami lub uczestnikami tragicznego zdarzenia ciesząc ich serca i duszę, a przede wszystkim odwracając ich uwagę chociaż na chwilę od tego co dzieje się wokół niego.
      Panom strażakom życzymy, a by jak najrzadziej musieli sięgać po te misie, a Wam drodzy rodzice i dzieci dziękujemy z całego serca za tak duże zaangażowanie i chęć niesienia pomocy

      .Pamiętajmy, dobro zawsze do nas wraca!